HaberlerGündemHızlı tren ile Mersin-Gaziantep arası seyahat 2 saate düşecek

Hızlı tren ile Mersin-Gaziantep arası seyahat 2 saate düşecek

Yeni ulaşım projeleri ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi, liman kentlere demiryolu ile bağlanmaya hazırlanıyor.

Hızlı tren ile Mersin-Gaziantep arası seyahat 2 saate düşecek

Mersin-Gaziantep arası “Yüksek Hızlı Tren Projesi” ile yolculuk süresi 6 buçuk saatten 2 saate kadar düşecek. Proje yaklaşık 20 kilometre ile Türkiye'nin en uzun demir yolu tüneline de ev sahipliği yapacak.

Proje kapsamında, Mersin-Gaziantep arasındaki demiryolu güzergahı 361 kilometreden 295 kilometreye inecek. Projenin hayata geçmesi ile Gaziantep’in yük ve yolcu potansiyeli daha da artacak. Taşınan yük miktarı yıllık ortalama 23 buçuk milyon tonu, yolcu sayısı da 7 buçuk milyonu bulacak.

Osmaniye Bahçe ilçesi ile Gaziantep’in Nurdağı ilçesi arasındaki toplam 20 kilometrelik 2 tünel ile Türkiye'nin en uzun demir yolu tüneli de hayata geçecek. Bölgede hataya geçirilmesi planlanan bir diğer proje de İskenderun-Gaziantep arasındaki hattı kapsıyor.

274 kilometrelik demir yolu 70 kilometre kısalacak ve seyahat süresi 5 saatten  bir buçuk saate düşecek.

"Hızlı tren Gaziantep’in değerine değer katacak"

Vali Davut Gül başkanlığında video konferans yöntemi ile gerçekleştirilen TCDD Bölge Müdürlüğü Faaliyetleri Değerlendirme Toplantısı’nda projenin 2023 yılında tamamlanacağı belirtildi.

Toplantının ardından Vali Gül, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Mersin-Gaziantep hızlı tren projesi 2023 yılında tamamlanarak 6 saat 30 dakika olan yolculuk süresi 2 saate düşecektir. Şimdiye kadar 8 milyar TL harcanmış olup 8 milyar TL daha harcanacaktır. Gaziantep-Şanlıurfa güzergâhının ise projesi tamamlanmıştır.” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER