HaberlerGündemGaziantep'in kurtuluşunun 99'uncu yıl dönümü kutlanıyor

Gaziantep'in kurtuluşunun 99'uncu yıl dönümü kutlanıyor

Gaziantep'in sömürgeci ve işgalci Fransa işgalinden kurtuluşunun 99'uncu yıl dönümü münasabetiyle düzenlenen etkinlikler başladı.

Gaziantep'in kurtuluşunun 99'uncu yıl dönümü kutlanıyor

Zor şartlar ve imkansızlıklara rağmen kadın, erkek, genç ve yaşlı 7’den 70’e Antep halkının mazlum milletler adına sömürgeci ve işgalci Fransa’ya karşı vermiş olduğu şerefli bir direniş ve zafer abidesi olan Antep Savunması’nın ve Gaziantep’in Kurtuluşu’nun 99’unucu yılı idrak ediliyor.

Gaziantep'in sömürgeci Fransa’nın işgalinden kurtuluşunun 99’uncu yıl dönümü kutlamaları ve anma programları Kırkayak Parkında başladı. Parkın içerisindeki anıta protokol üyeleri tarafından çelenk konuldu.

Kırkayak Parkında düzenlenen törenden sonra anma programı Kilis yolu üzerinde bulunan ve Antep Savunması’nın sembol kahramanlarından olan Şehid Mehmet Sait’in (Şahin Bey) anıt mezarında devam etti.

Düzenlenen törende Şahinbey İlçe Müftüsü Mahmut Rauf Arcaklıoğlu Kur’an-ı Kerim okuyarak dua etti.

Şahinbey Anıtı’nda düzenlenen törenin ardından Gaziantep’in Kurtuluş mücadelesinde kahramanlık destanı yazan “Karayılan” lakaplı Molla Mehmet’in Şeyh Fethullah Camii içerisinde bulunan mezarı ziyaret edilerek dualar okundu.

Programların ardından bir açıklama yapan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Antep Savunması’nda şehit düşenleri rahmet ve minnetle andıklarını ifade etti.

Tahmazoğlu, “Bir şehir düşünün ki mücadelesi ve azmi ile yalnız kendi kaderini değil, bütün ülkenin kaderini değiştirmiştir. Şehrimiz şüphesiz ki Fransız işgali altında gösterilen inanç, azim ve kararlılıkla Türk tarihinin altın sayfalarına geçmiş, bu yönüyle tüm dünyaya örnek olmuştur. Bu sebepledir ki gazilik unvanı ile onurlandırılan tek kent olma şanına sahiptir. Bu şehrin kahraman halkı ülkemiz işgal altındayken milli mücadelenin ilk ateşini yakan namusunu, toprağını ve bayrağını savunmak için muhteşem bir direniş destanı yazan unutulmaz bir halktır.” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER