HaberlerGündemGaziantep Valisi Gül, işten çıkarıldıkları için eylem yapan işçilerle görüştü

Gaziantep Valisi Gül, işten çıkarıldıkları için eylem yapan işçilerle görüştü

Gaziantep Valisi Davut Gül, bir halı ve boya fabrikasından Kod-29 ile “haksız yere tazminatsız” işten çıkarıldıklarını ileri sürerek yaklaşık 2 aydır çalıştıkları fabrika önünde eylem yapan işçilerle görüştü.

Gaziantep Valisi Gül, işten çıkarıldıkları için eylem yapan işçilerle görüştü

İşçileri ve DİSK Tekstil Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen’i makamında ağırlayan Vali Gül, işçilerin ve sendikanın şikayetleri ile taleplerini dinleyerek konuyla ilgileneceğini söyledi.

Görüşmede, yaşadıkları mağduriyetleri Vali Gül ile paylaşan işçiler, “suçsuz” oldukları halde işten çıkarıldıklarını savundu.

İşe geri dönmek istediklerini belirten işçiler, bunun olmaması hâlinde sendikal tazminat da dahil tüm haklarını talep ettiklerini ifade etti.

DİSK Tekstil Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen ise işçilerin sendikalaşma hakkına engel olunduğunu, baskı, tehdit, mobing ve Kod-29 ile tazminatsız işten çıkarıldıklarını ileri sürdü.

İşçilerin yasal ve anayasal haklarının çiğnendiğini, hak arayan, herhangi bir haksızlığa itiraz eden veya sendikalı olma hakkını kullanan her işçinin ya Kod-29 ile “işten çıkarılma” ya da “ücretsiz izinle açlığa mahkum edilme” tehdidiyle karşı karşıya olduğunu söyleyen Türkmen, fabrikalarda yaşanan hak ihlaller, işçilere karşı pervasızca işlenen suçlar ve işçilerin yaşadığı mağduriyet konusunda valiliğin sorumluluk almasını istedi.

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (OSB) bir halı ve boya fabrikasında çalışan 16 işçi, DİSK Tekstil İşçileri Sendikası öncülüğünde yaklaşık 2 aydır fabrikalar önünde oturma eylemi yapıyor.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER