HaberlerGündemEvlatlık aldıktan sonra engelli olduğu anlaşılan çocuğa, 36 yıldır bakıyorlar

Evlatlık aldıktan sonra engelli olduğu anlaşılan çocuğa, 36 yıldır bakıyorlar

Zonguldak Ereğli'de, koruyucu aile olarak Ankara'da çocuk yuvasından Cumhur adlı çocuğu evlat edinen Sezer çifti, küçük çocuğun 3 yaşında zihinsel engelli olduğunu öğrendi. Aile, yuvanın geri istemesine karşı çıkarak Cumhur'a 36 senedir kendi çocukları gibi bakıyor. Sezer çifti, "Ona bir şey olursa Ereğli'ye sığmayız." diyerek sevgilerini ifade ediyor.

Evlatlık aldıktan sonra engelli olduğu anlaşılan çocuğa, 36 yıldır bakıyorlar
Zonguldak Ereğli'de, koruyucu aile olarak Ankara'da çocuk yuvasından Cumhur adlı çocuğu evlat edinen Sezer çifti, küçük çocuğun 3 yaşında zihinsel engelli olduğunu öğrendi. Aile, yuvanın geri istemesine karşı çıkarak Cumhur'a 36 senedir kendi çocukları gibi bakıyor. Sezer çifti, "Ona bir şey olursa Ereğli'ye sığmayız." diyerek sevgilerini ifade ediyor.

Ereğli'de yaşayan, Muazzez (56)- Durmuş Sezer (66) çifti, 6 yıl boyunca çocuk özlemi çekti. Doktora gittiklerinde çocuklarının olmayacağını öğrendiklerinde ise üzülen çift, Ankara'ya tedavi için gittiklerinde çocuk yuvasından evlat edinme kararı aldı. Ankara Keçiören Atatürk Çocuk Yuvası'na giden çift, burada 400 çocuk arasında 4 aylık olan Cumhur Deniz'i evlat edinmeye karar verdi. Çocuk yuvasında kıvır kıvır saçları ve mavi gözleri olan Cumhur'u evlat edinerek Ereğli'ye döndü. Aradan geçen yıllarda Cumhur'u kendi çocukları gibi seven ve onunla ilgilenen aile, Cumhur'un 3 yaşına geldiğinde hareketlerinden şüphelenerek Ankara Hacettepe Hastanesi'ne götürdü. Kendilerine verilen cevap ile aile üzüntüye boğuldu. Cumhur'un annesinin, hamile olduğu dönemde çocuğu düşürmek için ilaç kullandığı, bu nedenle de beyninin zarar gördüğünü ifade eden doktorlar yüzde 90 zihinsel engelle raporu verdi. Aldıkları raporu çocuk yuvasına götürerek, durum hakkında bilgi veren Sezer çifti, yuvadan kendilerine 'İsterseniz çocuğu değiştiririz' sözüne karşılık 'Asla' cevabını verdi. Aile, çocukları Cumhur ile birlikte yeniden Ereğli'ye döndü.

Zonguldak'ta yaklaşık 12 koruyucu aileden biri olan Durmuş-Muazzez Sezer çifti, çocukları ile her an birlikte vakit geçiriyor. Baba Durmuş Sezer, Orman İşletme Müdürlüğü'nden emekli olduktan sonra bütün zamanını çocuğu Cumhur ile birlikte geçiriyor. Anne Muazzez Sezer ise bir an bile olsun oğlunun yanından ayrılmıyor.

"BİZE DEĞİŞTİRELİM DEDİLER, KABUL ETMEDİK"

Baba Durmuş Sezer, "Biz Cumhur'u 1979 yılında aldık. Biz aldığımızda 4-5 aylıktı. Aldıktan sonra 3 yaşına girince hareketlerinden engelli olduğunu anladık. Orman İşletmesinde çalışırken 1 aylık senelik iznim vardı. Hacettepe Hastanesi'ne götürdüm. Bir ay oralarda otellerde yattık. Orada ki profesör Amerika'ya götürsek bile tedavisinin mümkün olmadığını söyledi. Yurda geri vermemiz söylendi. Başka çocuk almamız istendi. Biz de kabul etmedik. Allah bize bunu yazmış. Kendi çocuğumuz olsa nasıl değiştiremediysek Cumhur'a da bakma kararı verdik." dedi.

Cumhur'la çok iyi ilişkisi olduğunu ve ilk günkü sevgisinden asla bir kayıp yaşamadığını söyleyen Durmuş Sezer, "Çok mutluyum. Bana 10 tane de çocuk verseler ben Cumhur'un yerine kabul etmem. Hiç bir sıkıntı yaşamadık. O günkü sevgim ne ise şu anda da aynı. Rabbim biliyor." dedi.

Anne Muazzez Sezer de Cumhur'un kendisini çok sevdiğini ve sözünden hiç çıkmadığını söyledi. Anne Sezer, "Cumhur benim gözümde çok iyi bir çocuk. Sağlam olsaydı belki de o kadar olmazdı. Sağlamlar söz dinlemiyor ancak benim oğlum benim sözümü daha fazla dinliyor. Bir yerde boşluk yok. İyi eğitimi düşünüyorum. Hayatımızdan memnunuz. Bizim hayatımız böyle başladı ve böyle biter." ifadelerini kullandı.

"BİZDEN SONRASI SIKINTI OLACAK"

Kendilerine bir şey olması durumunda Cumhur için sıkıntı olacağını düşündüğünü söyleyen anne Muazzez Sezer, " Cumhur'un evde yıkamadığı bir tek bulaşık var. Ev temizleriz, koltuk çekyat tutar. Perdelerimi kapatır. Çöpümü tutar. Soframı kaldırır. Ben belki de 30 senedir sofra kaldırmadım. Ben Cumhur'un hastalığını öğrendiğimde 22 yaşındaydım. O şekilde kabul ettim. Kabullendiğim zamanlar 22 yaşındaki kızlar evde oturuyordu. Tuvaletine kendisi gidiyor. Bir tek yemek yiyemiyor. İlerisi benden sonraki dönemler sıkıntılı olur. Bize bir şey olursa, biz zaten koruyucu aileyiz. Devlet herhalde yalnız koymaz. Sosyal Hizmetler Müdürü Nejdet Kocaman benim bir değir oğlum. O bize çok yardımcı oluyor. Hepimiz birden ölecek değiliz ya. Elbet birimizden birisi bir yere yerleştirir." dedi.

Muazzez ve Durmuş Sezer çifti, röportaj sonrasında oğlu Cumhur Deniz ile birlikte çay içti ve sohbet etti. Sofrayı kaldıran Cumhur, babası Durmuş Sezer'e olan sevgisini ise alnından ve yanaklarından öperek gösterdi. Fenerbahçe aşığı olan Cumhur, okula gitmek istediğini babasına yaptığı el hareketleri ile anlatmaya çalıştı. Gelen misafirlere de kapıyı Cumhur'un açtığını söyleyen Muazzez Durmuş Sezer çifti, Cumhur ile çok mutlu olduklarını sözlerine ekledi.

İLGİLİ HABERLER

Tarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildiŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildiMardin-Midyat bölünmüş yol yapımına başlandıMardin-Midyat bölünmüş yol yapımına başlandı​ İnşaat firmasına yapılan operasyonun ardından mağdurlar ve avukatlarından basın açıklaması​ İnşaat firmasına yapılan operasyonun ardından mağdurlar ve avukatlarından basın açıklaması
SIRADAKİ HABER