HaberlerGündemEğitimciden LYS uyarısı: Doğru tercih doğru mesleğe ulaştırır

Eğitimciden LYS uyarısı: Doğru tercih doğru mesleğe ulaştırır

Eğitimciden Lisans Yerleştirme Sınavı’nı (LYS) geride bırakan öğrencilere tercih uyarısı geldi. Zambak Yayın Grubu İnsan Kaynakları Uzmanı Zafer Avcı, doğru tercihin doğru mesleğe ulaştıracağını belirtti.

Eğitimciden LYS uyarısı: Doğru tercih doğru mesleğe ulaştırır
Eğitimciden Lisans Yerleştirme Sınavı’nı (LYS) geride bırakan öğrencilere tercih uyarısı geldi. Zambak Yayın Grubu İnsan Kaynakları Uzmanı Zafer Avcı, doğru tercihin doğru mesleğe ulaştıracağını belirtti.


Avcı, “Eğitimciler ve aileler, çocukların eğitim alacakları branşları belirlerken, onların meslek seçimlerinde onlara rehberlik yaparken, çocukların genetik yetenekleri ve daha sonra çevre etkisiyle şekillenen kişilik ve karakter yapılarını dikkate almalıdırlar. Ailenin başarılı olduğu meslek, kişinin o meslekteki potansiyelini ifade eder dolayısıyla başarısını etkiler. Yapılan araştırmalarda toplumumuzda mezun oldukları bölümlerin gerektirdiği meslek ve sektörlerde çalışmayan birçok insanın olduğu da bilinmektedir. Çalışma hayatında bireylerin çalıştıkları işten memnun olmaması veya ilk fırsatta bu işi değiştireceğim yönündeki yaklaşımların altında bu faktörlerin bulunduğunun göz ardı edilmemesi gerekmektedir.” dedi.


Avcı işsizlik sorununun meslek seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta olduğunu dile getirirken de şunları kaydetti:

“Yeteneği, ilgisi, çalışma koşulları, ücreti her durumu kendisine uyan bir kişinin önüne o meslekte istihdam edilmeme yani iş bulamama sorunu çıkabilir. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2013 yılı verilerine göre, İşsiz sayısı 2.75 milyona işsizlik oranı ise yüzde 9,7’ye çıkmıştır. Üniversite mezunu işsiziz sayısı ise 557 bini bulmuştur. Üniversitelerden mezun olup iş bulamayanların oranı ise her geçen yıl artış göstermektedir. Yüksekokul veya fakülte mezunları arasında 2012'de yüzde 10,1 olan işsiz sayısı yüzde 10,3'eçıkmıştır. TÜİK verilerine göre, en son mezun olunan okul ve mezun olunan alan itibariyle Türkiye'de 28 milyon 271 bin kişilik iş gücünün 5 milyon 388milyonluk kısmını yüksekokul veya fakülte mezunları oluşturuyor. Üniversite mezunları arasında işsizlik oranının en yüksek olduğu alan imalat ve işletme olmuştur. Bu alanlardan mezun olanların yüzde 16,8'i işsiz durumda bulunuyor.”

İşsizlik oranında imalat ve işletmeyi, sanatla ilgili alanlar izliyor. Sanat bölümlerinden mezunların yüzde15,9'u işsizlik sorunu yaşıyor. Eğitimli iş gücünde işsizlik oranının yüksek olduğu bir diğer alan ise yaşam bilimleri. Bu alandan mezun olanların yüzde14,5'i iş arıyor. Sosyal ve kişisel hizmetler, bilgisayar, ulaştırma hizmetleri ve çevre koruma, iş ve yönetim, gazetecilik ve enformasyon, tarım, ormancılık ve balıkçılık, fizik bilimleri ile mimarlık ve inşaat mezunlarının işsizlik oranı üniversite mezunlarının genel işsizlik oranının üzerinde bulunuyor.

Sosyal ve kişisel hizmetler mezunlarının yüzde 14,3'ü, bilgisayar mezunlarının yüzde 14,2'si, ulaştırma hizmetleri ve çevre koruma mezunlarının yüzde 14,1'i, iş ve yönetim mezunlarının yüzde 13,5'i, gazetecilik ve enformasyon mezunlarının yüzde13,2'si, tarım, ormancılık ve balıkçılık mezunlarının yüzde 12,2'si, fizik bilimleri mezunlarının yüzde 11,9'u, mimarlık ve inşaat mezunlarının yüzde11,2'si iş sahibi değil.

Buna karşın bazı alanlarda işsizlik oranı oldukça düşük seviyelerde bulunuyor. Yüksekokul veya fakülte mezunları arasında işsizliğin en az olduğu alan güvenlik hizmetleri olarak dikkati çekiyor. Bu alanlardan mezun olanların işsizlik oranı yüzde 2,1'lesınırlı kalıyor.

İşsizliğin düşük olduğu bir diğer alan ise sağlık. Sağlıkla ilgili alanlardan mezun olanlar arasındaki işsizlik oranı ise yüzde 2,4 düzeyinde bulunuyor. Veterinerler de büyük ölçüde işsizlik sorunu yaşamıyor. Veterinerler arasındaki işsiz oranı yüzde 4,7'dekalıyor. Hukuk yüzde 6'lık, öğretmen eğitimi ve eğitim bilimleri yüzde 7,4, mühendislik işleri yüzde 8,4, matematik ve istatistik yüzde 9,3, beşeri bilimler yüzde 9,8, sosyal bilimler ve davranış bilimleri yüzde 10'luk işsizlik oranıyla, üniversite mezunlarının genel işsizlik oranının gerisindeki alanları oluşturuyor.

İLGİLİ HABERLER

Mardin-Midyat bölünmüş yol yapımına başlandıMardin-Midyat bölünmüş yol yapımına başlandı​ İnşaat firmasına yapılan operasyonun ardından mağdurlar ve avukatlarından basın açıklaması​ İnşaat firmasına yapılan operasyonun ardından mağdurlar ve avukatlarından basın açıklamasıEzan Platformu: Arapça ezan yasağıyla İslam sosyal hayattan tecrit edilmek istendiEzan Platformu: Arapça ezan yasağıyla İslam sosyal hayattan tecrit edilmek istendiŞanlıurfa Müftülüğü ve Yeşilay işbirliği ile bağımlılıklarla mücadele edilecekŞanlıurfa Müftülüğü ve Yeşilay işbirliği ile bağımlılıklarla mücadele edilecekSiirt Valisi Hacıbektaşoğlu, asfalt çalışmalarını yerinde incelediSiirt Valisi Hacıbektaşoğlu, asfalt çalışmalarını yerinde inceledi
SIRADAKİ HABER