HaberlerGündemEmekli amirallerin bildirisine tepkiler artıyor

Emekli amirallerin bildirisine tepkiler artıyor

Diyanet Birlik-Sen Siirt İl Temsilcisi Sabah Güneş, yaptığı yazılı açıklamada, Montrö ile ilgili bildiri yayımlayan 103 emekli amirale sert tepki gösterdi.

Emekli amirallerin bildirisine tepkiler artıyor

Bildiriyi, "darbe sesleri" olarak niteleyen Güneş, "103 emekli amiralin imzaladığı askeri bir bildiri ile uyandık. Geçmiş darbe öncesi vesayet dönemlerindeki bildiriler kadar iyi hazırlanmış bir bildiridir. Gerekçesi, zamanı, muhtevası ne olursa olsun 'Ey Türk Milleti' diye başlayan bu bildiri bir muhtıradır." dedi.

Böyle bir bildirinin günlerce üzerinde düşünüldüğü, yüzlerce amiral ve generalle konuşularak bu aşamaya gelindiğine dikkat çeken Güneş, "Bu bildiri var olan darbe heveslerini yeşertmek ve yeni bir darbe hazırlığını cesaretlendirmek için yapıldığı ve en az 12 Eylül, 28 Şubat, 15 Temmuz kadar dış odaklı olduğu kesindir." dedi.

"Hür iradeye saygı duymayan, kişilerin özgür iradesini baskı ve tehditle ipotek altına almaya çalışan darbe zihniyetini meşru gören anlayışa karşı siyaset dışı, şahsiyetli, saygın ve özgür bir sendika olarak bu bildirinin karaşındayız." diyen Güneş, sözlerine şu şekilde devam etti:

"Milletimizin ve ülkemizin gelişmesini, kalkınmasını geciktiren, millet iradesini hiçe sayan, her alanda mağduriyet ve travmalar oluşturan, Türkiye'nin demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçen darbeleri ima ederek millete ve seçilmiş idareye ayar vermeye çalışan köhnemiş zihniyetin sahiplerini şiddetle kınıyorum. Milletin hür iradesi gasp edilerek oluşturulan darbe yöneticilerini ve nasıl olursa olsun yönetme biçimini kabul etmiyoruz. Sendikamızın karakteri, gerekçe ne olursa olsun her daim milli iradenin ve seçilmiş yöneticilerimizin yanında yer almaktır.

Diyanet Birlik-Sen olarak milli iradeye, temel hak ve hürriyetlerimize dini ve milli değerlerimize sonuna kadar sahip çıkmaya ve diyanet çalışanlarının gür sesi olmaya devam edeceğiz."

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER