HaberlerGündemEski Genelkurmay Başkanı Başbuğ darbe iması soruşturmasında ifade verdi

Eski Genelkurmay Başkanı Başbuğ darbe iması soruşturmasında ifade verdi

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, darbe imasında bulunduğu gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında ifade verdi.

Eski Genelkurmay Başkanı Başbuğ darbe iması soruşturmasında ifade verdi

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ 4 Ocak’ta, yeni çıkan kitabı ile ilgili bir gazeteye verdiği röportajda kullandığı sözler nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında ifade verdi.

Bugün ifade veren Başbuğ yaptığı açıklamada "Bu suç duyurularına karşı hiçbir şekilde savunma yapmayacağım" dedi.

Başbuğ, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Dünya Adalet Projesinin Hukukun Üstünlüğü Endeksi’nde, Türkiye 2020 yılında, 128 ülke arasında 107. sırada yer almıştır. Bu Türkiye’ye yakışan bir sonuç değildir. Hukukun üstünlüğü konusunda bir ilerleme, gerçekleştirilmeden, Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı sorunları, başta ekonomi olmak üzere, çözebilmesi zordur. Bu nedenlerle hukuk ve yargı konusu Türkiye'nin birinci önceliktir sorunudur, konusudur. Son kitabım; Türkiye Cumhuriyeti'nde güç odaklarının mücadelesi, kitap serisinin üçüncüsüdür. Bu kitap 1961-1980 dönemini, O günün şartlarında ve o günlerde gelişen olaylar çerçevesinde değerlendirmektedir. 4 Ocak 2021 günü bir gazetede bu kitabın tanıtımı ile ilgili bir söyleşim yayınlandı. Bu söyleşiden hareket edilerek hakkımda suç duyurularında bulunuldu. Hukukun üstünlüğünün geçerli olduğu, var olduğu bir ortamda, bu söyleşiden bir suç unsuru çıkartılabilirmesi söz konusu bile olamaz. Bu nedenlerle, bu suç duyurularına itibar etmiyorum. Bu inançla da, bu suç duyurularına karşı hiçbir şekilde savunma yapmayacağım. Bu davranış anayasaya, hukukun üstünlüğüne ve kendime olan saygımın doğal sonucudur."

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, ''Eğer Menderes 25 Mayıs 1960 günü Eskişehir'de erken seçim tarihini açıklasaydı, 27 Mayıs askeri darbesi büyük bir olasılıkla önlenebilirdi'' sözleri nedeniyle ifade verdi. 

İLGİLİ HABERLER

Mersin'de Coronavirus denetimleri yapıldıMersin'de Coronavirus denetimleri yapıldıDüğünlere getirilen Covid-19 sınırlaması yuva kurma hayallerini erteliyorDüğünlere getirilen Covid-19 sınırlaması yuva kurma hayallerini erteliyorPeygamber Efendimize Salavat çektirmek için 36 yıldır esans satıyorPeygamber Efendimize Salavat çektirmek için 36 yıldır esans satıyorMenengiç kahvesinin AB’de de tescillenmesi hedefleniyorMenengiç kahvesinin AB’de de tescillenmesi hedefleniyorTwitter, paylaşımlarda "geri al" seçeneğini test ediyorTwitter, paylaşımlarda "geri al" seçeneğini test ediyor
SIRADAKİ HABER