HaberlerGündemGaziantep’te Mevlid Haftası heyecanı yaşanıyor

Gaziantep’te Mevlid Haftası heyecanı yaşanıyor

Peygamber Sevdalıları Vakfı, 5-11 Nisan tarihleri arasında ihya edilen “Peygamberi Anlama ve Sünnetini Yaşama Mevlid Haftası" kapsamında halka gül ve kitap dağıttı.

Gaziantep’te Mevlid Haftası heyecanı yaşanıyor

Yaklaşık 15 yıldır Diyarbakır başta olmak üzere Türkiye'nin birçok ilinde önce kapalı spor ve konferans salonları ile stadyumlarda ve köy meydanlarında Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’i (Sallahu Aleyhi Veselem) anmak ve anlamak için düzenlenen etkinlikler, halkın yoğun teveccühü sonrasında şehirlerin ve köylerin meydanlarına taşınmaya başladı.

Türkiye'nin ardından dünyanın birçok ülkesinde de düzenlenmeye başlanan etkinlikler kapsamında salavat kampanyaları gibi çok sayıda farklı etkinliklerle hafta boyunca Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (Sallahu Aleyhi Veselem) anılıyor.

Her yıl farklı temalarla düzenlenen Mevlid etkinlikleri, geçtiğimiz yıl ve bu yıl yaşanan Covid-19 salgını nedeniyle düzenlenemedi.

Bu yıl 11 Nisan Pazar Günü Diyarbakır’da düzenlenmesi planlanan ancak vakaların artması nedeniyle halkın sağılığı dikkate alınarak ertelenen “Peygamberi Anlama ve Sünnetini Yaşama Mevlid Haftası" Türkiye’nin birçok ilinde çevrimiçi programlarla, gül ve kitap dağıtımı gibi farklı etkinliklerle ihya ediliyor.

Bu yıl “İnsanlığın şifası Hazreti Peygamber" teması ile ihya edilen hafta kapsamında Gaziantep’te de halka gül ve Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in (Sallahu Aleyhi Veselem) hayatını anlatan kitaplar dağıtıldı.

Ayrıca hafta kapsamında kentte birçok esnaf da salgın nedeniyle zor günlerden geçmelerine rağmen hafta nedeniyle ürünlerinde indirim yaparak haftayı ihya etti.

Başta esnaf olmak üzere halka, gül ve kitap dağıtan Peygamber Sevdalıları Vakfı yetkilileri ve üyeleri ile gönüllüleri, esnafın ve halkın Mevlid Haftası’nı tebrik etti.

Gül dağıtımı esnasında esnaf ve halk, Peygamber Sevdalıları Vakfı’na Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’i (Sallahu Aleyhi Veselem) hatırlattıklarından dolayı teşekkür etti.

Mevlid Haftası münasebetiyle yaptıkları etkinlikler ile ilgili bir açıklama yapan Peygamber Sevdalıları Vakfı Gaziantep Temsilciliği yetkililerinden Abdullah Özkınacı, Mevlid Haftası nedeniyle halka gül ve kitap dağıttıklarını belirtti.

Peygamber Sevdalıları Vakfı olarak her yıl kent meydanlarında on binlerce kişinin katılımıyla bir dizi etkinlikler yaptıklarını hatırlatan Özkınacı, ancak 2 yıldır salgın nedeniyle meydan etkinliklerinin yerine gül ve kitap dağıtımı ile çevrimiçi etkinlikler düzenlediklerini söyledi.

“Peygamberi Anlama ve Sünnetini Yaşama Mevlid Haftası"nı düzenlemelerindeki amaçları ile ilgili de bilgi veren Özkınacı, şunları söyledi:

“Amacımız; Peygamber Efendimizi insanlara anlatmak, tanıtmak bu vesileyle Peygamber Efendimizi toplumumuzun gündemine getirmek. Bu nedenle yaptığımız farklı bir çalışmamız daha var. Esnafımız ile görüşerek bu hafta vesilesiyle ürünlerinde indirim yapmalarını teklif ettik. Allah razı olsun birçok esnafımız bu kampanyaya katıldılar, kampanyaya katılmaktan dolayı sevinç ve onur duyduklarını dile getirdiler. Peygamber Sevdalıları Vakfı olarak Gaziantep'te ‘Peygamberi Anlama ve Sünnetini Yaşama Mevlid Haftası’ etkinliği düzenleyemesek de gül ve kitap dağıtımı gibi etkinliklerle Peygamberimizi toplumumuzun gündemine getirmiş oluyoruz.”

“Peygamber Sevdalıları Vakfı'ndan Allah razı olsun”

Kitap ve gül dağıtımından dolayı Peygamber Sevdalıları Vakfı’na teşekkür eden esnaf Mevlüt Tekin de, “Peygamber Sevdalıları Vakfı'ndan Allah razı olsun, bizi ziyaret ettiler, esnaf olarak çok sevindik. Bize birer tane kitap hediye ettiler. Bu çalışmalarından dolayı kendilerini tebrik ediyorum. İnşallah önümüzdeki senelerde de devamını görürüz. Bütün toplum olarak Peygamber Efendimize muhtacız. Çünkü insanlar artık bereketin, huzurun olmadığı dönemlere denk geldiler. Az da olsa bu kitabı günlük yarım saat veya bir saat okursak ve Peygamber Efendimizin hayatından bir şeyler hayatımıza katarsak çok iyi olur.” diye konuştu.

“Mevlid Haftası nedeniyle ürünlerimizde yüzde 10 indirim yaptık”

Salgın nedeniyle Mevlid etkinliklerinin düzenlenememesinden dolayı çok üzüldüğünü belirten esnaf Mehmet Kaya da, “Her yıl düzenli bir şekilde Peygamber Sevdalıları Vakfı'nın başta Diyarbakır'da düzenlemiş olduğu büyük etkinlik olmak üzere çevre il ve ilçelerdeki, kentimizdeki etkinliklere ailece katılıyorduk, bu etkinliklerden ciddi anlamda faydalanıyorduk. Fakat geçtiğimiz yıl ve bu yıl salgından kaynaklı olarak bu etkinlikler düzenlenemiyor. Biz de istedik ki ürünlerimizde indirim yaparak ve buna benzer aktivitelerle bu haftayı yaşamaya çalışalım. Genel anlamda indirim insanların hoşuna gidiyor, biz bu indirimi Mevlid Haftası nedeniyle yaptığımızdan dolayı insanlar daha çok seviniyor ve olumlu tepki veriyor.” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER