HaberlerGündemEk kontenjanla da öğrenci kaydı olmazsa mantarcılık bölümü kapanacak

Ek kontenjanla da öğrenci kaydı olmazsa mantarcılık bölümü kapanacak

Öğrenci kaydı olmazsa Akdeniz Üniversitesi Korkuteli Meslek Yüksekolulu (MYO) Mantarcılık bölümünün kapanacağı bildirildi. Şu ana kadar Mantarcılık bölümüne bir öğrencinin kayıt yaptırdığı öğrenildi. Ek kontenjanla bu sayının 10'u geçmesi bekleniyor.

Ek kontenjanla da öğrenci kaydı olmazsa mantarcılık bölümü kapanacak
Öğrenci kaydı olmazsa Akdeniz Üniversitesi Korkuteli Meslek Yüksekolulu (MYO) Mantarcılık bölümünün kapanacağı bildirildi. Şu ana kadar Mantarcılık bölümüne bir öğrencinin kayıt yaptırdığı öğrenildi. Ek kontenjanla bu sayının 10'u geçmesi bekleniyor.

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi öğretim üyesi kültür mantarı uzmanı Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş, mantarcılık bölümüne öğrenci kaydı olmazsa bölümün öğrenci yokluğundan kapanabileceğini kaydetti. Akdeniz Üniversitesi Korkuteli MYO'ya mantarcılık bölümünün açılmasına müdürlük yaptığı dönemde öncülük ettiğini belirten Çatalbaş, öğrenci kaydı olmamasına bağlı bölümün kapanacak olmasından derin üzüntü duyduğunu söyledi. Umutlarının ek kontenjan tercihlerinde olduğunu ifade eden Özçatalbaş, ülkede bilinçli kültür mantarı üretimi yapımında mantar teknikeri yetiştirmede önemli bir boşluğu doldurduğunu kaydetti.

Ülkede mantar üretiminin yüzde 70'e yakınının Korkuteli'nde yapıldığını hatırlatan Özçatalbaş, bu tür bölümlerin kapanmaması için okuyacak öğrencilere barınmada ve okumada zorluk çekmemesi için o bölgedeki yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının, ticaret odalarının destek olması gerektiğini söyledi. Manavgat, Alanya, Akseki, Elmalı, Kumluca, Serik ve Finike'deki bölümlerin öğrencilerin okuma şartları ve okulu bitirdikten sonra iş bulmada sıkıntı çekmemeleriyle doğru orantılı olmasının önemli olduğunu ifade etti. Özçatalbaş, "Korkuteli, Antalya'nın yaylası olması yanı sıra meyve yetiştiriciliğinden sonra en fazla kültür mantarı yetiştiriciliğiyle özdeşleşti. Bunun yanı sıra Manavgat turizm sektörü dalları bölümleri, Kumluca'da sebze yetiştiriciliği üzerine kurulu bölümlerle, kimisi arıcılık kimisi de su ürünleri bölümleriyle özdeşleşti. Mantar yetiştiriciliğinin en fazla yapıldığı yerde mantarcılık bölümünün olmaması en büyük eksiklikti. Yeterli öğrenci tercihi olmadığı için mantarcılık bölümü kapanma ile karşı karşıya. Sahip çıkılmalı. Bugün Korkuteli'ni bekleyen tehlike önlem alınmazsa diğer ilçelerde kendisini gösterecektir. Bu bölümlerin kapanmaması için öğrenciler karşılıksız burslarla teşvik edilmeli. Yoksa yarın çok geç olabilir." diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

​Mardin’de Filistin yararına “Hayır Çarşısı” açıldı​Mardin’de Filistin yararına “Hayır Çarşısı” açıldıDoğu Türkistanlılar: Olimpiyatların Çin'de düzenlenmesi insanlığa karşı işlenen bir suçturDoğu Türkistanlılar: Olimpiyatların Çin'de düzenlenmesi insanlığa karşı işlenen bir suçturGüzel ahlak timsali Şehid Abdulkuddus YazgilGüzel ahlak timsali Şehid Abdulkuddus Yazgil​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecek​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecekPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldı
SIRADAKİ HABER