HaberlerGündemHasan Ergün: Rotasyon bazıları için sürgüne dönüştürüldü

Hasan Ergün: Rotasyon bazıları için sürgüne dönüştürüldü

Türkiye Tarım Orman ve Gıda Hizmet Kolu Kamu Görevlileri Sendikası (TÜRK TARIM ORMAN-SEN) 5 Nolu Şube Başkanı Hasan Ergün, Orman Genel Müdürlüğü’nde uygulanan zorunlu rotasyon uygulamasının bazı çalışanlar için sürgüne dönüştürüldüğünü söyledi.

Hasan Ergün: Rotasyon bazıları için sürgüne dönüştürüldü
Türkiye Tarım Orman ve Gıda Hizmet Kolu Kamu Görevlileri Sendikası (TÜRK TARIM ORMAN-SEN) 5 Nolu Şube Başkanı Hasan Ergün, Orman Genel Müdürlüğü’nde uygulanan zorunlu rotasyon uygulamasının bazı çalışanlar için sürgüne dönüştürüldüğünü söyledi.

    Ergün, yaptığı açıklamada, Orman Genel Müdürlüğü’nde uygulanan zorunlu rotasyona tepki gösterdi. Orman Genel Müdürlüğü Personelinin Atama ve Yer Değiştirme Esaslarına İlişkin Yönetmeliği uygulamak amacıyla rotasyona tabi personelin tercihlerinin 3 Temmuz 2014 tarihinde alındığını ifade eden Ergün, yönetmeliğin hukuki görmediğimiz bazı maddelerinin iptali için Danıştay’da açtıkları dava devam etmesine rağmen, Orman Genel Müdürlüğünce dava sonucu beklenmeden alelacele uygulamaya konulduğuna dikkat çekti. Ergün, ‘birçok eksikliği olan, kurumun bilgi birikimini hiçe sayan, hafızasını yok eden’ yönetmeliğin düzeltmek yerine uygulamaya konulmasının düşündürücü olduğunu vurguladı. Uygulamada ise kayırmacılık ve çalışanlar arasında ayrım yapıldığını savunan Ergün, "Yapılan tayinlerin yönetmeliğe uyan tarafı da bulunmaktadır. Birisine bölge içinde tayin imkanı verilirken bir başkasına verilmemektedir. Boş olan bazı kadrolar doldurulmamış olmayan kadroya ise atamalar yapılmıştır. Rotasyona tabi personele yaptırılan tercihler hiç dikkate alınmamış, puanlamaya bakılmamış masa başında komisyonun takdiriyle tayinler yapılmıştır. Objektif kriterlere dahi bakılmamıştır. Kişisel değerlendirmeler sonucunda tayinler yapılmıştır. Değerlendirme 50 gün sürmüş memurlar komisyonun kendileri hakkında vereceği kararı beklemiştir. Bu süre içerinde çalışanlar psikolojik olarak yıpratılmıştır. Çalışanların motivasyonu bozulmuş adalet duygusunu zedelemiştir. Tayinler atama komisyonunun insiyatifi ile yapılmıştır. Mazeretler bile komisyonun takdirine bırakılmış dilediğine uygulamış dilediğine uygulamamıştır.Puan ve tercihler değerlendirilmeden yapılan uygulamadan adalet beklenilemez. Adilde olmamıştır." dedi.

    Bu şekilde yapılan uygulama ile bazıları için rotasyonun sürgüne dönüştürüldüğünü dile getiren Ergün, “Kazanılmış haklara saygı ilkesi uluslararası hukukun kabul ettiği hukukun evrensel prensiplerindendir. Her ne kadar Türk hukukunda pozitif bir dayanağı bulunmasa da Anayasa Mahkemesi kararları kazanılmış hakka saygı ilkesine uygun davranmanın zorunlu olduğunu ve bu türlü bir davranışın Anayasa’nın 2. maddesinde yer alan Hukuk Devleti ilkesinin özünde bulunduğuna karar vermiştir. İdare gerek ileriye dönük işlemleri ve gerekse geçmişe yönelik sonuçlar doğuran geri alma işlemlerini tesis ederken kazanılmış haklara saygı göstermesi zorunludur. Kazanılmış haklar düşünülmeden hazırlanan yönetmeliğin uygulamasında hakça bir uygulama beklenemezdi de öylede olmuştur. Fedakârca çalışan memurlar uygulamaya hazırlıksız yakalanmış bir anda kendini rotasyon uygulamasının içinde bulmuştur beklenmedik bu uygulama sürgün şeklini almıştır. Sadece çalışanlar mağdur olmamış bakmakla yükümlü olduğu kişilerde mağdur edilmiştir. Anlamsız şekilde yetişmiş tecrübeli çalışanların gerekçesi anlaşılamayan şekilde yerlerinin değiştirilmesi kuruma karşı aidiyet duygusunu ortadan kaldırmış kurumuna küskün çalışanlar ortaya çıkartmıştır. Rotasyon uygulaması 2 bin 500 çalışanı etkilemiş bunların pek çoğu bu uygulamadan mağdur olmuştur. Kurumun ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak yönetmeliğin adil ve eşit uygulanması pek çok çalışanın yargıya başvurmasına neden olacak Orman Genel Müdürlüğü çalışanları ile davalı duruma düşecektir." diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Malatya'da çalıntı kol saatlerini satın alan 2 şüpheli yakalandıMalatya'da çalıntı kol saatlerini satın alan 2 şüpheli yakalandıGaziantep’teki elektrik kesintilerine tepkiler sürüyorGaziantep’teki elektrik kesintilerine tepkiler sürüyorMalatya'da uyuşturucu ticareti yapmaktan bir kişi tutuklandıMalatya'da uyuşturucu ticareti yapmaktan bir kişi tutuklandıMalatya'da haklarında hüküm bulunan 32 kişi yakalandıMalatya'da haklarında hüküm bulunan 32 kişi yakalandıAnkara'da sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden bin 315 kişiye ceza verildiAnkara'da sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden bin 315 kişiye ceza verildi
SIRADAKİ HABER