HaberlerGündemElâzığ İl Müftüsü Aydın: "Mübarek üç aylar İslam alemine hayırlara vesile olsun"

Elâzığ İl Müftüsü Aydın: "Mübarek üç aylar İslam alemine hayırlara vesile olsun"

İl Müftüsü Selami Aydın, 13 Şubat Cuma günü başlayacak olan üç ayların İslam alemine, ülkemize ve tüm insanlığa hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.

Elâzığ İl Müftüsü Aydın: "Mübarek üç aylar İslam alemine hayırlara vesile olsun"

Kameri aylardan Recep, Şaban ve Ramazan aylarının; arınma, bağışlanma ve ibadette yoğunlaşma ayları olduğunu belirten Müftü Aydın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Şükürler olsun ki yarın üç aylara başlıyoruz. Üç ayların birinci günü Recep ayının 1. günüdür. Bu mübarek aylar bizim dinimizde ve kültürümüzde yer etmiş, geçmişten günümüze kadar kutlanan aylardır.

Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyrulmuştur; “Allah'ın indinde ayların sayısı on ikidir. Gökyüzünün ve yerin yaratılışından bugüne kadar bu böyle devam etmektedir. Bu, Allah'ın değişmez kanunudur. Bu ayların dördü haram aylardır...” Haram aylar; Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Recep aylarıdır. Kameri ayların 7. 8. ve 9. aylarını biz üç aylar olarak isimlendiriyoruz. Bunlar; Recep, Şaban ve Ramazan ayıdır.

Bu aylarda meydana gelen olaylar bu ayları bereketli ve faziletli kılmaktadır. Recep ayının ilk Cuma gecesi Regaip Kandili, Recep ayının 27’nci gecesi Miraç Kandili, Şaban ayının 15'inci gecesi Berat Kandili ve bir de Ramazan ayı içerisinde Kur'an-ı Kerim ile bize bildirilen bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesi bulunmaktadır.

Mübarek geceler üç ayları bereketli ve faziletli kılıyor. Malumunuz bu üç aylar Ramazan ayının müjdecisidir, habercisidir. İnsan olarak gündelik hayatımızı sorgulamak, yenilemek ve zenginleştirmek için bir fırsattır.

Zaman su gibi akıp geçiyor. Şairin dediği gibi, “Sular hep aktı geçti, kurudu vakti geçti. Nice han nice sultan tahtı bıraktı geçti. Bu dünya bir penceredir, her gelen bir baktı geçti… Üç aylara gelmemiz; yeni bayramlar ve yeni kandiller hayatımızın su gibi akıp geçtiğinin bir işaretidir. Ömrümüzün her anı kıymetlidir. Ancak Cenabı Hakk'ın kullarına lütuf ve ihsanını bolca ikram ettiği özel vakitler de vardır. Recep, Şaban ve Ramazan ayları işte böyle birbiri ardına açılan bereketli kapılardır. Bu müstesna zamanlar maddi ve manevi kurtuluşumuza, ebedi huzur ve mutluluğumuza vesile olacaktır. Üç aylar dünya telaşı ile rüzgâr gibi geçen ömrümüzü muhasebe etme imkânını bizlere tanıyacaktır. Bu mübarek zaman dilimleri tefekkür etme, özümüze dönme, kendimizle barışmak ve maneviyatımızı güçlendirmek için bir fırsattır. Ben üç ayların vatanımıza milletimize ve bütün insanlığa hayırlar getirmesini Cenâb-Hak'tan niyaz ederken, aziz şehrimizin güzel insanlarının da üç aylarını ve Regaib Kandilini tebrik ediyorum.”

İLGİLİ HABERLER

Diyarbakır'da bazı güzergahlar trafiğe kapatılacakDiyarbakır'da bazı güzergahlar trafiğe kapatılacakKayseri'de öldürülen iş adamının katil zanlılarından biri Gaziantep’te yakalandıKayseri'de öldürülen iş adamının katil zanlılarından biri Gaziantep’te yakalandıBitlis'te tır ile kamyonet çarpıştı: Bir yaralıBitlis'te tır ile kamyonet çarpıştı: Bir yaralıTel Rifat bölgesinde saldırı girişiminde bulunan 7 PKK/YPG'li öldürüldüTel Rifat bölgesinde saldırı girişiminde bulunan 7 PKK/YPG'li öldürüldüİTTİHADUL ULEMA: Müslümanlar kendi evlerini koruduğu gibi Kudüs'ü de korumalıİTTİHADUL ULEMA: Müslümanlar kendi evlerini koruduğu gibi Kudüs'ü de korumalı
SIRADAKİ HABER