HaberlerGündemEkmeleddin İhsanoğlu: İslam dünyası birlik içinde olursa problemleri çözer

Ekmeleddin İhsanoğlu: İslam dünyası birlik içinde olursa problemleri çözer

Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, seçim çalışmaları kapsamında geldiği Diyarbakır'da Filistin konusunda önemli açıklamalarda bulundu. İhsanoğlu, "İslam dünyası birlik ve beraberlik içinde hareket ederse karşılaştığı problemleri çözecek. Ben 9 sene İslam teşkilatında çok önemli konularda muvaffak oldum. Mesela Filistin davasında BM'ye üye olması bizim seferber ettiğimiz 55'e yakın oyla oldu. Ondan sonra Fetih ve Hamas arasında ilk ateşkesi 2006 yılında yaptığımız anlaşmayla sağl

Ekmeleddin İhsanoğlu: İslam dünyası birlik içinde olursa problemleri çözer
Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, seçim çalışmaları kapsamında geldiği Diyarbakır'da Filistin konusunda önemli açıklamalarda bulundu. İhsanoğlu, "İslam dünyası birlik ve beraberlik içinde hareket ederse karşılaştığı problemleri çözecek. Ben 9 sene İslam teşkilatında çok önemli konularda muvaffak oldum. Mesela Filistin davasında BM'ye üye olması bizim seferber ettiğimiz 55'e yakın oyla oldu. Ondan sonra Fetih ve Hamas arasında ilk ateşkesi 2006 yılında yaptığımız anlaşmayla sağladık. Kudüs'le ilgili eğitim, sağlık, barınma sahasında yaptığımız konular var. Bugün dün 800 kadar şehit vardı. Bugün hastaneler vuruldu, okullar vuruldu. BM'nin inşa ettiği okullar vuruldu." dedi.

Cuma namazını Ulu Cami'de kılan Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, daha sonra basın toplantısı düzenledi. İslam dünyasının halinin, birleşik gücünün ortaya çıkmadığını anlatan İhsanoğlu, "Çoğunluğunu kınamakla yetiniyor. Kınaya kınaya kına evinde dönüştü dedi bir arkadaşım, maalesef öteye geçmiyor. Uluslararası camiada iki yol var. Güvenlik Konseyi Daimi 5 ülkenin veto hakkı var. Eğer 5 devlet hayır derse bitiyor. İkinci yol beni 2009 yılında açtığım yol. BM İnsan Hakları Komisyonu'nun gücünü kullandık. Bu siyasi ve moral bir güçdür. O dönemde İsrail bin 500 kişiyi şehit etmişti. Bu kapıyı açtık. Bu komisyonu kurdurduk ve yasaklanmış silahların kullanıldığını tespit ettik. İsrail'in savaş suçunu işlediğini tespit ettik. Bu rapor BM'de tescil edildi. Bunu yapmak lazım ve bundan sonra Uluslaraları Ceza ve mahkemelere gitmek lazım." diye konuştu.

KENDİSİNE TEPKİ GÖSTEREN GENÇLERE SESLENDİ: BEN DE SİZLER GİBİ DÜŞÜNÜYORUM

Namaz çıkışında kendisine bazı kişilerin tepki gösterdiği şeklindeki soru üzerine İhsanoğlu, "Biz gençlerimizin heyecanını anlayışla karşılıyoruz. Bütün İslam dünyası bu heyecana katılıyor. Bunu kınıyor ama kınamak pozisyon tecilidir ama Allah'ın ipine sarılmak lazım. Filistin bu dünyanın çözülmeyen tek sorunudur. Burada belirli güçlerin karşısında sizin gücünüz yoksa. Bu askeri güç değil siyasi güçtür ve uluslararası baskıdan bahsediyorum. Elbette kınamaya devam edeceğiz. İçimizi boşaltacağız ama Uluslararası siyaset insani yardım temin etmemiz lazım. Komşularla olan ihtilafı çözmemiz gerekiyor. En önemli barış sürecini tamamlamamız lazım. Çünkü gün geçtikçe Filistin tarafı daha çok kaybediyor. Filistin toprakları hacmi azalıyor sulak yerler gidiyor, zenginlikleri gidiyor." şeklinde yanıtladı.

ESNAFI GEZDİ, DİYARBAKIRLI SEYYAR SATICIDAN BAYRAM ŞEKERİ ALDI

Diyarbakır Havalanı'na inen İhsanoğlu, burada partililer tarafından karşılandı. Yaklaşık 200 araçlık konvoyla yola çıkan İhsanoğlu, Ofis semtinde otabüsten inerek esna ziyaretinde bulundu. İhsanoğlu daha sonra Gazi Caddesi'ne geldi. Burada esnafı ziyaret etti. İhsanoğlu, Diyarbakır bir seyyar satıcıdan bir kilo karışık bayram şekeri aldı. Şeker için 50 TL ödeyen İhsanoğlu, bol kazançlar diledi. İhsanoğlu daha sonra esnafları ziyaret etti. Caddedeki bazın vatandaşlar İhsanoğlu'yle tokalaşırken bazıları da elini öpmeye çalıştı.

POLİS İHSANOĞLU'NUN OTOBÜSÜNÜ TERS YÖNE SOKTU, VATANDAŞLAR TEPKİ GÖSTERDİ

Bu arada Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, İhsanoğlu'nun seçim otobüsü ve beraberinde yüzlerce araçlık konvoyu Melik Ahmet Caddesi'ne ters yönden soktu. Diyarbakır'da alış verişin merkezi olan caddeye konvoyun ters yönden sokulması nedeniyle cadde trafiği kilitlendi. Aşırı sıcak ve kalabalıktan dolayı vatandaşların tepki göstermesi dikkat çekti. CHP Diyarbakır İl Başykan Muzaffer Sayın, bu uygulamaya bir anlam veremediklerini dile getirdi.

İLGİLİ HABERLER

Birbirlerini bıçakladıkları iddia edilen karı-koca hayatını kaybettiBirbirlerini bıçakladıkları iddia edilen karı-koca hayatını kaybettiSiirt Valisi Hacıbektaşoğlu il genelinde incelemelerde bulunduSiirt Valisi Hacıbektaşoğlu il genelinde incelemelerde bulunduTürkiye'de 168 kişi daha Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiTürkiye'de 168 kişi daha Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiİstanbul'da beklenen kar yağışı başladıİstanbul'da beklenen kar yağışı başladı28 Şubat mağdurlarından Zekiye Yağmurcu vefat etti28 Şubat mağdurlarından Zekiye Yağmurcu vefat etti
SIRADAKİ HABER