HaberlerGündemEğitimciler: Böylesine zulmü, baskıyı 12 Eylül döneminde görmedik

Eğitimciler: Böylesine zulmü, baskıyı 12 Eylül döneminde görmedik

Eğitimciler, Türkiye'nin çeşitli şehirlerindeki 7 bin okul müdürünün görevden alınmasını protesto etmeyi sürdürüyor. Bursa’da bir araya gelen görevden alınan okul müdürleri adına açıklama yapan Türk Eğitim-Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Kazım Sarnık, "12 Eylül askeri darbesini öncesini ve sonrasını yaşayan bir eğitimci olarak böyle zulüm, baskı, işkence görülmedi. Darbeyi yaşayan arkadaşlarımız da bugünlerin 12 Eylül'den daha beter baskı içerdiğini ifade ediyorlar. Bu kadar ağır zulmü, baskı, işk

Eğitimciler: Böylesine zulmü, baskıyı 12 Eylül döneminde görmedik
Eğitimciler, Türkiye'nin çeşitli şehirlerindeki 7 bin okul müdürünün görevden alınmasını protesto etmeyi sürdürüyor. Bursa’da bir araya gelen görevden alınan okul müdürleri adına açıklama yapan Türk Eğitim-Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Kazım Sarnık, "12 Eylül askeri darbesini öncesini ve sonrasını yaşayan bir eğitimci olarak böyle zulüm, baskı, işkence görülmedi. Darbeyi yaşayan arkadaşlarımız da bugünlerin 12 Eylül'den daha beter baskı içerdiğini ifade ediyorlar. Bu kadar ağır zulmü, baskı, işkenceyi yaşamayan Milli Eğitim yöneticileri bugün ilk defa böyle bir baskıyla karşı karşıya kaldı." dedi. Sarnık, ‘paralel’ yalanıyla ilgili olarak da “Sakız gibi ağızda çiğneniyor; paralel diye. Ne paraleli, asıl paralel Eğitim Bir-Sen’dir. Paralel diye adlandırılan safsatayla ilgili, bugün kendi iradelerini bir kuruma, sendikaya vererek zaten orada başka bir paralel oluşturmuşsunuz." değerlendirmesinde bulundu.

Gönlüferah Otel’de görevden alınan okul müdürleriyle birlikte basın toplantısı düzenleyen Sarnık, şube müdürleri, milli eğitim müdürleri tarafından verilen haksız, dayanıksız puanlarla okul müdürlerinin görevden alındığını söyledi. Kimlerin ne puan verdiğini öğrenmek için milli eğitime müracaat edeceklerini açıklayan Sarnık, aldıkları bilgiler doğrultusunda idare mahkemelerine müracaat ederek performans değerlendirmesinin yeniden yapılmasını isteyeceklerini dile getirdi. Türk Eğitim-Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Kazım Sarnık, yaşanılan hukuksuzluklarla ilgili bugünden itibaren yetkililer hakkında cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunacaklarını kaydetti.

ÖĞRENCİ, ÖĞRETMEN VELİ TEMSİLCİLERİNİN 40 PUAN VERDİĞİ MÜDÜRE MİLLİ EĞİTİM YÖNETİCİLERİ SIFIR PUAN VERMİŞ

Okul müdürlerinin performans değerlendirmesinde ibretlik hadiselerin yaşandığını belirten Kazım Sarnık, değerlendirmelerin 100 puan üzerinden yapıldığını, 60 puanın şube müdürleri ve ilçe milli eğitim müdürleri tarafından verildiğini, kalan 40 puanın ise okuldaki öğretmen, öğrenci ve veli temsilcileri tarafından verildiğini hatırlattı. Sarnık şöyle devam etti: "Okuldan, öğretmen, öğrenci ve veli temsilcisinden 40 tam puan alan arkadaşımıza 41 puan verilmemiş. 40 puanı tam aldığını bir şekilde bilen arkadaşlarımız var, bunlara 41 puan verilmemiş. Yani 60 puanlık sorulardan bir tanesine olumlu cevap veremediniz mi siz? O zaman gözü kapalı bunlar verilmiş. Görevden alınan müdürleri tanımıyorlar bile. Hangi okulda, hangi müdür var bilmezler. Onlar tanımazlar, onlar sadece birilerinin verdiği emir doğrultusunda gözü kapalı itaat ve biat ettikleri için size verilen puanları belki de başkalarının size vermiş oldukları puanları geldiler hiç tanımadan onaylama butonuna bastılar, okul müdürlerini infaz ettiler."

12 EYLÜL’DEN DE BETER

12 Eylül askeri darbesini yaşayan birçok eğitimcinin, günümüzde daha büyük baskı gördüğünü anlatan Sarnık, "12 Eylül askeri darbesini öncesini yaşayanlar, sonrasını yaşayanlar olarak bazı arkadaşlarımız bugünlerin 12 Eylül'den daha beter baskı içerdiğini ifade ediyorlar. Bunları yaşayanlar olarak şahsen biliyorum. Hem darbe öncesi hem de sonrasını yaşayan birisi olarak bu kadar ağır zulmü, baskı, işkenceyi yaşamayan milli eğitim yöneticileri bugün ilk defa böyle bir baskıyla karşı karşıya kaldı. Sanki işgale uğramış bir memleket gibi, mevcut idarecilerinin tamamını kendine köle etmeye çalışan bir zihniyetle karşı karşıyayız. Çünkü böyle zulüm yaşanmadı." diye konuştu.

ASIL PARALEL EĞİTİM BİR-SEN’DİR

Paralel yalanıyla yapılan düzenlemelere de tepki gösteren Sarnık, şunları söyledi: "Bugün kendi iradelerini bir kuruma, sendikaya vererek zaten orada başka bir paralel oluşturmuşsunuz. Ne paraleli? Paralelse sizin hak ve yetkinizi birileri almışsa hukuken gereği yapılır. Sakız gibi paralel çiğnenmez. Bugün, Bursa Milli Eğitiminde paralel bir yapı hakimdir. Paralel yapının adı; Eğitim Bir-Sen’dir. Bursa Milli Eğitimi'ndeki paralel yapının adı Eğitim Bir-Sen’dir. Aylar öncesinde milli eğitim müdürlüğü önüne ‘Eğitim-Birsen irtibat bürosu’ tabelasını asarken bugünleri görmüşüz.2

ATAMA ÇALIŞMALARINI FACEBOOK’TA PAYLAŞILMASINA TEPKİ

Eğitim Bir-Sen Temsilcisi Numan Şeker’in Ramazan ayında sosyal paylaşım sitesi facebook’ta paylaştığı bir fotoğrafı eleştiren Sarnık şunları kaydetti: "Adam resim koymuş sosyal medya hesabına, ‘Yönetici atamalarla ilgili yoğun çalışmalarımız sahura kadar devam ediyor bir taraftan da kahvelerimizi yudumluyoruz’ yazmış. Bu, eğitim Bir-Sen’in suçüstü belgesidir. Yönetici atamalarıyla ilgili bir sendika ne çalışması yapar? Onların lideri ‘erkeksen gel, ‘erkeksen tekrar yayınlasana haydi. Bunu ne yaptık çıktı olarak almıştık lazım olur diye bugün lazım oldu. İşbirlikçileri adım adım takip edeceğiz. 9 bin üyesi olan Türk Eğitim-Sen 18 bin göz olarak takip edecek."

İLGİLİ HABERLER

Mardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildiŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildi
SIRADAKİ HABER