HaberlerGündemGaziantep’te 27 milyon fidanın toprakla buluşturulması hedefleniyor

Gaziantep’te 27 milyon fidanın toprakla buluşturulması hedefleniyor

Gaziantep’te “Orman Haftası” münasebetiyle kentte belirlenen noktalara düzenlenen törenle fidan dikimi yapıldı.

Gaziantep’te 27 milyon fidanın toprakla buluşturulması hedefleniyor

“Orman Haftası” nedeniyle Şahinbey Belediyesi tarafından Akbulut Mahallesi’nde çam fidanı dikimi etkinliği gerçekleştirildi. Törende konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, 27 milyon fidanı toprakla buluşturmak istediklerini ifade etti.

Yeşil alan miktarının artması gerektiğini belirten Gül, “Gaziantep’te ağaçlandırma seferberliği var. Son 20 yılda Gaziantep’te dikilen fidan sayısı toplam fidan varlığının yüzde 50’si kadar. Buna rağmen Gaziantep’te daha fazla fidana ve yeşil alana ihtiyacımız var. Bununla ilgili olarak Antep Savunmasının 100’üncü yılından başlayarak Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına kadar 27 milyon fidanı toprakla buluşturmak istiyoruz. Buna Orman Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Müdürlüğü ve Karayolları Müdürlükleri de çeşitli çalışmalarla katkı sunuyorlar. Büyükşehir ve ilçe belediyelerimizde bu tür etkinlikler yapıyorlar. Şahinbey Belediyemiz 10 yıl önce ağaçlandırma çalışmalarına başlamış ve bunu devam ettiriyor. Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’na ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum.” dedi.

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu da şimdiye kadar 630 tane park yaparak yeşil alan miktarını arttırdıklarını belirtti.

“Daha yeşil bir Gaziantep için çalışıyoruz”

Tahmazoğlu, “Peygamber Efendimiz, ‘yarın kıyamet kopacağını bilseniz elinizdeki fidanı dikiniz’ buyuruyor. Bu nedenle ağaçlandırmak ve her tarafı yeşile bürümek çok önemli. Erozyon, yağmur, iklim ve çevre açısından ağaç dikimi çok önemli. Bu nedenle elimizden geldiği kadar her tarafı ağaçlandırmamız gerekiyor. 12 yıl önce ilk icraatlarımızdan birisi bu bölgeyi ağaçlandırmaktı. Sayın Milletvekilimiz Mehmet Erdoğan, Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nin karşısında 572 dönümlük bir arazi olduğunu ve bu alanın ormana dönüştürülmesinin güzel olacağını söylemişti. Bizde ilk meclisimizde bu kararı alarak 2010 yılında bu alanı ağaçlandırdık. Bunun dışında Mavikent Mahallesinde 600 dönüm alanı Orman Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde orman alanına çevirdik ve bu alana Çanakkale Orman’ı ismini vermiştik. Şahinbey ilçemizde ayrıca Burç ve Yamaçtepe Ormanımız bulunuyor. Yamaçtepe Ormanı içerisine gençler için kamp alanı ve Bilim Şahinbey alanı yaptık. Şimdiye kadar 630 tane parkın yapımını tamamladık ve ihtiyaç olan yerlere yapmaya devam ediyoruz. Bir yandan da vatandaşlarımıza fidan dağıtımı yapıyoruz. Şuana kadar 3 milyon 600 binin üzerinde fidan dağıtımı ve dikimi gerçekleştirdik. Amacımız Gaziantep’imizi ve Şahinbey’imizi daha yeşil bir hale dönüştürmek.” diye konuştu.

İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Karayılan ise Orman İşletme Müdürlüğü ile birlikte daha yeşil bir Gaziantep için çalışacaklarını belirtti.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER