HaberlerGündemGaziantep Valiliği Ardıl Barajı ile ilgili iddiaları yalanladı

Gaziantep Valiliği Ardıl Barajı ile ilgili iddiaları yalanladı

Gaziantep Valiliği, bir internet haber sitesinde “Belediye CHP'ye geçti, barajın işletmesi DSİ'ye verildi. Başkan AKP'ye geçti baraj yeniden belediyeye verildi.” başlığıyla yayınlanan haberin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Gaziantep Valiliği Ardıl Barajı ile ilgili iddiaları yalanladı

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, söz konusu haberde Araban ilçesindeki Ardıl Barajı'nın 31 Mart yerel seçimlerinde CHP'li adayın seçimleri kazanmasının ardından Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğüne (DSİ) verildiği ve Araban Belediyesinin 1 Temmuz 2020'de AK Parti'ye geçmesiyle tekrardan belediyeye devredildiği yönündeki iddiaların asılsız olduğu belirtildi.

“Söz konusu iddialar gerçeği yansıtmamaktadır”

Ardıl Barajının tamamlanarak 2019 yılında DSİ tarafından deneme amaçlı su verildiği belirtilen açıklamada, “Gaziantep Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YIKOB) 24 Haziran 2019 tarihinde Ardıl Barajı ve Sulama Tesisi’nin işletme, bakım ve yönetim sorumluluğunun devri için başvurmuş ve  26 Ağustos 2019 tarihinde YIKOB’a işletmesi devredilmiştir. Baraj, 2020 yılında da aynı kurum tarafından işletilmiştir. Araban Belediye Başkanlığı tarafından 4 Ocak 2021 tarihinde uygun görülmesi halinde söz konusu barajın Araban Belediyesince devir alınmak istendiği yazılı olarak YIKOB’a bildirilmiş ve baraj, 7139 Sayılı Kanunun Ek 12’inci Maddesinin 'a' fıkrasında belirtilen yetki kullanılarak Gaziantep Valiliği YIKOB  ve Araban Belediye Başkanlığı arasında imzalanan sözleşme ile 24 Şubat 2021 tarihinde Belediye Başkanlığına devredilmiştir.” denildi.

 Söz konusu barajın işletilmesi ile ilgili 4 Ocak 2021 tarihinden önce hiçbir belediye tarafından bir talep olmadığı belirtilen açıklamada, baraj işletmesinin parti değişimleri ile farklı zamanlarda birkaç defa devredilmesi ya da alınmasının söz konusu olmadığı bildirildi.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER