HaberlerGündemGara’da katledilen Vedat Kaya memleketi Mardin’de Kürtçe ağıtlarla defnedildi

Gara’da katledilen Vedat Kaya memleketi Mardin’de Kürtçe ağıtlarla defnedildi

Gara bölgesindeki mağarada PKK tarafından katledilen polis memuru Vedat Kaya’nın cenazesi, memleketi Mardin’de düzenlenen törenin ardından Kürtçe ağıt ve gözyaşları arasından defnedildi.

Gara’da katledilen Vedat Kaya memleketi Mardin’de Kürtçe ağıtlarla defnedildi

Mardin merkez Artuklu ilçesi Şakir Nuhoğlu Camiinde düzenlenen törene İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Vali Mahmut Demirtaş, Mardin 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Burhan Aktaş, Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, Mardin İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Halil Şen, İl Emniyet Müdürü İlker Emir, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Törende polis memuru Gökhan Gül, Vedat Kaya’nın özgeçmişini okuduktan sonra İl Müftüsü Ali Hayri Çelik tarafından kılınan cenaze namazının ardından helallik alınmasının ardından Selen Kışlasında defnedildi.

Törende bulunan Vedat Kaya’nın annesi Emine Kaya ve yakınları Kürtçe ağıtlar yaktığı görüldü.

Anne Emine Kaya, Kürtçe ağıtında, “Beni bırakıp nereye gittin. Senin yüreğini yakanları Rabbim de yaksın. Seni şehit edenleri Allah'a havale ediyorum. Onları perişan etsin.” dedi.

Babası Şeyhmus Kaya da “Memleketine hoş geldin. 8 kardeşin daha feda olmaya hazır. Seninle gurur duyuyorum.” ifadelerini kullandı.

Cenaze törenine katılan Diyarbakır annelerinden Mevlüde Üçdağ, Anne Kaya’yı teskin ederek, "Başını dik tut. Senin oğlunu katledenler kanlarında boğulacak. Oğlunun artık ziyaret edebileceğin bir mezarı var.  Daha benim oğlumun ne bir mezarı ne de kendisi yok.” diye konuştu.

Yaklaşık beş bine yakın vatandaşın katıldığı cenaze töreninde Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Genel Kurmay, Millî Savunma Bakanlığı, Mardin Valiliği çelenk gönderdi.

İLGİLİ HABERLER

100 bin nüfusa düşen haftalık vaka sayısı açıklandı100 bin nüfusa düşen haftalık vaka sayısı açıklandıİçişleri Bakanlığından "Risk Gruplarına Göre Alınacak Tedbirler" genelgesiİçişleri Bakanlığından "Risk Gruplarına Göre Alınacak Tedbirler" genelgesiİllerin risk durumu nasıl belirlendi?İllerin risk durumu nasıl belirlendi?Hız denetimi sonucu çok sayıda araç trafikten men edildiHız denetimi sonucu çok sayıda araç trafikten men edildiGaziantep Valiliğinden yüz yüze eğitim açıklamasıGaziantep Valiliğinden yüz yüze eğitim açıklaması
SIRADAKİ HABER