HaberlerGündemEski Kültür Bakanı Günay'dan “gezi Parkı” Eleştirisi

Eski Kültür Bakanı Günay'dan “gezi Parkı” Eleştirisi

Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Taksim Gezi Parkı'ndaki çalışmalarla ilgili olarak, "Bu bir ağaç fetişizmi değil; İstanbul'da, şehir içinde kalan birkaç yeşil alanı tüketim, rant, kar hırsına teslim etmemenin mücadelesidir" dedi.

Eski Kültür Bakanı Günay'dan “gezi Parkı” Eleştirisi
Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Taksim Gezi Parkı'ndaki çalışmalarla ilgili olarak, "Bu bir ağaç fetişizmi değil; İstanbul'da, şehir içinde kalan birkaç yeşil alanı tüketim, rant, kar hırsına teslim etmemenin mücadelesidir" dedi.

Taksim Gezi Parkı'nda yaşananlara ilişkin sosyal paylaşım sitesi twitter’dan yaptığı paylaşımlarda Günay, "Bugün cuma; bizim inancımızda insanlar toplanıp sorunlarını, bilgilerini paylaşır, doğruyu bulmaya çalışırlar. O zaman birlikte düşünelim. İstanbul'da, kamunun elinde kalmış birkaç parça yeşili bina, AVM yapıp ranta kurban etmek mi doğru, koruyup, insanların yararına sunmak mı? Herkes elini vicdanına koysun. İstanbul'da orta gelirlinin Beyoğlu'nda gezi parkından daha kolay paylaşıp yararlanacağı başka neresi var? Bu bir ağaç fetişizmi değil; İstanbul'da, şehir içinde kalan birkaç yeşil alanı tüketim/rant/kar hırsına teslim etmemenin mücadelesidir" dedi.

"‘Adalet ve kalkınma’, dünyayı güzelleştirmek, ‘yaratılmışı sevmek’ ve yapılaşmada, varsıllaşmada, tüketmekte aşırıya gitmemek değil midir?" diye soran Günay, "Öyleyse, 'Emr'olunduğu gibi dosdoğru olun' (Hud,112) Şükür ki, öyle yapmışız. Ve ey inananlar, doğruca kendinize, ana/babanıza, akrabanıza dokunsa bile adaleti ayakta tutun. Nefsinize uyup adaletten şaşmayın (Nisa, 135). İstanbul'da tarihe zarar vermeden yeşil alanı çoğaltacak ve halka açacak her öneriyi değerli bulurum” değerlendirmesinde bulundu.

GÜNAY, GEÇEN YIL Kİ AÇIKLAMASINI TEKRAR PAYLAŞTI

Günay, geçen yıl bir gazeteye yaptığı "Sultanahmet'e AVM, Taksim'e kışla olmaz" başlıklı açıklamasını da takipçileriyle tekrar paylaştı. Günay, açıklamasında, "Topçu Kışlası 1939 yılına kadar var. Bu kışlanın eski gravürlerine ve fotoğraflarına bakılarak orada bir tarihi eser olarak tescili kuruldan geçti. Ama bir restitüsyon bir röleve ya da bir restorasyon projesi yok. Kışlanın olduğu yerde yapılması konusu bence soru işaretleriyle yüz yüze kalacak. Bir kere burada bir yeşil alan üretilmiş. Bu yeşil alanda nereden baksanız 70 yıla yaklaşan ağaçlandırma var. İkincisi, İstanbul'un Taksim gibi mekanında meydana ihtiyacımız var. Yeni bir yapı yapmaya değil. Bence Taksim ve çevresinde, birtakım yüksek otellerden başlayarak mümkünse bazılarını kaldırarak meydanı büyütmek gerekir. İstanbul'un belki de iki meydanı, Sultanahmet ve Taksim Meydanı. Öte yandan yayalaştıracağınız bir alanın üzerinde yeni yapı yapmak ne kadar doğru" ifadelerini kullanmıştı.

İLGİLİ HABERLER

Karda mahsur kalan çobanlar ve koyun sürüsü kurtarıldıKarda mahsur kalan çobanlar ve koyun sürüsü kurtarıldıDiyarbakır'da zincirleme trafik kazasıDiyarbakır'da zincirleme trafik kazasıMeteoroloji'den 11 il için kar yağışı uyarısıMeteoroloji'den 11 il için kar yağışı uyarısı75 yaşındaki hasta kızakla ambulansa taşındı75 yaşındaki hasta kızakla ambulansa taşındıMalatya’da uyuşturucu ticaretinden 14 şüpheli yakalandıMalatya’da uyuşturucu ticaretinden 14 şüpheli yakalandı
SIRADAKİ HABER