HaberlerGündemEGM, feshedilen İstanbul Sözleşmesi ile ilgili iddialara yanıt verdi

EGM, feshedilen İstanbul Sözleşmesi ile ilgili iddialara yanıt verdi

​Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesinden sonra tedbir kararlarının mahkemeler tarafından reddedildiği yönünde iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

EGM, feshedilen İstanbul Sözleşmesi ile ilgili iddialara yanıt verdi

EGM'den yapılan açıklamada, "Independent Turkish haber sitesinde yer alan ve İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesinden sonra tedbir kararlarının mahkemeler tarafından reddedildiği yönünde gerçek dışı ve hangi amaçla yazıldığı belli olan bir haber yer almıştır.

Söz konusu haberde, bir hukukçunun somut kanıtlarla ortaya koyacağı bilgiler yerine duyumlarından hareket edilerek, 'karakollara başvuran kadınların 'Aile mahkemesine başvuracaksınız' denilerek geri çevrildiği' iddiasına yer verilmiştir. Bu iddia somut gerçeklikler ile çelişmektedir. Cumhuriyetin köklü kurumlarının 'duyum'lara göre itham edilmesi asla kabul edilemez.

Habere bahis konuyla ilgili yapılan incelemelerde, İstanbul’da karakola başvuran kadınların 'Aile Mahkemesine başvuracaksınız' denilerek geri çevrildiği iddiasını doğrulayan herhangi bir somut olay bilgisine ulaşılamamıştır. " denildi.

6284 sayılı Kanun çerçevesinde 33 bin 374 erkeğe önleyici tedbir kararı verildiği belirtilen açıklamada, 'Kadınlara Yönelik ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nin 19.03.2021 tarih ve 3718 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı doğrultusunda feshedilmesinden sonra 6284 sayılı Kanun kapsamında meydana gelen 11 bin 727 olayda; 3 bin 162 şiddet mağdur kadına 3 bin 865 koruyucu tedbir, 8 bin 388 şiddet uygulayan erkeğe 33 bin 374 önleyici tedbir kararı verilmiştir." ifadelerine yer verildi.  

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER