HaberlerGündemEğitim-Sen"den MEB"de kadrolaşma iddiası

Eğitim-Sen"den MEB"de kadrolaşma iddiası

Sivas Eğitim-Sen Şube Başkanı Önder Doğan, okulların açılmasına az bir zaman kala Milli Eğitim Bakanlığı’nı eleştirdi. Eğitimde bütün kapıların kaosa çıktığını savunan Doğan, eğitim ile ilgili sorunlara acil çözüm bulunmasını istedi.

Eğitim-Sen"den MEB"de kadrolaşma iddiası
Sivas Eğitim-Sen Şube Başkanı Önder Doğan, okulların açılmasına az bir zaman kala Milli Eğitim Bakanlığı’nı eleştirdi. Eğitimde bütün kapıların kaosa çıktığını savunan Doğan, eğitim ile ilgili sorunlara acil çözüm bulunmasını istedi.

Milli Eğitim Müdürlüğü önünde sendika üyeleriyle birlikte basın açıklaması yapan Şube Başkanı Önder Doğan, TEOG sınavı sonrası 40 bin öğrencinin zorunlu olarak imam hatip liselerine kayıt yaptırdığını savunarak, 94 bin öğrencinin meslek liselerine kaydedildiğini, 20 bin öğrencinin ise hiçbir okula kaydının yapılmadığını aktardı.

Devlet okulları kaynak sorunu yaşarken, özel okullara kaynak aktarması yapıldığını söyleyen Eğitim-Sen Şube Başkanı Doğan, “Devlet okullarının en temel talepleri dikkate alınmazken, özel okulların istekleri hükümet ve Mili Eğitim Bakanlığı tarafından anında yerine getirilmiştir.” dedi.

“Eğitim yöneticilerinin görevlendirilmesi süresi tasfiye ve kadrolaşma hareketine dönüşmüştür.” şeklinde konuşan Önder Doğan, eğitim yöneticilerinin belirlenmesinde mülakat ya da sözlü sınav yöntemi üzerinden yeni bir siyasal kadrolaşma hareketi başlatıldığını söyledi. Torba yasa ile getirilen rotasyon ve sözlü sınavı kabul etmediklerini kaydeden Şube Başkanı Doğan, torba yasa tasarısının 98. Maddesinde yer alan düzenlemede, öğretmenlere il içi veya il dışı rotasyon (zorunlu yer değiştirme) uygulamasının eğitim döneminde yeni bir kaosun habercisi olduğunu savundu.

Önder Doğan, öğretmen ve personel açıklarının düzeltilmesi, ataması yapılamayan öğretmenlerin sorunlarının çözülmesi, güvensiz istihdam biçimlerine son verilmesi, yeni eğitim öğretim yılı öncesinde eğitim sisteminin karşılaşacağı sorunların düzeltilmesi konusunda Milli Eğitim Bakanlığı'nın kalıcı çözümler üretmesini talep etti.

İLGİLİ HABERLER

​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecek​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecekPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardı
SIRADAKİ HABER