HaberlerGündemGıda Sektörüne Çeki Düzen Geliyor, Esnaf Ve Sanatkar Kendini Yeniliyor

Gıda Sektörüne Çeki Düzen Geliyor, Esnaf Ve Sanatkar Kendini Yeniliyor

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından Sakarya merkezinde ve ilçelerde açık alanda et döner, tavuk döner vb. gıda maddesi üretimi ve satışı yapan işyerlerinin rehabilitasyonu, çalışanların hijyen açısından eğitilmesi ve bu işyerlerinin daha sağlıklı şartlarda hizmet vermesinin sağlanması amacıyla bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Gıda Sektörüne Çeki Düzen Geliyor, Esnaf Ve Sanatkar Kendini Yeniliyor
Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından Sakarya merkezinde ve ilçelerde açık alanda et döner, tavuk döner vb. gıda maddesi üretimi ve satışı yapan işyerlerinin rehabilitasyonu, çalışanların hijyen açısından eğitilmesi ve bu işyerlerinin daha sağlıklı şartlarda hizmet vermesinin sağlanması amacıyla bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Bilgilendirme toplantısına Sakarya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Erdemir, Sakarya İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aydın Erdoğan, Sakarya Zabıta Daire Başkanı Yusuf Türkhan, Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Alişan ve Sakarya Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Serdar Gök ve esnaf katıldı.

Esnaf ve sanatkarın yoğun katılım gösterdiği bilgilendirme toplantısında İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden Gıda Mühendisi Fatma Yalçınkaya işletmelerin konu ile ilgili yapmaları gerekenleri özetleyici bir sunum gerçekleştirdi. Sunumun ardından esnaf ve sanatkarın aklına takılan sorular alınarak cevaplandırılmaya çalışıldı.

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Alişan, “Son zamanlarda çıkan yeni yönetmelikler ile denetimler sıklaşmış ve gıda sektöründe hijyen konusunda ciddi bir denetim söz konusudur. Artık döner vb. gıda ürünleri dışarıdaki toza maruz bırakılarak satılamayacaktır. Bu şekilde satış yapan işyerlerine cezai yaptırım uygulanacak ve esnaf ve sanatkar işyerinin kapatılmasına kadar giden bir süreçle karşı karşıya kalacaktır. Mevcut işyerlerinizde sunulan şartları gerçekleştirmek zor bunu biliyoruz. Ama halkımızın sağlığı için söylenilenleri yapmak zorundayız. Bu konuda yapılacak iyileştirme çalışmaları için bizler size yardım ederek elimizden geleni yapacağız. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz, İl Halk Sağlığı Müdürümüz, Zabıta Daire Başkanımız bugün burada bizlere destek olduklarını göstermek için geldiler. Onların bu mesajlarını dikkate almalısınız. Önümüzdeki ramazan ayı gerekli çalışmaları yapabilmek adına bir fırsattır. Bu fırsatı hep birlikte değerlendirelim” dedi.

Bilgilendirme toplantısında konuşma yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Erdemir, “Az önce mühendis arkadaşımız yaptığı sunumda bizim ilimizden çekilen görüntüleri kullandı. Bu tür yerlerin ilimizde olması çok vahim bir durumdur. Kendiniz başka esnaf ve sanatkarlardan aldığınız ürün ve hizmetin kaliteli ve sağlıklı olmasını istiyorsanız sizlerinde aynı hizmeti vermeniz gerekmektedir. Sahip olduğumuz konum itibari ile çoğunuz tarafından kötü algılanıyoruz. Denetimlerimizde çoğunuz ile ters düşebiliyoruz. Yeni çıkan yönetmeliklerle denetimlerimiz sıklaşacak ve hijyen konusunda asla taviz vermeyeceğiz. Ancak biz kötü adamı oynamak istemiyoruz, beraberce Sakarya’mıza hizmet etmek istiyoruz. Bundan sonra ki süreçte sizlerle iyi ilişkiler kurarak devam etmek istiyor ve bol kazançlar diliyorum” şeklinde konuştu.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Yusuf Türkhan, “Son zamanlarda çıkan yönetmelikler göstermektedir ki insan sağlığını kötü etkileyecek hiçbir duruma izin verilmeyecektir. Gıda sektöründe çalışan işletmelerimizin hijyen eğitimlerini alması ve işyerinde hijyen kurallarını uygulaması, işyeri içerisinde gerekli uygun alt yapı çalışmalarını yapması zorunluluktur. Yapmadığı takdirde yapacağımız denetimlerde cezai yaptırımlar ile karşılaşacaklardır. Bugün burada ileride yaşanabilecek sorunları önlemek adına toplandık. Yola çıkarken düşündüğümüz şey insanlığa layık kaliteli ürün ve hizmet sunulabilmesini sağlayabilmektir. Bu anlamda yoğun katılım sağladığınız için siz değerli esnaf ve sanatkara daha sonra bizleri bir araya getiren esnaf ve sanatkarlar odaları birliğimize teşekkür ediyoruz” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Türkiye’de aşı yaptıranların sayısı 950 bini geçtiTürkiye’de aşı yaptıranların sayısı 950 bini geçtiYoğun kar ve tipi nedeniyle oluşan elektrik arızası köylüler tarafından giderildiYoğun kar ve tipi nedeniyle oluşan elektrik arızası köylüler tarafından giderildiGizli buzlanma Diyarbakır'ın birçok noktasında kazaya sebep olduGizli buzlanma Diyarbakır'ın birçok noktasında kazaya sebep olduNusaybin Kaymakamı Temizkan Mardin Valiliği Hukuk Müşavirliği görevine atandıNusaybin Kaymakamı Temizkan Mardin Valiliği Hukuk Müşavirliği görevine atandıSeyir halindeki araçta video çekerken kaza yaptıSeyir halindeki araçta video çekerken kaza yaptı
SIRADAKİ HABER