HaberlerGündemEngellilere bilgisayar onarım, web tasarım ve çağrı merkezi operatörlüğü eğitimi

Engellilere bilgisayar onarım, web tasarım ve çağrı merkezi operatörlüğü eğitimi

Adana Bilim ve Teknoloji Derneği’nin Seyhan Belediyesi ve Çukurova Özürlüler Derneği’nin ortaklığıyla hazırladığı, ‘Engelsiz Hayatlar Projesi’ ile 60 engelliye bilgisayar ‘bakım onarım, web tasarım ve çağrı merkezi operatörü eğitimi’ verilecek. Engellilerin toplumsal entegrasyonu çerçevesinde Avrupa Birliği’nin 100 bin Euro hibe desteği verdiği proje ile engellilerin üreten ve sürekli gelir elde e

Engellilere bilgisayar onarım, web tasarım ve çağrı merkezi operatörlüğü eğitimi
Adana Bilim ve Teknoloji Derneği’nin Seyhan Belediyesi ve Çukurova Özürlüler Derneği’nin ortaklığıyla hazırladığı, ‘Engelsiz Hayatlar Projesi’ ile 60 engelliye bilgisayar ‘bakım onarım, web tasarım ve çağrı merkezi operatörü eğitimi’ verilecek. Engellilerin toplumsal entegrasyonu çerçevesinde Avrupa Birliği’nin 100 bin Euro hibe desteği verdiği proje ile engellilerin üreten ve sürekli gelir elde edilen bireyler olarak toplumla bütünleşmesi hedefleniyor. Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde (Adana BTÜ) düzenlenen toplantıda projenin açılışı ve tanıtımı yapıldı.

"TEL ÖRGÜLERLE ÇEVRİLMİŞ BİR ÜNİVERSİTE OLMAK İSTEMİYORUZ"

Organizasyonda konuşan Adana BTÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Ersoy, kurum olarak yönlerini Adana, bölge ve Türkiye’ye çevirdiklerini belirtti. Üniversitelerin sadece eğitim-öğretim yaptırmak gibi bir görevlerinin olmadığına dikkat çeken Ersoy, "Biz şunu kırmak istiyoruz: Adeta tel örgülerle çevrilen çevrilmiş bir üniversite olmak istemiyoruz. Adana’nın çeşitli yerlerinde binalarımız var. Yakında kampüsümüz olarak. Belediyelerimiz, sivil toplum kuruşları ve ilin diğer dinamikleriyle birlikte olacağız." dedi. Toplumdaki "Engelliler yük oluyor" algısına tepki gösteren Ersoy, fırsat verildiğinde bu kesimin her türlü zorluğun üstesinde geldiğini ifade etti. Ersoy, kamu ve özel sektörde söz konusu algıyı kırmak istediklerini sözlerine ekledi.

Proje hakkında bilgi veren Bilim ve Teknoloji Derneği Başkanı Mehmet Oruç, engellileri nitelikli işgücüne dönüştürerek, işletmeler için yük olarak algılanmasına son verip, aranan işgücü olarak, diğer vatandaşlarla rekabet edebilirliklerini artırmak istediklerini söyledi. Bir yıllık süresi olan projenin birinci seçildiğini hatırlatan Oruç, “Amacımız, engellilerin çalışma kapasitelerini ortaya çıkarmak, mesleki eğitim ile çalışma hayatına kazandırmak ve sürdürülebilir mesleki programları geliştirmektir." diye konuştu.

Çukurova Özürlüler Derneği (ÇÖZ-DER) Başkanı Ahmet Ataş ise bugüne kadar dezavantajlı gruplara kalıcı çözümler üretmek için çalıştıklarını kaydetti. Bugüne kadar 26 projeyi hayata geçirdiklerini dile getiren Ataş, engellilerin kendi kendine yeterli ve üretken olmaları, kayıt dışılığın ortadan kalkmasının bu projelere bağlı olduğunu vurguladı. Engelli vatandaşlara acımak yerine onların istihdamına yönelik adımların atılmasının aynı zamanda anayasal bir hak olduğuna işaret eden Ataş, şöyle devam etti: "2005’ten buyana AB ve diğer bakanlık projeleri geliştiriliyor. Ancak, bu süreçte engelliler gerekçe gösteren bir takım proje avcıları da ortaya çıkmıştır. Ellerine çantalarını alarak, ‘Gelin projelerinizi hazırlayayım’ diyerek, kapı kapı dolaşıyorlar. Bunlara karşı çok dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü bunlar kurumları borçlandırıyor. Projelerin içerisine bir takım sözleşmeler koymak suretiyle bu gibi yollara başvuruyorlar. Bu suiistimallere yönelik çok hazırlıklıyız."

DERNEĞİN 3 BİN 500 KAYITLI ÜYESİ VAR

Derneğin 3 bin 500 kayıtlı üyesinin bulunduğuna değinen Ataş, dejavantajlı grupları izleyebilmek ve sorunlarını yerinde tespit etmek amacıyla 10 bin kişilik bir veri tespiti hazırladıklarını anlattı. Ataş, bu çalışmaların sonucunu valilikle paylaşacaklarını duyurdu.

Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk'de toplumun yüzde 12'sinin engellilerden oluştuğunu, geriye kalan yüzde 88’lik nüfustan her bireyin de potansiyel engelli olabileceğini aktardı. Empati yaparak hizmet etmek gerektiğinin altını çizen Öztürk, "Seyhan Meslek Edindirme Merkezleri (SEYMER) bugüne kadar 90 bin mezun verdi. Engelli vatandaşalar için kurslar açtık. Bu proje ile de onlara kalıcı bir hizmet sunmuş olacağız." şeklinde konuştu.

Etkinliğe çok sayıda engelli ve üniversite personeli katıldı. Toplam bin 184 saat sürecek eğitim programına en az ilkokul mezunu 18-28 yaş aralığındaki engelliler başvurabilir. Adayların 15 Kasım 2013 tarihine kadar Adana BTÜ ile ÇÖZ-DER’e müracaat etmeleri gerekir.

İLGİLİ HABERLER

​Gazze’de "Malatyalılar Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi" yapılacak​Gazze’de "Malatyalılar Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi" yapılacakHatalı sollama kaza getirdiHatalı sollama kaza getirdiDiyarbakır'da Ezan-ı Muhammed-i'nin ilk okunuşunun 1399'uncu yıldönümü kutlandıDiyarbakır'da Ezan-ı Muhammed-i'nin ilk okunuşunun 1399'uncu yıldönümü kutlandıElazığ'da dere ıslah çalışmaları yapıldıElazığ'da dere ıslah çalışmaları yapıldıİmam hatip öğrencileri TÜBİTAK yarışmasında Türkiye 2’nciliği kazandıİmam hatip öğrencileri TÜBİTAK yarışmasında Türkiye 2’nciliği kazandı
SIRADAKİ HABER