HaberlerGündemİçişleri: Boğaziçi protestolarına ilişkin gözaltına alınanlar arasında MLKP'liler var

İçişleri: Boğaziçi protestolarına ilişkin gözaltına alınanlar arasında MLKP'liler var

​İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Prof. Dr. Melih Bulu’nun, Boğaziçi Üniversitesine rektör olarak atanmasının ardından protesto gösterilerine katılan 17 kişiden çoğunun MLKP ile bağlantılı olduklarını açıkladı.

İçişleri: Boğaziçi protestolarına ilişkin gözaltına alınanlar arasında MLKP'liler var

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Basın Sözcüsü İsmail Çataklı, 2020 yılı Değerlendirme Toplantısında konuştu.

"Geçen yıl 321 terör örgütü mensubu teslim oldu" bilgisini paylaşan Çataklı, bunlardan PKK mensubu 243'ünün aileleriyle görüşerek ikna yoluyla dağdan indirildiğini kaydetti.

Çataklı, geçen yılki operasyonlarda 9'u kırmızı kategoride aranan sözde yönetici 104 örgüt mensubunun etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Çataklı, toplantının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Çataklı, Boğaziçi Üniversitesine Prof. Dr. Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına karşı yapılan protestoların ardından gözaltına alınanların bazı örgütlerle bağlantılı oldukları yönündeki iddianın hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

"Şu ana kadar toplamda 17 gözaltı var. Bunlardan sadece 2'si Boğaziçi üniversitesinin öğrencisidir. Ayrıca aralarında MLKP dahil terör örgütüyle irtibatı olan örgütsel kaydı olan kişiler de bu 17 kişinin içinde.

Olayın iki boyutu var: Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet ve 'polise mukavemet.' Aynı zamanda 'katil polis' diye bağırıldığını gördük. Polise tekme atıldığını gördük. Bunların gereği yapılacak.

İkincisi de bir pandemi süreci yaşıyoruz bu anlamda birçok kısıtlamayla karşı karşıyayız. O protestolarda bu kısıtlamalara hiçbir şekilde uyulmadığını, tam bir sorumsuzluk içinde hareket edildiğini gördük. Bununla ilgili gerek sosyal mesafeye uyulmaması, halay çekilmesi gibi… Bununla ilgili gerekli tespitler yapıldı ve tutanaklar tutuldu. İlgili tebligatlar da yapılmıştır."

İLGİLİ HABERLER

Kara gömülen Bitlis'te 165 köy yolu ulaşıma kapandıKara gömülen Bitlis'te 165 köy yolu ulaşıma kapandıŞanlıurfa'da sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden 247 kişi hakkında işlem yapıldıŞanlıurfa'da sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden 247 kişi hakkında işlem yapıldıHudut hattında gümrük kaçağı sigara ele geçirildiHudut hattında gümrük kaçağı sigara ele geçirildiElâzığ'da kar nedeniyle 88 köyün yolu ulaşıma kapandıElâzığ'da kar nedeniyle 88 köyün yolu ulaşıma kapandıİstanbul beyaz örtüye teslim olduİstanbul beyaz örtüye teslim oldu
SIRADAKİ HABER