HaberlerGündemGaziantep’teki elektrik kesintilerine çözüm isteniyor

Gaziantep’teki elektrik kesintilerine çözüm isteniyor

DEVA Partisi Gaziantep İl Başkanı Ertuğrul Kaya, son günlerde artan elektrik kesintileriyle ilgili çözüm önerilerinde bulundu.

Gaziantep’teki elektrik kesintilerine çözüm isteniyor

Gaziantep’te “Elektrik Sorun Tespit ve Yatırım Koordinasyon Birimi” oluşturulmasını talep eden Kaya, yaşanan elektrik kesintilerine ilişkin yerel yöneticilerin dağıtım şirketi yetkililerine yönelik ikazda bulunma yönteminin sorunu çözmeyeceğini ifade etti.

Yaşanan elektrik kesintilerinin tekrarlanmaması ve sorunun kalıcı şekilde çözüme kavuşması için yerel yöneticilere bazı tavsiyelerinin olduğunu ifade eden Kaya, “Öncelikli olarak Gaziantep Valiliğimiz bünyesinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Şehitkamil Belediyesi, Şahinbey Belediyesi ve Elektrik Mühendisleri Odası temsilcilerden oluşan Elektrik Sorun Tespit ve Yatırım Koordinasyon Birimi oluşturulmalıdır. Bu birimde sorunların yoğunlaştığı alanlar öncelikle belirlenmelidir.” diye konuştu.

“Yatırım bütçesinin doğru kullanılıp kullanılmadığı kontrol edilmeli”

Enerji nakil hatlarının mülkiyetinin kamuda olup dağıtım şirketinin kiracı durumunda olduğunu ifade eden Kaya, enerji nakil hatlarına ilişkin kamu tarafından belirlenen yatırım bütçesinin dağıtım şirketi tarafından blok olarak kullanılıp kullanılmadığı, bütçenin kullanımında göreceli daha fazla iş yükü oluşturan alanlara mı yoksa pratik harcama yapılabilecek alanlara mı yönlendirildiğinin tespit edilmesi gerektiğini söyledi.

Kaya, “Yatırım bütçesinin kamu kaynaklarının verimli kullanılması ilkesine uygun şekilde kullanılıp kullanılmadığı ile ilgili kamu denetim mekanizmaları harekete geçirilmeden sorunun çözülmesi zor görünüyor. Hemşehrilerimizin yaşadığı kısa ve uzun vadeli sorunların çözümünde dağıtım şirketinde meydana gelen gecikmelerin ihmale mi dayalı olduğu yoksa dağıtım şirketinin yönetim modelinden mi kaynaklandığı detaylı olarak incelenmelidir. Elektrik Piyasa Kalite Yönetmeliği hükümlerinin etkin bir şekilde uygulanıp uygulanmadığı, dağıtım şirketinin yeteri kadar denetime tabi tutulup tutulmadığı incelenmelidir. Ayrıca Elektrik Piyasa Kalite Yönetmeliğinin tüketici durumunda olan vatandaşlarımıza tanıdığı yasal haklar konusunda, hemşehrilerimizin farkındalığını arttırmak için gerekli çalışmalar yapılmalıdır.” dedi.

İLGİLİ HABERLER

İdlib'de 90 adet "Şanıurfa İbrahim Halilullah" evi yapılıyorİdlib'de 90 adet "Şanıurfa İbrahim Halilullah" evi yapılıyorBakır kablo hırsızlığı şüphelileri yakalandıBakır kablo hırsızlığı şüphelileri yakalandıİstanbul'da barajlardaki doluluk oranı yüzde 55'i geçtiİstanbul'da barajlardaki doluluk oranı yüzde 55'i geçtiIlısu Baraj Gölü’ne girilmemesi uyarısı yapıldıIlısu Baraj Gölü’ne girilmemesi uyarısı yapıldıElazığ'ın ilçelerinde arazi toplulaştırma çalışmaları devam ediyorElazığ'ın ilçelerinde arazi toplulaştırma çalışmaları devam ediyor
SIRADAKİ HABER