HaberlerGündemElazığ'da Coronavirus tespitine yönelik kesitsel taramalar yapılacak

Elazığ'da Coronavirus tespitine yönelik kesitsel taramalar yapılacak

​Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün Covid-19 veri çalışmasına yönelik tüm ülkede başlatmış olduğu "kesitsel taramalar" kapsamında Elâzığ'da İl Sağlık Müdürlüğünce hane ziyaretleri yapılarak kan ve sürüntü örnekleri alınmaya başlanacak.

Elazığ'da Coronavirus tespitine yönelik kesitsel taramalar yapılacak

İl düzeyinde belli bir zaman diliminde geçirilmiş hastalık ve asemptomatik hastalık düzeyini saptamaya yönelik düzenli olarak tekrarlanması planlanan taramalar, İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı filyasyon ekipleri tarafından 11-25 Ocak 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Sağlık Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) işbirliği ile ülke çapında gerçekleştirilecek çalışma hakkında bilgi veren Elazığ İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat, şu açıklamada bulundu:

"Bakanlığımız, 11 Mart 2020 tarihinden beri ülkemizde görülmekte olan yeni Coronavirus hastalığına karşı çok sayıda önlem almış ve önemli düzeyde başarılar sağlamıştır. Bu başarının devamına yönelik ülke genelinde düzenli aralıklarla kesitsel taramalar yapılması planlanmıştır.

Araştırma tüm illeri ve tüm yaş gruplarını kapsamaktadır. Çalışma sırasında belirlenen hanelerde rastgele seçilecek kişilerden bilgilendirilmiş onay alınarak anket uygulanacaktır. Ayrıca aynı kişiden ELISA testi için kan örneği ve PCR testi için ise Coronavirus rehberine uygun olarak sürüntü örneği alınacaktır.

Elâzığ geneli ve bazı ilçelerimizde yaklaşık 350 hanede yapılacak çalışma Müdürlüğümüze bağlı Filyasyon ekipleri tarafından gerçekleştirilecektir. Bir doktor ve bir hemşireden oluşan filyasyon ekiplerimiz daha önceki taramalarda olduğu gibi Sağlık Bakanlığı logosunu taşıyan resmi araçlarla rastgele belirlenen adreslere giderek vatandaşlarımızdan kan ve sürüntü örneği alacaklardır.

Ekiplerimiz kendilerini hane halkına tanıtacakları gibi halkımızdan da aynı kolaylığı bekliyoruz. İlimizde Coronavirus hakkında daha geniş bilgiye ulaşma (Prevalans) ve geçirilmiş hastalık düzeylerinin doğru bir şekilde saptanmasına yönelik yapılacak olan bu çalışmada vatandaşlarımızın ekiplerimize olan destekleri için şimdiden teşekkür ederim"

İLGİLİ HABERLER

Van'da bir PKK mensubu teslim olduVan'da bir PKK mensubu teslim olduÇeşitli suçlardan 15 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan şahıs yakalandıÇeşitli suçlardan 15 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan şahıs yakalandıPeçe takan kadını uçaktan indirmeye çalıştılarPeçe takan kadını uçaktan indirmeye çalıştılarTürkiye'de Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 25 bini aştı Türkiye'de Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 25 bini aştıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Danimarka'daki cami saldırısına tepkiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Danimarka'daki cami saldırısına tepki
SIRADAKİ HABER