HaberlerGündemElâzığ Sivrice merkezli depremin izleri Malatya'da da silinmeye çalışılıyor

Elâzığ Sivrice merkezli depremin izleri Malatya'da da silinmeye çalışılıyor

24 Ocak 2020’de Elâzığ Sivrice merkezli meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde 4’ü Malatya’da 41 kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce kişi yaralanmıştı. Aralarında Malatya Ulu Camii’nin de bulunduğu birçok tarihi binada hasar oluşmuştu.

Elâzığ Sivrice merkezli depremin izleri Malatya'da da silinmeye çalışılıyor

Elâzığ Sivrice merkezli meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki deprem Malatya merkez ilçeler Battalgazi ve Yeşilyurt olmak üzere Pütürge, Doğanyol ve Kale ilçelerinde etkisini hissettirmişti.

Depremde; Gazel Havva Say (33) ile oğlu Yusuf Ali Say (6) Doğanyol ilçe merkezinde, Mustafa Kara ile Ayşe Türkmen ise Doğanyol ilçesi Gökçe Mahallesi'nde enkaz altında kalarak hayatını kaybetmiş, yüzlerce kişi de yaralandı.

Depremden etkilenen 4 bin 902 kişiye 28 milyon 153 bin TL nakdi yardım, 3 milyon 169 bin TL eşya yardımı, 5 bin 341 çadır, 837 konteyner, 7 bin 600 ısıtıcı, 7 bin 660 yatak ile bin 180 hayvan çadırı dağıtıldı.

Depremde tarihi Ulu Camii ve Yeni Camii Sütlü Minare başta olmak üzere birçok tarihi eser, onlarca okul ve binlerce binada ağır, orta ve hafif hasar meydana geldi.

Tarihi Ulu Camii ve Yeni Camii’de yapılan güçlendirme çalışmalarının ardından restorasyon çalışmalarına başlanırken, ağır hasar alan okulların yerine hayırseverler ve devlet tarafından yeni okullar yapılmaya başlandı. Hafif hasar gören okullarda ise güçlendirme çalışmaları yapıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekiplerinin 62 bin 31 binada yaptığı incelemelerde 232 bin 3 bağımsız bölümde hasar tespiti yapıldığı ve bunlardan 6 bin 368’inde ağır hasar olduğu kaydedildi.

Bugüne kadar ağır hasar alan 2 bin 205 bina yıkıldı. Bağımsız bölüm bazında ise 2 bin 894 bina yıktırıldı.

Depremin ardından TOKİ tarafından 5 bin 24 konutun ihalesi yapılarak bunlardan 3 bin 815’inin yapımına başlandı. Kale’de 309, Pütürge’de 208 olmak üzere 517 konut hak sahiplerine teslim edilirken 678 konutun şubat ayında teslim edileceği ve konutların tamamına yakınının haziran ayına kadar bitirilerek depremzedelere teslim edilmesi hedefleniyor.

Pütürge ile Doğanyol ilçelerinde can kaybı ve maddi hasarla birlikte, ahırlar da depremde büyük zarar görmüş ve birçok çiftçi hayvanlarını satmak zorunda kalmıştı.

Pütürge Ziraat Odası Başkanı Kürşat Ayaydın, ilçede yağan kar nedeniyle kış mevsiminin çok çetin geçtiğini, evleri yapılamayan depremzedelerin zor durumda kaldığına dikkat çekerek Pütürge ve Doğanyol ilçelerinde gerek çiftçilerin tarımsal faaliyetleri gerekse hayvancılık faaliyetlerinin büyük bir sekteye uğradığını ve ilçelerde hayvancılığın gitgide bitme noktasına geldiğine vurgu yapmıştı.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER