HaberlerGündemEvlat nöbetinde 500 gün geride kaldı

Evlat nöbetinde 500 gün geride kaldı

​HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde evlat nöbeti tutan ailelerin mücadelesi 500 gündür devam ediyor.

Evlat nöbetinde 500 gün geride kaldı

3 Eylül 2019'da evlat nöbetini başlatan ailelerin umutlu bekleyişi 500'üncü gününde de devam ederken aileler HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önüne siyah çelenk bıraktı.

PKK tarafından kaçırılan Mustafa Biçer'in annesi Ayşegül Biçer, 500 gün önce başlatılan evlat nöbeti mücadelesi süresince karşılaştıkları zorluk ve sıkıntıları aktardı.

Ayşegül Biçer

Biçer, "500 gün içerisinde defalarca tehdit edildik, saldırılara maruz kaldık. Ama biz asla geri adım atıp yılmadık. Daha bir kararlılıkla HDP'nin üzerine yürüdük. Mücadelemiz bitmedi, bitmeyecek. Biz buraya kefenimizi alıp geldik. Evlat nöbetindeki aileler olarak değil 500 gün, 500 yıl da geçse biz çocuklarımızı almadan buradan gitmeyeceğiz. Biz PKK örgütünden bize ait olan çocuklarımızı istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Van'da kaçırılan kızı Şeyma için evlat nöbetine katılan anne Nazlı Sancar da kızını almadan HDP'nin kapısından ayrılmayacağını belirtti.

Nazlı Sancar

"Allah'ın izniyle bütün aileler evlatlarına kavuşma sevincini yaşayacak"

Evlat nöbetindeki tüm aileler olarak 500 gündür kararlı bir şekilde bekleyişlerini sürdürdüklerini söyleyen Sancar, "Kızım Şeyma'yı almadan buradan gitmeyeceğim. HDP ya da PKK, çocuklarımızı almadan buradan ayrılacağımızı düşünmesinler. Zaten evlat nöbetine her gün katılımlar devam ediyor. Mücadelemizin sonucunda 21 evladımız kurtularak geri döndü. Allah'ın izniyle bütün aileler evlatlarına kavuşma sevincini yaşayacak." şeklinde konuştu.

HDP'lilerin kendileriyle alay edip hakaretler savurduklarını vurgulayan Sancar, "PKK olmazsa HDP'de olmaz. HDP kapandığı zaman Kandil'in bir işlevi kalmaz. 9 yıl önce kaçırılan kızımın simasını unuttum. Kızım Şeyma beni duyuyorsa kaçsın gelsin. Kızımın yeri dağ değil okuldur." dedi.

Fikret Koç

Evlat nöbetine katılan son ailelerden Fikret Koç ise "Evlat nöbetine oğlum İzzet için katıldım. Televizyonda benim yaşadığım acıları yaşayan aileleri görünce ben de bu mücadelede yerimi aldım. Ben oğlumu çok özledim, inşallah PKK'nin elinden kurtulur da gelir. Allah hiçbir Müslümanın emeğini zayi etmez, bizim de mücadelemiz sonuç verecektir." ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER