HaberlerGündemHırsızlar Karskapı Şehitliğini'nin projektörlerini çaldı

Hırsızlar Karskapı Şehitliğini'nin projektörlerini çaldı

Erzurum Kars Kapı Askeri Şehitliği'ndeki 'Şehitler Anıtı'nı aydınlatan projektörlerin çalınması ve şehitlikteki çeşmelerin bakımsızlıktan yıkılıp, suyunun akmaması tepkilere neden oldu.

Hırsızlar Karskapı Şehitliğini'nin projektörlerini çaldı
Erzurum Kars Kapı Askeri Şehitliği'ndeki 'Şehitler Anıtı'nı aydınlatan projektörlerin çalınması ve şehitlikteki çeşmelerin bakımsızlıktan yıkılıp, suyunun akmaması tepkilere neden oldu.

    Milli Savunma Bakanlığı İnşaat Emlak Bölge Başkanlığı tarafından önceki yıl Karskapı Asker Şehitliği'nin çevre ve kabir düzenlemesi gerçekleştirilmişti. Şehitlikteki, 'Yiğitler', 'Yaşayan Ölüler' ve 'Havacılar'a ait anıt ile 1855 yılında Sultan Abdulmecit tarafından şehitlerin anısına dikilen top namlusunu aydınlatan projektörler hırsızlarca çalındı. Önceki yıllarda da yine anıt kaidesindeki metal aksamlar sökülerek çalınmıştı. Şehit babası Fevzi Köse, şehitlik içindeki çeşme taşlarının bakımsızlıktan yıkıldığını ve bir yıldan bu yana da çeşmenin suyunun akmadığını iddia etti. Şehitlik çeşmesinin patlayan borularından sızan sular ile şehit mezarlarındaki çiçeklerin ve çevredeki ağaçların ilkel şekilde sulandığını ifade etti. Şehitlik girişindeki Müze'nin çevre döşeme taşlarının bakımsızlıktan sökülüp kırıldığına dikkat çeken Köse, "Çocuklarımızın medfun bulunduğu şehitliğin bakımsızlığa, ilgisizliğe terk edilmesi yüreğimi acıtıyor. Çeşme yıkılmış, bir yıldır suyu akmıyor. Şehitliğin içi yine bakımsız, Şehitlik girişi ile Müze kısmının arkasındaki döşeme taşları kırılmış, sökülmüş dökülmüş. Evlatlarımızın kabrinin bulunduğu bu güzide kutsal mekanlara yetkililerin ilgisizliğe isyan ediyorum. Şehitlik anıtının çevresindeki projektörlerin çalınması ve tahrip edilmesine nasıl tepki vereceğimi bilemiyorum." dedi.

    KARSKAPI ŞEHİTLİĞİ

    3. Ordu Komutanı Hafız Hakkı Paşa 1915 yılında tifüsten ölünce cenazesinin İstanbul'a gönderilmesi yerine ailesinin onayıyla Gümüşlü Kümbet'in bulunduğu alana Kazım Karabekir Paşa'nın talimatıyla defnedildi. 1936–1938 yıllarında il genelindeki camilerin haziresi ve mahalle mezarlıklarındaki Osmanlı dönemine asker devlet adamlarının naaşları törenle Karskapı Askeri Şehitliği'ne nakledildi. Vatandaşların cenazeleri ise yeni oluşturulan Asri Mezarlık'a nakledildi. 1877, 1914 ve 1922 muharebelerinde şehit düşenlerin mezarları Karskapı Şehitliği'ne taşındı. Şehitlik 1976 yılındaki düzenlemenin ardından son olarak 2001–2002 yıllarında genişletildi. Şehitlikte 'Yiğitler', 'Yaşayan Ölüler' ve 'Havacılar'a ait anıt ile 1855 yılında Sultan Abdulmecit tarafından şehitlerin anısına dikilen top namlusu da bulunuyor.

İLGİLİ HABERLER

Türkiye'de ilk defa sosyal medya federasyonu kurulduTürkiye'de ilk defa sosyal medya federasyonu kuruldu2021 yılının ilk enflasyon raporu açıklandı2021 yılının ilk enflasyon raporu açıklandıGenç kız babası tarafından silahla vurularak öldürüldüGenç kız babası tarafından silahla vurularak öldürüldüSalgın balık fiyatlarını da etkilediSalgın balık fiyatlarını da etkilediHuzurevi sakinlerine yönelik manevi destek programı hazırlandıHuzurevi sakinlerine yönelik manevi destek programı hazırlandı
SIRADAKİ HABER