HaberlerGündemEskişehir"de Taksim"e Destek Eylemi

Eskişehir"de Taksim"e Destek Eylemi

Eskişehir’de, bir grup 2 yıl önce Artvin’in Hopa ilçesinde hayatını kaybeden Metin Lokumcu’yu anarken, sosyal medyada örgütlenen binlerce kişi ise Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan direnişine, şarkılarla türkülerle destek veriyor.

Eskişehir"de Taksim"e Destek Eylemi
Eskişehir’de, bir grup 2 yıl önce Artvin’in Hopa ilçesinde hayatını kaybeden Metin Lokumcu’yu anarken, sosyal medyada örgütlenen binlerce kişi ise Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan direnişine, şarkılarla türkülerle destek veriyor.

Köprübaşı Caddesi’nde toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, Porsuk Bulvarı Adalar mevkiine kadar yürüyerek, 2 yıl önce Artvin’in Hopa ilçesinde polisin attığı biber gazından etkilenerek hayatını kaybettiği iddia edilen Metin Lokumcu’yu andı. Adalar mevkiinde grup adına konuşan Zekiye Öztürk, “Bundan tam 2 yıl önce 31 Mayıs 2011’de AKP seçim çalışması bahanesiyle ilk defa bir ilçeye üstelik hiçbir tabanının olmadığı bir ilçeye gitmiştir. AKP sokakları zapt etmeye çalıştığında karşısında Hopa halkını ve Metin Lokumcu’yu buldu. Hopa halkı susmamış, boyun eğmemiş, HES’leri bahane edip deresini satışa çıkaran, doğayı talan eden, sermayeye peşkeş çeken, çayında emeğini sömürenlere karşı büyük bir direniş göstermiştir. Emeğine sahip çıkmak için Hopa halkına AKP’nin polisi saldırmış, adeta ilçeyi olağanüstü hal bölgesine çevirmiş, biber gazına boğmuş ve terör estirmiştir. Bu saldırılar sonucunda bir arkadaşımız, hocamız Metin Lokumcu aşırı kullanılan gaz nedeniyle katledilmiştir” dedi. Öztürk, Taksim’de devam eden direnişi de hatırlatarak, onlara destek verdiklerini bildirdi.

Sosyal medyada örgütlenen binlerce kişi ise ETİ Park’ta toplanarak, Taksim Gezi Parkı'nda toplananlara polisin müdahalesini şarkılarla ve türkülerle protesto etti. Gruba Metin Lokumcu’yu anmak için toplanan grup da destek verirken, kalabalığın çadırlar kurarak sabaha kadar Taksim’deki eyleme destek vereceği belirtildi. ETİ Park ve civarında çevik kuvvet ekipleri yoğun tedbir alırken, göstericilere şimdiye kadar bir müdahalede bulunulmadı.

İLGİLİ HABERLER

Ağrı'da yolları ulaşıma kapalı olan köy yollarını açma çalışması başlatıldıAğrı'da yolları ulaşıma kapalı olan köy yollarını açma çalışması başlatıldıAdana'da uyuşturucu operasyonlarında 23 kişi tutuklandıAdana'da uyuşturucu operasyonlarında 23 kişi tutuklandıHırsızlık yapan 5 kişi tutuklandıHırsızlık yapan 5 kişi tutuklandıKarda mahsur kalan yolcu minibüsü kurtarıldıKarda mahsur kalan yolcu minibüsü kurtarıldıİslam'ı hedef alan Yunanistan Başpiskoposuna Diyanet-Sen'den tepki İslam'ı hedef alan Yunanistan Başpiskoposuna Diyanet-Sen'den tepki
SIRADAKİ HABER