HaberlerGündemEvlatlarına kavuşmayı bekleyen aileler HDP'den çocuklarını istiyor

Evlatlarına kavuşmayı bekleyen aileler HDP'den çocuklarını istiyor

PKK tarafından çocukları kandırılarak dağa götürüldüğü gerekçesiyle HDP Diyarbakır İl Binası önünde evlat nöbeti tutuna aileler, 493'üncü gününde umutlu bekleyişlerini sürdürüyor.

Evlatlarına kavuşmayı bekleyen aileler HDP'den çocuklarını istiyor

Türkiye'nin farklı kentlerinden Diyarbakır'a gelerek HDP İl Binası önünde evlat nöbeti tutan aileler, çocuklarının kendilerine geri verilmesini istiyor. 493 gündür kararlı bir şekilde evlatlarını isteyen aileler, çocuklarına sağ-salim kavuşmak için umutla beklemeye devam ediyor.

PKK'nin kocasını katlettiğini dile getiren Nazime Arslan, bir gün okula gitmek için evden çıkan kızının bir daha geri gelmediğini belirterek PKK ve HDP'nin yıllardır halkı kandırdığını söyledi.

Nazime Arslan

"Hem kocamı öldürdüler hem de kızımı dağa kaçırdılar"

Kızı kandırılarak götürüldükten sonra HDP Hakkâri İl Binası'na gittiğini ifade eden Arslan şöyle konuştu:

Ne kadar bağırıp çağırdıysam da fayda etmedi. Kızımı bana vermediler. PKK bana zulmetti. Suçsuz sebepsiz yere eşimi öldürdü. Kızım gittiğinden beri kızımdan herhangi bir haber alamadım.

Kaçırılan kızına seslenen anne Arslan, "Hatice kızım gel, babanı PKK öldürdü. Senin orada ne işin var? Kızım gel teslim ol. PKK'den bize fayda gelmez. PKK, yılardır Kürtlerin çocuklarını öldürdü. PKK sizleri kandırıyor. Kızım onlar haindir. Hem babanı öldürdüler hem de seni zorla yanlarında tutuyorlar. Sen ve yanındakiler kaçın, gelin. Allah hakkımızı bırakmasın." şeklinde konuştu.

Gevez Erdinç

"Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi oğlumun da hakkını savunsun!"

Evlat nöbetini tutan annelerden Gevez Erdinç, oğlu Mikail Erdinç'in Hukuk Fakültesi'nde okuduğunu ve PKK'nin kendisini kandırarak dağa götürdüğünü anlattı.

Van'ın Gürpınar ilçesinden geldiğini aktaran anne Erdinç, "Oğlum Mikail Erdinç, İstanbul Marmara Üniversitesi'nde Hukuk Bölümü'nde okuyordu. HDP oğlumu üniversitede kandırıp kaçırdı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Selahattin Demirtaş'ın özgürlük hakkı olduğunu söylüyor da benim oğlumun hakkını neden dile getirmiyor? AİHM, benim oğlumun hakkını da savunsun. 6 yıldır oğlumu görmemişim. Oğluma sesleniyorum. Korkma gel teslim ol. Hiç korkma onlardan kaç gel oğlum." ifadelerini kullandı.

Rukeyda Adıyaman

"Dağa kaçırılan oğlum henüz 9 yaşında"

PKK tarafından Hakkâri'de kaçırılan 9 yaşındaki Hamza Adıyaman'ın annesi Rukeyda Adıyaman, oğlunun tek başına ihtiyaçlarını bile gideremeyecek kadar küçük olduğunu söyleyerek acısını şu sözlerle dile getirdi:

"PKK, oğlumu kandırmadı, oğlumu resmen kaçırdı. Oğlumu okuduğu okulun önünden arabaya zorla bindirip kaçırdılar. Oğlumu kaçırdıkları arabanın içinde elli ve ağzı bağlı olarak görenler olmuş. Oğlum daha 9 yaşında, çok küçük. Kaçırılacak yaşta bile değil. Oğlum tek başına doğru düzgün yemek yemesini beceremiyor. Oğlumu HDP'den istiyorum. Oğlumu da almadan buradan ayrılmayacağım."

İLGİLİ HABERLER

Bitlis'te bazı bölgeler bir yıllık "Özel güvenlik bölgesi" ilan edildiBitlis'te bazı bölgeler bir yıllık "Özel güvenlik bölgesi" ilan edildiKarda mahsur kalan hamile kadın hastaneye ulaştırıldıKarda mahsur kalan hamile kadın hastaneye ulaştırıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken'i kabul ettiCumhurbaşkanı Erdoğan, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken'i kabul ettiDAİŞ operasyonunda 3 zanlı tutuklandıDAİŞ operasyonunda 3 zanlı tutuklandıSokağa çıkma kısıtlaması başladıSokağa çıkma kısıtlaması başladı
SIRADAKİ HABER