HaberlerGündemGörme engelliler için neden 6 noktalı tabiri kullanılır?

Görme engelliler için neden 6 noktalı tabiri kullanılır?

Görme engelli kişiler için genellikle "6 noktalı" tabiri kullanılır. Fakat bunun nedenini çoğu kişi bilmez.

Görme engelliler için neden 6 noktalı tabiri kullanılır?

Görme engelliler kabartmalı yazıları okudukları için onların normal yazıları okuyamazlar. Kabartma yazılar için de genellikle ayrı bir kodlama dili kullanılır. Bu kodlama dilinde de 6 adet nokta yeri bulunur ve bunlardan bazıları kabartılmış durumdadır. Buna Braille Alfabesi denir.

Bu kabartmaların her birinin anlamı olduğu için görme engelliler bunlara göre okurlar. Mesela altı nokta içinden tek sol üstteki noktanın kabartılması A harfi anlamına gelir. Elleri ile dokunarak okumaya çalışan görme engelliler bunları hissederler. Belirli bir süre sonra hissetme duyuları azaldığı için sürekli okuma yapamazlar. İşte 6 noktalı körler denilmesinin nedeni bu.

Altı Nokta Körler Derneği

1950 yılında, kendisi de görme engelli olan Mithat Enç ve arkadaşları tarafından, görme engelli ve az görenlerin toplumsal, ekonomik, eğitim, rehabilitasyon gibi alanlarda karşılaştıkları sorunlara çözüm üretmek ya da merkezi ve yerel yönetimlerin bu anlamdaki sorumluluklarını yerine getirmesini sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Kamu yararına çalışan, gönüllülük esasına dayanan, kitle tabanlı bir örgütlenme.

İLGİLİ HABERLER

AİÇÜ Rektörü Karabulut ile SERKA Genel Sekreteri Taşdemir protokol imzaladıAİÇÜ Rektörü Karabulut ile SERKA Genel Sekreteri Taşdemir protokol imzaladıMalatya için şiddetli rüzgâr ve fırtına uyarısıMalatya için şiddetli rüzgâr ve fırtına uyarısıMeteoroloji'den 10 il için çığ uyarıMeteoroloji'den 10 il için çığ uyarıMalatya için şiddetli rüzgâr ve fırtına uyarısıMalatya için şiddetli rüzgâr ve fırtına uyarısıSERKA yönetim kurulu toplantısı Ağrı’da yapıldıSERKA yönetim kurulu toplantısı Ağrı’da yapıldı
SIRADAKİ HABER