HaberlerGündemErdoğan: Görevimiz gençlerimize hayallerini gerçekleştirebilecekleri bir ortam sunmaktır

Erdoğan: Görevimiz gençlerimize hayallerini gerçekleştirebilecekleri bir ortam sunmaktır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Gençlik geleceğin tohumu, istikbalimizin teminatıdır. Kamusu, sivil toplumu, üniversitesi, ailesiyle hepimizin görevi gençlerimize hayallerini gerçekleştirebilecekleri bir ortam sunmaktır." dedi.

Erdoğan: Görevimiz gençlerimize hayallerini gerçekleştirebilecekleri bir ortam sunmaktır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen Millî Sporcu Bursu Tanıtım Toplantısı’na katıldı.

Programda bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin ve tüm İslam âleminin Regaip Gecesi'ni tebrik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rabbimden, bizi ve tüm insanlığı bu mübarek gece hürmetine bir an önce koronavirüs musibetinden kurtarmasını niyaz ediyorum" duasında bulundu.

Bugün spor alanında çığır açacak önemli bir projeyi gençlere tanıtmak üzere bir arada olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile üniversitelerin hayata geçirdiği Türk Sporuna Yükseköğretimde Yüzde Yüz Destek Programı’nın hayırlı olmasını diledi.

DÜNYANIN BİRÇOK PRESTİJLİ ÜNİVERSİTESİNDE AKADEMİK ÇALIŞMAYLA SPORTİF BAŞARININ EL ELE GİTTİĞİNİ GÖRÜYORUZ

Sporcu bursuyla 2020 yılında vakıf üniversitelerine yerleşen 76 gencin her birini tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkeyi, uluslararası yarışmalarda başarıyla temsil ederek madalya kazanan gençlerin, eğitim hayatlarında da aynı başarıyı tekrarlayacaklarına inandığını söyledi.

Bu programın, spor ile eğitimin birbirinin alternatifi değil, tamamlayıcısı olduğunu bir kez daha gösterdiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizim çocukluğumuzda, maalesef, spora gereken önem verilmez, spor yapan çocuklar âdeta 'hayta' yaftası yerdi.  Futboldan basketbola birçok sporu, çoğu defa ailelerimizden gizli saklı şekilde, mahalle aralarında sürdürmeye çalışırdık. Kâğıttan toplar yapardık ve onlarla sokak aralarında top oynardık. Her şeye rağmen direnerek profesyonel spor hayatına geçen arkadaşlarımızın ekseriyeti de eğitimden mahrum kalmıştır. Hâlbuki gelişmiş ülkelerde spor etkinlikleri, eğitim hayatının ayrılmaz bir parçası olarak görülür, sporcular da el üstünde tutulurdu.  Dünyanın birçok prestijli üniversitesinde akademik çalışmayla sportif başarının el ele gittiğini görüyoruz. Mesela dünyada ilk 100 arasında yer alan Kaliforniya Üniversitesi, olimpiyat tarihi boyunca 135'i altın toplam 288 madalya kazanmıştır. Yine dünyanın akademik başarısı en yüksek kurumlarından biri olan Stanford Üniversitesi de olimpiyatlarda 280 madalya elde etmiştir. Diğer nitelikli üniversitelere baktığımızda da benzer bir başarı tablosuyla karşılaşıyoruz. Akademik çalışmalarda başı çeken bu kurumların, sporda da böyle parlak neticeler alması, kesinlikle tesadüf değildir. Bu, sporla eğitimi birbirini destekleyen unsurlar olarak görmenin bir sonucudur."

Spora önem atfettikçe, sporculara hak ettikleri değeri verdikçe, Türk üniversitelerinin de aynı başarıyı yakalayacağına inandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, nitekim ülkede bu anlayışın giderek daha fazla yerleştiğini söyledi.

Spordaki başarıları artırmak için hayata geçirdiklerin en önemli yatırımlardan birinin de Sporcu Eğitim Merkezleri olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "43 ilimizdeki Sporcu Eğitim Merkezlerimizde, bugün bin 61 gündüzlü, 610 yatılı olmak üzere toplam bin 671 sporcu yetiştiriyoruz. Bu merkezlerden faydalanan sporcularımıza hem faaliyet gösterdikleri spor dalı hem de okul dersleri için özel eğitimler veriyoruz" diye konuştu.

"Spora ilgi duyan evlatlarımız artık eğitimle hayalleri arasında bir tercih yapmak zorunda kalmıyor"

Ziya Paşa'nın "Marifet iltifata tabidir, iltifatsız emek zayidir" sözünü anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, her başarının önemli olduğunu ancak başarının kendisi kadar emeğin, kalitenin takdir edilmesinin de önem taşıdığını söyledi.

Ödüllendirilen her başarının, daha büyük başarıların öncüsü olacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: "Bu amaçla başarılı sporcularımızın emeklerini zayi etmemek adına devlet olarak farklı mali destek programlarını uygulamaya aldık. Örneğin, 2021 yılı itibarıyla Sporcu Eğitim Merkezlerimize devam eden gündüzlü sporcumuza aylık 565 lira, yatılı sporcumuza ise aylık 706 lira harçlık ödemesi yapıyoruz. Yıldızlar kategorisindeki Dünya ve Avrupa Şampiyonlarımıza ise aylık bin 555 lira harçlık desteğinde bulunuyoruz. Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezleri'nden ise 465 yatılı, 728 gündüzlü olmak üzere toplam bin 193 sporcumuz yararlanıyor. Yine burada da büyükler kategorisindeki Olimpiyat, Dünya ve Avrupa Şampiyonlarımıza aylık 2 bin 825 lira harçlık ödemesi yapıyoruz. Üniversiteyi kazanan bütün millî sporcularımıza burs veriyor, Gençlik ve Spor Bakanlığımıza bağlı yurtlarda barınma önceliği tanıyoruz."

Sporculara sağlanan bu desteklerin karşılığının, tüm branşlarda artan madalya sayısıyla görülmeye başlandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2002 yılında sadece bin 481 madalya kazanabilen sporcuların, salgın öncesi son yıl olan 2019’da 8 bin 800'ün üzerinde madalyayla ülkeyi sevindirdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelecek yıl düzenlenecek Tokyo Olimpiyat Oyunlarına kazanılan kota sayısının da 10 branşta 53'e ulaştığını, Paralimpikte ise Türkiye'nin sekiz branşta 55 kotasının bulunduğunu bildirdi.

Sporcuların uluslararası alandaki başarıları arttıkça ve bunun getirdiği imkânlar çoğaldıkça, ailelerin çocuklarını spora yönlendirme şevklerinin de büyüdüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Spora ilgi duyan evlatlarımız artık eğitimle hayalleri arasında bir tercih yapmak zorunda kalmıyor" diye konuştu.

"Hepimizin görevi gençlerimize hayallerini gerçekleştirebilecekleri bir ortam sunmaktır"

"Gayemiz, bizim çektiğimiz çileleri gençlerimize çektirmemek, bizim yürüdüğümüz zorlu yollardan gençlerimizi yürütmemektir" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, çünkü gençlere yapılan yatırımın, geleceğe yapılan yatırım olduğunu söyledi.

Ülkenin eğitimli, nitelikli, sağlıklı, millî ve manevi değerlerle mücehhez gençlerin omuzlarında yükseleceğini, Türkiye'yi aydınlık yarınlara sporda, sanatta, bilimde, kültürde başarılarıyla temayüz etmiş gençlerin taşıyacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: "Hep söylediğimiz gibi, gençlik geleceğin tohumu, istikbalimizin teminatıdır. Kamusu, sivil toplumu, üniversitesi, ailesiyle hepimizin görevi gençlerimize hayallerini gerçekleştirebilecekleri bir ortam sunmaktır. Vakıf üniversitelerimizle yapılan anlaşmalarla hayata geçirilen sporcu burslarını da bu çerçevede önemli bir adım olarak görüyorum. Sporcu Bursu ile belirli başarı kriterlerini sağlayan genç sporcularımız, kazandıkları bölümlerde yüzde yüz burslu şekilde okuyabilecekler. Böylece evlatlarımız, huzuru kalp ile hem spor hem eğitim hayatlarını birlikte sürdürebilecekler. Bu şekilde kendilerini yetiştiren sporcularımız, arkadan gelecek nesillere de örnek ve destek olacaklardır. Hâlihazırda 76 sporcumuzun yararlandığı projenin, önümüzdeki dönemde hem kapsamının genişletilmesi hem de paydaşlarının artırılması önem taşıyor. Üniversitelerimizden sporcularımıza tahsis edilen kontenjanların belirlenmesi konusunda gereken hassasiyeti göstermelerini bekliyorum."

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER