HaberlerGündemEsnaf hafta sonu kısıtlamalarının kaldırılmasını istiyor

Esnaf hafta sonu kısıtlamalarının kaldırılmasını istiyor

Coronavirus tedbirleri nedeniyle ülke genelinde hafta sonu ve akşam 21.00’den sonra uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması birçok esnafı olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Esnaf hafta sonu kısıtlamalarının kaldırılmasını istiyor

Covid-19 salgınının etkisini azaltmak amacıyla uygulanan hafta sonu kısıtlamaları devam ederken, işleri büyük oranda azalan esnaf ise iş yoğunluğunun olduğu hafta sonları uygulanan kısıtlamaların kaldırılmasını talep etti.

Kentteki beyaz eşya, mobilya ve zücaciye esnafı, kısıtlamalardan dolayı iş yapamamaktan dert yandı.

Salgın sürecinde hafta içi yapamadıkları satışları hafta sonu yaptıklarını söyleyen esnaf, hafta sonu ise kısıtlamalardan ve düğünlerin yapılmamasından ötürü işlerinin olumsuz etkilediğini belirtti.

Batman’da beyaz eşya, mobilya ve zücaciye esnafı, salgının başladığından beri zor günler yaşadıklarını ifade etti. En fazla satış yaptıkları hafta sonunda uygulanan kısıtlamalarının kaldırılmasını isteyen esnaf, yetkililere çağrıda bulundu.

“Salgın bizi çok etkiledi”

Salgından önce günde bir çeyiz satarken şu anda üç günde bir ancak bir parça eşya satabildiklerini söyleyen beyaz eşya satıcısı İsmail Gültekin, “Salgından önce ortalama iki günde bir çeyiz paketi satıyorduk. Bu bizim için iyiydi. Salgın başladığından beri iki-üç günde ancak bir parça, bazen de hiç satış yapamıyoruz. Beyaz eşya sektörü salgından çok etkilendi. Önceleri birkaç ayda bir yükselen beyaz eşya ürünlerine, şu anda haftada bir zam geliyor. Bu kadar sıkıntıdan sonra hafta sonu kısıtlamaları başladı. Hafta içi çalışan işçi ve memur kesimi genellikle hafta sonları çarşıya çıkıp ev eşyalarını alırlardı. Fakat hafta sonu kısıtlamalarından dolayı yapacağımız satışlarımızı da yapamıyoruz. Esnaf olarak yetkililerden isteğimiz kontrollü de olsa hafta sonu kısıtlamalarının kaldırılmasıdır.” ifadelerini kullandı.

“Kısıtlamalar esnafa zarar veriyor”

Salgın ve kısıtlamalardan dolayı halkın düğün yapamadığını, bu nedenle mobilya satışlarının da olmadığını söyleyen esnaf Adil Gültekin, yetkilere seslenerek hafta sonu kısıtlamalarının kontrollü bir şekilde kaldırılmasını istedi.

Gültekin, “Salgından dolayı işlerimiz kötü durumda. Salgından önce haftada ortamla 4-5 çeyiz takımı satarken, şu anda ayda bir veya iki takım bile ancak satabiliyoruz. Mobilya sektörü olarak çok zor durumdayız. Hafta sonu kısıtlaması esnafa çok zarar veriyor. Bu mevsim düğün sezonu ama şu ana kadar hiçbir iş yapamadık. Çünkü kısıtlamalar var. Salgın ve kısıtlamalardan dolayı halk düğün yapamıyor.” diye konuştu.

“Kısıtlamalar devam ederse esnaf ayakta duramaz”

Kira ve çalışan giderlerini çok zor ödediklerini dile getiren Gültekin konuşmasına şöyle devam etti: “Bazı esnaf arkadaşlarımız satış yapamadıklarından dolayı iş yerlerini kapatmak zorunda kaldılar. Bizde eski esnaf olduğumuzdan dolayı ayakta durmaya çalışıyoruz. Bu yılda böyle kısıtlamalar devam ederse eski esnaflarda ayakta duramaz. Devletten talebimiz hafta sonu kısıtlamalarının kontrollü bir şekilde kaldırılmasıdır.”

“Ürün satmakta sıkıntı yaşıyoruz”

Bir diğer zücaciye esnafı Veysi Çiftçi ise şöyle konuştu: “Hafta sonu kısıtlamalarından dolayı ürün satmakta sıkıntı yaşıyoruz. Ürünlerimizi satamadığımızdan dolayı ürünler elimizde kalıyor. Hafta sonu kısıtlamaları son bulursa esnaf için daha iyi olur. İnşallah en kısa sürede salgın biter de eski günlerimize döneriz.”

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER