HaberlerGündemEvlilik mi öncelenmeli yoksa hac mı?

Evlilik mi öncelenmeli yoksa hac mı?

Fetva Kurulu, evliliğe ihtiyaç duyan birinin, bunu öncelemesinin hacca gitmesinden daha evla olduğunu belirtti.

Evlilik mi öncelenmeli yoksa hac mı?

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu, "Evlilik mi öncelenmeli yoksa hac mı?" sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

"Evliliğe ihtiyaç duyan birinin, bunu öncelemesi hacca gitmesinden daha evladır. Ancak bununla ilgili herhangi bir endişe taşımayan kimsenin hac ibadetini önceleyerek zimmetini farz olan bu ibadetten beri kılması daha hayırlıdır (el-Hin, el-Buğa, eş-Şerbeci; El-Fıkhü'l-Menheci I, 381).

Fakihler, ömürde bir defa eda edilmesi farz olan hac ibadetini erkenden yerine getirmenin zorunlu değil sünnet olduğunu bildirir. Dolayısıyla genç yaşta evlenmenin ciddi manada önem arz ettiği bu çağda, Müslümanların evliliği önceleyip hac farizasını daha sonra yerine getirmeleri daha münasiptir."

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER