HaberlerGündemEmzirme Haftasında Bebeklere İlk Altı Ay Sadece Anne Sütü Uyarısı

Emzirme Haftasında Bebeklere İlk Altı Ay Sadece Anne Sütü Uyarısı

İzmir Halk Sağlığı Müdürü Doç. Dr. Mustafa Tözün ‘Emzirme Haftası’ dolayısıyla yapmış olduğu açıklamada; bebeklerin doğar doğmaz ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesinin sağlanması gerektiğini açıkladı.

Emzirme Haftasında Bebeklere İlk Altı Ay Sadece Anne Sütü Uyarısı
İzmir Halk Sağlığı Müdürü Doç. Dr. Mustafa Tözün ‘Emzirme Haftası’ dolayısıyla yapmış olduğu açıklamada; bebeklerin doğar doğmaz ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesinin sağlanması gerektiğini açıkladı.

İzmir Halk Sağlığı Müdürü Doç. Dr. Mustafa Tözün; bebekleri ve çocukları tüm hastalıklardan korumak için anne sütü ile besleme, anne sütünün mükemmel özellikleri nedeni ile vazgeçilmez bir unsur olduğunu söyledi. Mustafa Tözün; hatalı anne sütü uygulamalarının önlenmesi, emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesine yönelik olarak, Sağlık Bakanlığı tarafından, 1991 yılından beri UNICEF işbirliğinde diğer çocuk sağlığı programları ile beraber “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları” programı yürütüldüğünü açıkladı. Bebeklerin hayatlarının ilk 6 ayında, sadece anne sütü ile beslenmelerinin onlar için yeterli olduğunu vurgulayan Tözün; ‘bu dönemde hiçbir ek gıdaya ihtiyaçları yoktur. Ama ülkemizde 0-6 aylık bebeklerin sadece anne sütü ile beslenme oranı ne yazık ki % 20,8’dir. Oysa bebeklerin anne sütü ile beslenmesi kavramının esası, bebeğin doğar doğmaz ve ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmenin sağlanmasıdır. Ek besinlere 6. aydan itibaren ama yine anne sütü ile beraber başlanabilir ve anne sütü mümkünse 2 yaşa kadar verilmelidir.’ dedi.

EK BESİNLERLERİN ZAMANLAMASINA DİKKAT

TÖZÜN bebeklerin anne sütü ile beslenmesine ilişkin sorunlar arasında; ek besinlere çok erken (4-6. aydan önce) ya da çok geç başlanması (6. aydan daha geç), annelerin gebelik döneminde emzirmeye hazırlanmaması ve kültürel nedenlerin yer aldığını hatırlattı. 1992 yılından bu yana Dünya Emzirme Haftası’nın kutlandığını belirten Tözün açıklamasına şu sözler ile devam etti: “ Ulusal ve uluslararası alanlarda anne sütünün bebek beslenmesi ve sağlığındaki birincil ve vazgeçilmez yeri üzerinde önemle durulmaktadır. Bu nedenle, 1992 yılından bugüne kadar ülkemizde de “Dünya Emzirme Haftası” kutlanmaktadır.İzmir’de de bu program kapsamında “ Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” yıllardır yürütülmektedir. İzmir’imiz, hastaneleri ve 1.basamak sağlık kurumlarının bebek dostu çalışmaları ve ilimiz genelinde yapılan çalışmalar ile 2004 yılında “Bebek Dostu İl” unvanı almaya hak kazanmıştır. Bebek dostu il çalışmaları, tüm sağlık kurumlarımız ve personelimizce gönülden, istekle, coşkuyla yürütülmektedir.’

İLGİLİ HABERLER

Mardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildiŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildi
SIRADAKİ HABER