HaberlerGündemHavran"da Asırlık Konak Kent Müzesi Oldu

Havran"da Asırlık Konak Kent Müzesi Oldu

Balıkesir’in Havran ilçesinde, Hocazade Abdurrahim Efendi tarafından 1912 yılında yaptırılan 3 katlı konak kaymakamlık tarafından kent müzesi haline getirildi.

Havran"da Asırlık Konak Kent Müzesi Oldu
Balıkesir’in Havran ilçesinde, Hocazade Abdurrahim Efendi tarafından 1912 yılında yaptırılan 3 katlı konak kaymakamlık tarafından kent müzesi haline getirildi.

Hocazade Abdurrahim Efendi’nin varisi Fatma Özgönül Buradas’ın kaymakamlığa tahsis ettiği tarihi konakta etnoğrafik eserler yer alırken, Çanakkale kahramanı Kocaseyit’in de bir heykeline yer verildi.

Havran’da tarihi konağı kent müzesi yapmak için kaymakamlık çalışma başlattı. Vatandaşların getirdikleri eski eşyalar envanterlere kaydedildikten sonra sergilenmeye başlanırken, müze şimdiden ilgi görmeye başladı. Müzenin her geçen gün zenginleştiğini anlatan Müze görevlisi Mehmet Uçar, vatandaşların büyük katkısı olduğunu söyledi.

Müzenin ilgi gördüğünü anlatan Mehmet Uçar, Konağımız, Hocazade Abdurrahim Efendi Konağımız 1912-1911 yılında inşa oldu. 101 yıllık bir konaktır. Hocazade Abdurrahim Efendi burada 20’ye yakın insanla hayat sürdü. Bu konak Hocazade’den sonra yine akrabası olan Fatma Özgönül Budaras hanım efendiye kaldı. Fatma hanım, 3 sene oturduktan sonra burayı terk etti. Bu, yapılan bir anlaşmayla kaymakamlığımıza devredildi. Kaymakamlığımız kent müzesi haline getirmek için çalışmalara devam ediyor. Misafirlerimiz geliyor. Misafirleri dolaştırıyoruz. Burada onları gezdirip bilgiler veriyoruz. Gine halkımız tarafından konağımıza eşyalar veriliyor. Bunları tutanakla alıyoruz. Bunları odalara koyuyoruz. İlerde daha da zenginleşecek. Misafirlerimiz konağımıza gelmeye devam ediyor” dedi.

Konağı ziyaret için gelen Hasan Öztürk de” Bende İstanbul’dan geldim buraya. Gerçekten güzel bir yer Havran. Burada müzeyi de gördük. Müze de çok hoşumuza gitti. Daha çocukluğumuzdan olan eşyaları da gördük. Tarihi bir yer olduğu için sevindik. Ben de ilk defa geliyorum.buraya. Gerçekten de burayı yapanlardan ve yaptıranlardan da Allah razı olsun diyelim. Ya inşallah, kaymakamlık daha çok el atarsa daha iyi olur. Havran gibi bir yere yakışır” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Millî Savunma Bakanı Akar Diyarbakır ve Malatya'da bulunan Ana Jet üslerini ziyaret ettiMillî Savunma Bakanı Akar Diyarbakır ve Malatya'da bulunan Ana Jet üslerini ziyaret ettiBakan Akar'dan Yunanistan'a Navtex tepkisiBakan Akar'dan Yunanistan'a Navtex tepkisiEyyüb Peygamber Makamı Çarsısı esnafı sorunlarının çözülmesini bekliyorEyyüb Peygamber Makamı Çarsısı esnafı sorunlarının çözülmesini bekliyorÇocuklar sabırsızlıkla Yaz Kur’an Kurslarının başlamasını bekliyorÇocuklar sabırsızlıkla Yaz Kur’an Kurslarının başlamasını bekliyorMuğla'da 12 günde 48 yıldırım yangınıMuğla'da 12 günde 48 yıldırım yangını
SIRADAKİ HABER