HaberlerGündemGeçen yıl Ege ve Akdeniz'de 12 bin 655 düzensiz göçmen kurtarıldı

Geçen yıl Ege ve Akdeniz'de 12 bin 655 düzensiz göçmen kurtarıldı

İçişleri Bakanlığı, 2020 yılında Yunanistan'ın ölüme ittiği düzensiz göçmenleri kurtarmak için toplamında 935 arama-kurtarma faaliyetinin icra edildiğini açıkladı.

Geçen yıl Ege ve Akdeniz'de 12 bin 655 düzensiz göçmen kurtarıldı

Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından geçen yıl Ege ve Akdeniz'de gerçekleştirilen 935 arama kurtarmada, düzensiz göçmenler de dahil 12 bin 655 kişinin hayatı kurtarıldı.

Tüm Dünya küresel bir salgınla mücadele ederken ve bütün dikkatler insan hayatını kurtarma üzerine odaklanırken, Yunanistan ise hayata tutunmaya çalışan göçmenleri denizde çaresizliğe terk ediyor.

Yunanistan tarafından düzensiz göçmenlerin geri itilmesi sonucu arama-kurtarma olaylarında önemli bir artış yaşandı.

Geçen yıl geri itme olayları dahil olmak üzere Ege ve Akdeniz'de gerçekleştirilen 935 arama kurtarma olayında düzensiz göçmenler de dahil 12 bin 655 kişinin hayatı kurtarıldı.

2019 yılında 662 olayda toplam 4 bin 592 kişinin hayatı kurtarılırken, 2020 yılında olay sayısında yüzde 41, kurtarılan kişi sayısında ise yüzde 176 oranında artış meydana geldi.

2020'de kurtarılan 12 bin 655 kişinin, Yunanistan'ın geri itme olaylarında kurtarılan göçmenlerde dahil olmak üzere toplam 11 bin 494’ünü düzensiz göçmenler oluşturuyor.  

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER