HaberlerGündemİçişleri Bakanlığı: 2 bin 764 yabancı terörist savaşçı sınır dışı edildi

İçişleri Bakanlığı: 2 bin 764 yabancı terörist savaşçı sınır dışı edildi

İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, "Türkiye’nin sınır içinde ve sınır ötesinde güvenliğine yönelik yürütülen çalışmalarda, 2019 yılından bugüne dek 67 uyruktan toplam 2 bin 764 yabancı terörist savaşçı sınır dışı edildi." denildi.

İçişleri Bakanlığı: 2 bin 764 yabancı terörist savaşçı sınır dışı edildi

Açıklamada, Bakanlık tarafından PKK/PYD ve DAİŞ gibi örgütlere katılmak üzere ülkelerinden gelen yabancı terörist savaşçıların, sınır dışı edilmesine yönelik çalışmalara devam edildiği ifade edildi. 

Açıklamada, "Bu kapsamda güvenlik güçlerince 2019‘da bin 595, 2020’de bin 19, 2021’in ilk 2 buçuk aylık döneminde 150 olmak üzere toplam 2 bin 764 yabancı terörist yakalanarak ülkelerine sınır dışı edildi. Sınır dışı edilen yabancı terörist savaşçıların uyruk dağılımına bakıldığında AB ülkelerine çok sayıda terörist iade edildiği görüldü. Buna göre; 2019 yılında 11 Avrupa Birliği ülkesinden 117 yabancı geri gönderilirken, 2020 yılında 8 AB ülkesinden 95 yabancı terörist savaşçı ülkesine iade edildi. Bu yılın 2 buçuk aylık döneminde ise 3 AB ülkesinden 12 yabancı terörist savaşçı sınır dışı edildi. Son üç yılda ülkesine iade edilen AB uyruklu teröristlerin 66’sı Fransa, 57’si Almanya, 22’si Hollanda, 14’ü İsveç ve 7’si ise İsviçre uyruklu oldu." denildi.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER