HaberlerGündemHukukçu Halil Kılıç: "İslami STK'ların çalışmaları engellenecek"

Hukukçu Halil Kılıç: "İslami STK'ların çalışmaları engellenecek"

TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edilerek Genel Kurul gündemine giren “Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi” büyük tepkilere neden oldu.

Hukukçu Halil Kılıç: "İslami STK'ların çalışmaları engellenecek"

Kamuoyunda tepkilere neden olan ve önümüzdeki günlerde TBMM’ye getirileceğini belirtilen kanun teklifi ile ilgili İLKHA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Avukat Halil Kılıç, söz konusu kanun teklifiyle İslami sivil toplum kuruluşlarının yaptıkları çalışmalarının sonlandırılması ve bitirilmesinin hedeflendiğine dikkat çekti.

Kılıç, “16 Aralık 2020'de TBMM gündemine gelen ve sivil toplum kuruluşlarını yakından ilgilendiren “Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi”nde öngörülen değişikliklerle İslami yardım kuruluşları başta olmak üzere sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarının engelleneceğini ifade etti.

“Bu düzenlemeler, İslam'a savaş ilan etmiş ülkelerin talepleri doğrultusunda yapılıyor”

43 maddelik “Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi” Meclis Adalet Komisyonu’nda kabul edildiğini anımsatan Kılıç, “Meclis Adalet Komisyonu’nda kabul edilip gelen torba yasa içerisinde 4-5 tane kanunda değişiklik öngören düzenlemeler yapılıyor. Bu düzenlemeler, ‘G7 ülkeleri’ dediğimiz İtalya, İngiltere, Fransa ve Japonya gibi İslam'a savaş ilan etmiş ülkelerin talepleri doğrultusunda yapılıyor. Bu kanunla amaç İslami sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarının sonlandırılması ve bitirilmesidir. Tamamen sivil toplum kuruluşu olarak İslami sivil toplum kuruluşları hedef alınmaktadır. Düzenlemelere baktığımızda özellikle yardım faaliyetleri ile ayakta duran ve son dönemlerde Asya, Afrika ve benzeri gelişmemiş ülkelere ciddi yardımlar yapan Türkiye'deki İslami sivil toplum kuruluşlarının önünün kesilmesi amaçlanmaktadır. Türkiye'de yine yardım faaliyetleri ile yardım toplayarak ayakta duran ve yardım götüren kuruluşların Birleşmiş Milletlerin (BM) talepleri ya da güvenlik konseyinin talepleri doğrultusunda terör listesine alınması halinde bütün yardım faaliyetlerinin terör faaliyetleri olarak kabulü gibi çok ciddi sıkıntılı bir sürece gidilmesine sebep olacaktır.” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER