HaberlerGündemGaziantep’te deprem tatbikatı yapıldı

Gaziantep’te deprem tatbikatı yapıldı

Deprem bölgesinde bulunan Gaziantep’te gerçeği aratmayacak deprem tatbikatı gerçekleştirildi.

Gaziantep’te deprem tatbikatı yapıldı

Olası tehlikelere karşı deneyim oluşturmak, ekip olarak hareket etme bilincini yükseltmek ve kargaşa ile korkunun acı sonuçlara dönüşmesini engellemek amacıyla gerçeği aratmayacak bir senaryo eşliğinde tatbikat yapıldı.

Tatbikat senaryosuna göre, nüfusu 2 milyon 69 bin 116 kişi olan Gaziantep’te, bir deprem meydana geliyor. Merkez üssü Nurdağı ilçesi olarak kayıtlara geçen doğal afette, il genelinde 15 bina tamamen çökerken 87 binanın da kısmen zarar gördüğü tespit edildi.

Hasar gören binalar arasında Gaziantep Büyükşehir Belediye ana hizmet binası da bulunuyor. Deprem esnasında hızlıca binadan tahliye edilen vatandaşlar ve personellerden 2 kişi, başkanlık binasından tahliye edilemiyor. Ayrıca ana hizmet binasında da sarsıntıdan dolayı bir vatandaş ayağına düşen obje ile yürüyemez duruma geldi.

İhbarı alan İtfaiye Daire Başkanlığı Müdahale ve Kurtarma ve 112 sağlık ekipleri olay yerine intikal ediyor. Binada bulunan çalışanlar deprem anında çök-kapan-tutun prensibini uygulayarak deprem sonrasında sarsıntının geçmesi ile gelen anonslar ve acil durum ekiplerinin talimatları doğrultusunda hareket edip toplanma bölgelerine gitti. 

Deprem sonrasında arama-kurtarma, tahliye ve yangın söndürme ekipleri, binanın boşaltılması, yaralıya ilk müdahalenin yapılması, yaralının sağlık ekiplerine teslimi başta olmak üzere acil toplanma alanlarında sayım yapılması ve güvenliğin sağlanması işlemlerinde görevini eksiksiz bir şekilde yerine getirdi.

Başarılı geçen deprem tatbikatı sonucunda hem personellere hem de tatbikat esnasında binada bulunan vatandaşlara iyi bir deneyim sağlanırken tatbikata katılanlar olası bir tehlikeye karşı da nasıl bir yol izleyeceğine dair tecrübe sahibi oldu.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER