HaberlerGündemGaziantep sokağa çıkma yasağının ardından sessizliğe büründü

Gaziantep sokağa çıkma yasağının ardından sessizliğe büründü

Covid-19 ile mücadele tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanlığının yayımladığı genelgeyle yarın saat 10.00'da sona erecek sokağa çıkma yasağının ardından Gaziantep’te sessizlik hakim oldu.

Gaziantep sokağa çıkma yasağının ardından sessizliğe büründü

Geçtiğimiz salı günü Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde alınan kararlar doğrultusunda Covid-19 önlemleri kapsamında alınan bazı yeni tedbirler, dün akşam saat: 20.00'den itibaren başlamıştı.

İçişleri Bakanlığının, Covid-19 ile mücadele amacıyla valiliklere gönderdiği genelge kapsamındaki tedbirler, bugün saat 20.00'de sokağa çıkma yasağının uygulanmasıyla devam etti.

Tedbirler kapsamında getirilen sokağa çıkma yasağı Cumartesi saat 20.00'den Pazar sabah 10.00'a kadar. Pazar günü ise akşam 20.00'den Pazartesi sabah 05.00’e kadar olacak.

Sokağa çıkma yasağının başlamasıyla birlikte Türkiye’nin en büyük illerinden biri olan Gaziantep’te de yasağın ardından sessizlik hakim oldu.

Kentte vatandaşlar yasağın başlamasıyla evlerine çekilirken yasak nedeniyle kent genelinde büyük bir sessizliğin hâkim olduğu görüldü.

Covid-19 ile mücadele kapsamında pandemi sürecinin ilk dönemlerinde de defalarca sokağa çıkma yasağının uygulandığı kentte caddeler, sokaklar, meydanlar ve parklar boş kaldı.

Yasağın başlamasıyla birlikte vatandaşların evlerine çekilmesinden dolayı sessizliğe bürünen kentte birçok noktada İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yasağın ihlal edilmemesi için kontrol noktaları oluşturuldu.

Kontrol noktalarında ve kent genelinde devriye gezen polis ekipleri, trafiğe çıkan sürücüleri denetledi. Sürücüleri durdurarak kimlik kontrolü yapan polis ekipleri, sürücülere sokağa çıkma yasağına aykırı davranıp davranmadıklarını sorguladı.

Polis ekipleri uygulama noktalarında, yasak kapsamı dışında olan vatandaşlardan kurum kimlik kartı veya çalışma belgesi istiyor.

Yasağı kapsamayan kamu ve özel kurumlarda çalışan kişilerin işe ve eve gitmesine izin verildi. Trafikte olanların birçoğunun sağlık çalışanı olduğu, işlerine ve evlerine gittikleri görüldü.

Sokağa çıkma yasağının ilk gününde vatandaşların genel itibariyle yasağa uyduğu görülürken kentteki meydanlar, cadde ile sokaklar boş kaldı. Sokağa çıkma yasağının etkileri ana yollar, sokaklar, caddeler ve en işlek bulvarlar ile parklar gibi kentin tüm noktalarında hissedildi.

Öte yandan, sokağa çıkma yasağını ihlal eden kimi vatandaşlara polis ekipleri tarafından yasağı ihlal ettikleri gerekçesiyle idari işlem uygulandı.

Ayrıca yasak öncesi ve yasağın başladığı ilk dakikalarda araçları olmayan kimi vatandaşlar, saatlerce duraklarda otobüs beklerken kimi vatandaşlarda ticari taksilerle evinin yolunu tuttu.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER