HaberlerGündemElazığ depreminin üzerinden bir yıl geçti

Elazığ depreminin üzerinden bir yıl geçti

​Elazığ’da 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen ve 41 kişinin hayatını kaybettiği depremin açtığı yaralar sarılmaya devam ediyor.

Elazığ depreminin üzerinden bir yıl geçti

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde, 24 Ocak 2020 tarihinde saat 20.55’de 6,8 büyüklüğünde meydana gelen depremin üzerinden tam bir yıl geçti.

Doğu Anadolu Fay Hattı üzerinde, Anadolu ve Avrasya plakaları arasındaki sınırda meydana gelen depremin büyüklüğü Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından 6,5 Mw, USGS tarafından 6,7, AFAD tarafından 6,8, Avrupa deprem araştırma şirketi EMSC tarafından 6,8 olarak açıklandı.USGS depremin derinliğini 10 kilometre, EMSC ise 15 kilometre olarak açıkladı.

Deprem; Adıyaman, Adana, Batman, Bingöl, Çorum, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Mardin, Osmaniye, Samsun, Sivas, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat ve Tunceli gibi birçok il ve Irak, İran, İsrail, Lübnan ve Suriye'de de hissedildi.

Bölgede, ilk depremin ardından büyüklüğü 4,0’ın üzerinde yaklaşık 30, toplamda 3 bine yakın artçı sarsıntı meydana geldi.

Depremde 25 binden fazla konut ağır hasar görürken Elazığ kent merkezinde Sürsürü Mahallesi’nde 1, Mustafapaşa Mahallesi’nde 2, Gezin köyünde 1 apartman tamamen çöktü.

Deprem bölgesinde yürütülen arama kurtarma çalışmaları sonucunda 45 kişi enkazdan sağ olarak çıkarıldı.

Depremde Elazığ’da 37, Malatya’da 4 olmak üzere 41 kişi hayatını kaybetti. Hastanelere başvuran 1.631 kişi de taburcu edildi.

Öte yandan Kahramanmaraş'ta bir kişi, Adıyaman'da bir kişi ve Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde de bir kişi deprem sebebiyle kalp krizi sonucu öldü.

Depremin ardından yapılan çalışmalar kapsamında şu ana kadar 3 bin konut depremzedelere teslim edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, yarın katılacağı bir programla da anahtar teslim töreni düzenleneceği belirtildi.

Konteyner kentler sayesinde 1600 ailenin barınma ihtiyacı karşılanırken 1 ay içinde 5 bin konutun teslim edilmesi, yıl ortasına kadar da kalan 12 bin konutun ailelere verilmesi hedefleniyor.

İLGİLİ HABERLER

Adıyaman'da silah ticareti yapan bir kişi tutuklandıAdıyaman'da silah ticareti yapan bir kişi tutuklandıBakan Akar, Polonya Savunma Bakanı Blaszczak ile görüştüBakan Akar, Polonya Savunma Bakanı Blaszczak ile görüştüBatman Ticaret İl Müdürlüğünden Genel Kurul BilgilendirmesiBatman Ticaret İl Müdürlüğünden Genel Kurul BilgilendirmesiGaziantep'te bir binanın deposunda erkek cesedi bulunduGaziantep'te bir binanın deposunda erkek cesedi bulunduMSB: Suriye'den ülkemize girmeye çalışan 9 kişi yakalandıMSB: Suriye'den ülkemize girmeye çalışan 9 kişi yakalandı
SIRADAKİ HABER