HaberlerGündemErdoğan: Bir çerçeve çiziyoruz, alkolü yasaklamadık

Erdoğan: Bir çerçeve çiziyoruz, alkolü yasaklamadık

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, alkol düzenlemesi ile bütün milletin menfaatini sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Alkolü tümü ile yasaklamadıklarını ifade eden Erdoğan, "Bir çerçeve çiziyoruz. Bir yasak filan kaldırma söz konusu değil. İfadelerimizden esinlenenler oluyor. Memnunum gündem oluşuyor. Bir Başbakan gündem oluşturamıyorsa bu görevde de kalmasın." ifadesini kullandı.

Erdoğan: Bir çerçeve çiziyoruz, alkolü yasaklamadık
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, alkol düzenlemesi ile bütün milletin menfaatini sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Alkolü tümü ile yasaklamadıklarını ifade eden Erdoğan, "Bir çerçeve çiziyoruz. Bir yasak filan kaldırma söz konusu değil. İfadelerimizden esinlenenler oluyor. Memnunum gündem oluşuyor. Bir Başbakan gündem oluşturamıyorsa bu görevde de kalmasın." ifadesini kullandı.

Türkiye’nin Tütün Kontrolündeki Başarısı ve 2012 Küresel Yetişkin Tütün Araştırması Sonuçları Tanıtım Toplantısı Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Buradaki toplantıya Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra eşi Emine Erdoğan, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve diğer yetkililer katıldı.

Erdoğan burada yaptığı konuşmada tütün kullanımında geçmiş yıllara oranla azalma yaşandığını söyledi. Kapalı alanlarda sigara içilmemesi ile ilgili hayata geçirilen yasayı hatırlatan Erdoğan, “Başbakanlık’ın koridorlarında yürümekte zorlanıyordum. Aktif içiciler vardı. Ben pasif içiciydim. Dumansız havaya şiddetle ihtiyacımız vardı. Müsteşarıma dedim ki, ‘Ne yap yap süratle bu odalar kontrol altına alınması lazım’, biranda yayınlanan genelge ile artık o sıkıntılı havadan kurtulmaya başladık. Bu dumansı havayı koridorlarda yaşamaya başladık. Tütün ürünleri üretmediği halde sigaranın zararlı etkilerine maruz kalan insanlarımızı korumak asıl amacımız.” ifadelerini kullandı.

Sigara yasağının gelmesini eleştirenlerin olduğunu belirten Erdoğan, “Birileri sigara yasağı yüzünden binlerce iş yerinin kapanacağını iddia etmişti. Kanunun iptali için mahkemeye götürülmüştü. Yüzde 82 vergi uygulaması yapıyoruz şuanda. 20 milyar gibi bir gelirimiz var. Buna rağmen yine para kazanıyorlar, işlerine devam ediyorlar. Bugün özellikle baktığımız zaman söz konusu endişelerin doğru olmadığını görüyoruz. Sigara içme yasağından sonra yeme içme sektöründeki iş yeri sayısı artmıştır.” diye konuştu.

İBB’nin tarihi birçok iş yerini halkın kullanımına açtıklarını ifade eden Erdoğan, “İBB’nin Hidiv Kasrı gibi birçok yerleri vardı. Buralar sadece belli bir azınlığın kullandığı yerlerdi. Biz burayı halkımıza açtık. Kapalı bölümlerde alkol sigara yasak dedik. Bu defa buralar tıklım tıklım dolmaya başladı. O gün bugündür bu tesisler dolmaktadır. Demek ki azınlığın çoğunluğa tahakkümü var. Şimdi tütün alkol bütün bunlar anayasanın 58. maddesinin hükmüdür. Devlet alkolden korumakla mükelleftir. Sigaraya uyguladığımız yüksek vergi. Başbakan Erdoğan olarak Anadolu’da gittiğim yerlerde vatandaşın elinden sigarayı alıyorum. ‘Beni seviyor musun? Diyorum, ‘çok seviyorum’ diyor. Beni sevdiğini anlamam için ‘şu sigarayı ver’ diyorum. Söz istiyorum. ‘Sigarayı bıraktım’ diyeceksin diyorum. ‘İnşallah’ diyor. İnşallah maşallah olmaz. ‘Tamam Başbakanım sigarayı bıraktım’ diyor. Paketi alıyorum. Üstüne ismini yazıyorum. Evde birikmiş sigara paketleri var.” şeklinde konuştu.

Sigara ve alkolle mücadelede başarıyı yakalamak istediklerinin altını çizen Erdoğan, “Silahlı terörle mücadeleyi başarılı şekilde sonuçlandırma aşamasına gelen Türkiye’nin bize bu kadar zarar veren tütün ve alkolle mücadelede aynı başarıyı yakalamasını istiyorum. Aklı selim hakim olduğu zaman bazıları diyor ki; trafik terörü. Trafik terörünün nedenlerine bakıyor musun? Ağırlıklı nedeni alkollü araç kullanmaktır. Birçok kazada koltuğun altında alkol şişesi. Sen alkollü araç kullanıyorsun, diğer araçtaki insanın hayatına kast ediyorsun. Buna hakkın var mı? Bunlara karşı bizim ortak mücadele vermemiz lazım. Dünyada 1,2 milyar kişi sigara içiyor. Dünyada her yıl 5 milyon kişi tütün kullanımına bağlı hayatını kaybediyor.” ifadelerini kullandı.

'BİZ ALKOLÜ MÜ YASAKLADIK?'

Yeni alkol düzenlemesi hakkında konuşan Erdoğan, “Biz alkolü mü yasakladık? Hayır biz bir tercih yeni bir çerçeve ortaya koyduk. Okullara yüz metre mesafede açık veya kapalı alkol satışı olmayacak. Camilere yüz metre mesafede alkol satışı olmayacak. Bundan böyle alkol satışı 22.00 ile 06.00 arasında yapılamayacak. Karayollarında benzin istasyonunda alkol satışı olmayacak. Aynı şekilde belli bir yaş altı olanlara alkol satışı yapılamayacak. Bir çerçeve çiziyoruz. Bir yasak filan kaldırma söz konusu değil. İfadelerimizden esinlenenler oluyor. Memnunum gündem oluşuyor. Bir Başbakan gündem oluşturamıyorsa bu görevde de kalmasın. Bizim için esas olan milletimizin tamamının menfaatidir. Birilerinin keyfi bozulacak diye milletimizin tamamının sağlığını koruyacak adımlardan geri durmayacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.” şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Meteorolojiden sel ve su baskını uyarısıMeteorolojiden sel ve su baskını uyarısıYüksek Hızlı Tren Sivas'a ulaştıYüksek Hızlı Tren Sivas'a ulaştıHDP Esenyurt ilçe eş başkanları gözaltına alındıHDP Esenyurt ilçe eş başkanları gözaltına alındıBUDO'nun bazı seferleri iptal edildiBUDO'nun bazı seferleri iptal edildiCumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Elazığ'daki deprem konutları" paylaşımıCumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Elazığ'daki deprem konutları" paylaşımı
SIRADAKİ HABER