HaberlerGündemEmekli kaptanın infazını PKK üstlendi

Emekli kaptanın infazını PKK üstlendi

Bitlis’in Tatvan ilçesinde 22 Ağustos günü evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden emekli gemi kaptanı 75 yaşındaki Tello Uçak’ın infaz emrinin PKK tarafından verildiği ortaya çıktı.

Emekli kaptanın infazını PKK üstlendi
Bitlis’in Tatvan ilçesinde 22 Ağustos günü evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden emekli gemi kaptanı 75 yaşındaki Tello Uçak’ın infaz emrinin PKK tarafından verildiği ortaya çıktı.

Emekli gemi kaptanı Tello Uçak, 22 Ağustos günü evinin önünde kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğramış ve kafasına aldığı 2 kurşunla kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Saldırıdan 5 gün sonra örgüte yakın haber ajanslarından açıklama yapan PKK, saldırıyı üstlendi. İnfazla ilgili olarak Uçak’ın, birçok PKK’lının yakalanması ve öldürülmesi ve dönemin Garzan Eyalet Komutanı PKK’lı Gurbet Aydın’ın öldürülmesinde rol alması gerekçe gösterildi.

AÇIKLAMA HPG ORTA SAHA KOMUTANLIĞINDAN GELDİ

HPG Orta Saha Komutanlığı’nın olayla ilgili açıklaması ise şöyle: “22 Ağustos günü gerilla güçlerimiz Tatvan merkezde bulunan Tello Uçak isimli kontra ajanı vurarak öldürmüştür. Kürdistan özgürlük mücadelesi değerlerine, halkımızın canına ve malına kast eden bu unsur, şehit Mizgîn (Gurbet Aydın) yoldaşımız başta olmak birçok arkadaşımızın şehadetine sebep olan, rol oynayan ve bizzat yer alan kişidir. Bu kontra ajan, bölge güçlerimizce evi yakınlarında vurularak öldürülmüştür.”

DAHA ÖNCESİNDE BİRÇOK SUİKASTEN KURTULDU

Bir dönem Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bitlis il teşkilatında görev alan Tello Uçak, PKK’nın ölüm listesinde yer alıyordu ve örgütün emriyle Uçak’a birçok kez suikast düzenledi. Ancak Uçak, yapılan bombalı ve silahlı birçok saldırıdan sağ olarak kurtulmayı başarmıştı.

Suikastlardan biri Uçak’ın aracına bombalı saldırı şeklinde, bir diğeri ise evine bombalı saldırı şeklinde yapılırken Uçak, yapılan bu saldırıların tamamından kurtulmayı başarmıştı. Ancak 22 Ağustos günü çarşı merkezinden yaya olarak evine gittiği sırada silahlı kişilerin saldırısına uğrayan Uçak, bu kez yapılan silahlı saldırıda ağır yaralanarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

İLGİLİ HABERLER

​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecek​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecekPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardı
SIRADAKİ HABER