HaberlerGündemHDP'den anne karnındaki bebeğin canına kıyılmasına destek!

HDP'den anne karnındaki bebeğin canına kıyılmasına destek!

Ana rahmindeki bebeğin cerrahi müdahaleyle katlederek alınması olarak bilinen kürtajın, Arjantin’de kürtaj yasağının kaldırılmasıyla HDP'nin destek vermesi tepkiyle karşılandı.

HDP'den anne karnındaki bebeğin canına kıyılmasına destek!

Her fırsatta Kürt halkının inanç ve değerlerini hedef alan HDP, bu kez de Arjantin’de kürtaj yasağının kaldırılmasına destek mesajı yayımladı.

HDP Kadın Meclisi'nin resmi Twitter hesabı üzerinden, Arjantin’de kürtajın kaldırılmasını kutlayan görüntülerinden bir kesit sunularak, “Arjantin’de kadınların mücadelesi sonucunda kürtaj yasağı kalktı. Selam olsun Arjantinli kadınların özgürlük ve eşitlik mücadelesine.” paylaşımında bulunuldu.

Toplumu yozlaştırarak, değerlerinden uzaklaştırmak isteyen HDP, bunu hedef tahtasına koyduğu kadın üzerinden yapıyor. Daha önce birçok yerde yaptığı organizasyonlarla "Em Jin in, ne namusa tu kesine, namusa me azadiyameye" (Kadınız, kimsenin namusu değiliz, namusumuz özgürlüğümüzdür) şeklindeki yazılı pankartlarla Kürt kadınını kendi değerinden, inancından, örf ve adetlerinden uzaklaştırmaya çalıştığı kamuoyu tarafından biliniyor.

Kürtaj nedir nasıl yapılır?

Kürtaj, rahimdeki embriyonun tıbbi yöntemlerle alınmasıdır. Halk dilinde gebeliği sonlandırmak, bebek-çocuk aldırmak olarak da bilinir. Geleneksel cerrahi kürtajda küretler (tıbbi aletler) aracılığıyla embriyo rahimden kazılarak alınır. Tıpta küret'le kazıyıp temizleme anlamına gelen küretaj terimi kullanılır.

Kürtaj yapmak caiz midir?

Diyanet İşleri Başkanlığı kürtaj hakkında şunları belirtir:

İnsan hayatının korunması, İslam dininin beş temel ilke ve amacından biridir. Zira en şerefli varlık olan insanoğlu saygındır ve dokunulmazdır. İnsanın yaşama hakkı, erkek spermi ile kadın yumurtasının birleştiği ve döllenmenin başladığı andan itibaren Allah tarafından verilmiş temel bir hak olup, artık bu safhadan itibaren anne baba da dâhil hiçbir kimsenin bu hakka müdahale etmesine izin verilmemiştir.

Buna göre, annenin hayatının korunması gibi haklı ve kesin bir zaruret olmaksızın gebeliğe son vermek caiz değildir.

Türkiye'de kürtaj yapmak yasal mı?

Türkiye'de, gebeliğin isteğe bağlı tahliyesi 2827 nolu Nüfus Planlaması kanunu gereği gebeliğin 10'uncu haftasına kadar eşlerin ortak rızası ile yasal olarak yapılabilmektedir. Gebeliğin daha ileri haftalarında ise bebeğin yaşamla bağdaşmayan bir hastalığı varsa veya annenin hayatı tehlike altındaysa doktorlardan oluşan heyet tarafından değerlendirme yapılır ve uygun görüldüğü takdirde gebelik sonlandırılır.

Kürtajın ne gibi riskleri vardır?

Uzmanlar, kürtaj yapımında cerrahi müdahaleler olduğundan dolayı sağlık üzerinden olumsuz etkilerin bırakacağını belirtiyor.

Uzmanlar, kürtaj sonrası rahim ve bağırsak delinmeleri, kanamalar, gebeliğin tahliye hiç edilemeden kalması, rahim içinde kürtajdan sonra parça kalması, işlem sonrası rahim içinde enfeksiyon gelişmesi (endometrit), rahim içi dokunun (endometrium) tahribi veya rahim içinde yapışıklıkların oluşması (Asherman sendromu) sonucu adet görememe veya adetlerin azalması, anesteziye bağlı problemlerin yaşanabileceğine dikkat çekiyor.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER