HaberlerGündemEylemde vardiya değişimi; 15 işçi Ankara'ya gidecek

Eylemde vardiya değişimi; 15 işçi Ankara'ya gidecek

Zonguldak'ın Ereğli ilçesine bağlı Kandilli beldesinde faaliyet gösteren HEMA özel maden ocağında eylem vardiya değişimi ile devam ediyor. İşçilerden 15 kişilik grup yarın günü Meclis'e gidecek.

Eylemde vardiya değişimi; 15 işçi Ankara'ya gidecek
Zonguldak'ın Ereğli ilçesine bağlı Kandilli beldesinde faaliyet gösteren HEMA özel maden ocağında eylem vardiya değişimi ile devam ediyor. İşçilerden 15 kişilik grup yarın günü Meclis'e gidecek.

    Ereğli ilçesine bağlı Kandilli beldesinde özel maden ocağında işten çıkartılan 18 arkadaşları için sabah saatlerinde işe girmeme eylemi başlatan madenciler, vardiya değişimi ile eylemlerine devam ediyor. Sabah vardiyasına gelen yaklaşık 300 kadar işçi, 16.00 vardiyasına gelen arkadaşlarının kuyu ağzına gelmesi ile ayrıldı. İşçilerin madene girmemesi nedeniyle iş tamamen dururken, madene sadece güvenlik almak için yaklaşık 20 işçi iniyor.

    Yaklaşık 850 işçinin çalıştığı özel maden ocağı yetkilileri, Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK) yetkilileri ile yaşadıkları sorun nedeniyle üretime ara vermiş ve 18 işçiye bugün itibari ile çıkış vermişti. Sabah 08.00 vardiyasında maden ocağına inmeyen 250 kadar maden işçisi 8 saat süren eylemin ardından işçi servisleri ve özel araçları ile evlerine döndü. Saat 16.00 vardiyası için gelen 250 kadar maden işçisi de işten atılan arkadaşlarına destek olmak için maden ocağına inmeme kararı aldı.

    Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Armutçuk Şube Başkanı İsa Mutlu, eylemin 16.00 vardiyasına gelen işçilerle devam ettiğini ve 15 kişiden oluşan maden işçisinin yarın Ankara'ya Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gideceğini söyledi. Mutlu açıklamasında, "Madenci arkadaşlarımız gece 24.00 vardiyası ve yarın sabah 08.00 vardiyasında da madene inmeyecekler. Madenci arkadaşlarımızın talepleri yerine getirilene kadar eylem devam edecek. Yarın 15 madenci arkadaşımızdan oluşan bir heyet ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gidiyoruz. Burada AK Parti Zonguldak Milletvekilimiz Sayın Prof. Dr. Ercan Candan ile bir araya geleceğiz ve çözüm arayacağız. Hattat Enerji A.Ş. yetkililerinin de Enerji Bakanlığı nezdinde ki görüşmeleri de devam ediyor. Bizim tek istediğimiz hiçbir arkadaşımızın işinden ve ekmeğinden olmaması. Bunun içinde sonuna kadar mücadele edeceğiz." dedi.

İLGİLİ HABERLER

Mardin-Midyat bölünmüş yol yapımına başlandıMardin-Midyat bölünmüş yol yapımına başlandı​ İnşaat firmasına yapılan operasyonun ardından mağdurlar ve avukatlarından basın açıklaması​ İnşaat firmasına yapılan operasyonun ardından mağdurlar ve avukatlarından basın açıklamasıEzan Platformu: Arapça ezan yasağıyla İslam sosyal hayattan tecrit edilmek istendiEzan Platformu: Arapça ezan yasağıyla İslam sosyal hayattan tecrit edilmek istendiŞanlıurfa Müftülüğü ve Yeşilay işbirliği ile bağımlılıklarla mücadele edilecekŞanlıurfa Müftülüğü ve Yeşilay işbirliği ile bağımlılıklarla mücadele edilecekSiirt Valisi Hacıbektaşoğlu, asfalt çalışmalarını yerinde incelediSiirt Valisi Hacıbektaşoğlu, asfalt çalışmalarını yerinde inceledi
SIRADAKİ HABER