HaberlerGündemEğitim-Sen: Tasfiye ve siyasal kadrolaşma operasyonu hayata geçirildi

Eğitim-Sen: Tasfiye ve siyasal kadrolaşma operasyonu hayata geçirildi

Eğitim-Sen Bitlis Tatvan Şubesi, Milli Eğitim Bakanlığı'nda (MEB) eğitim tarihinin en büyük tasfiye ve siyasal kadrolaşma operasyonunun başarıyla hayata geçirildiğini söyledi.

Eğitim-Sen: Tasfiye ve siyasal kadrolaşma operasyonu hayata geçirildi
Eğitim-Sen Bitlis Tatvan Şubesi, Milli Eğitim Bakanlığı'nda (MEB) eğitim tarihinin en büyük tasfiye ve siyasal kadrolaşma operasyonunun başarıyla hayata geçirildiğini söyledi.

Bitlis’in Tatvan ilçesinde basın açıklaması düzenleyen Eğitim-Sen Tatvan Şubesi, 10 Haziran’da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 'Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmesine İlişkin Yönetmelik' ile ilgili açıklamada bulundu. Basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen Tatvan Şubesi Eş Başkanı Savaş Gönüldaş, "Eğitim yöneticileri değerlendirme formuna göre, ilçe milli eğitim müdürü ile şube müdürleri 100 üzerinden toplamda en az 60 puan vererek tek belirleyen olmuştur. Söz konusu değerlendirme puanları, eğitim kurumu müdürleri ile neredeyse tek bir gün çalışmamış, eğitim kurumu müdürünü hiç tanımayan, büyük bölümü geçtiğimiz eğitim öğretim yılı sonunda siyaseten atanmış ilçe milli eğitim müdürü ile şube müdürleri tarafından da verilebilmiştir. Yönetmelikte, en kıdemli ve en kıdemsiz öğretmenin okul müdürü ile en az altı ay çalışmış olması gerektiğine ilişkin bağlayıcı bir kural olmasına rağmen ilçe milli eğitim müdürü ile şube müdürleri için böyle bir süre koşulu konulmamış olması, eğitim yöneticileri değerlendirme formunun göstermelik olarak uygulandığının kanıtıdır. Eğitim yöneticileri değerlendirme sonuçları sonucunda görevden alınan, görev süresi uzatılan ve yeni atanan okul müdürlerine baktığımızda, bugüne kadar görülmemiş yaygınlıkta, tarihin en büyük tasfiye operasyonu ve siyasal kadrolaşma girişimi ile karşı karşıya olduğumuz açıktır. Türkiye çapında başta Eğitim Sen üyesi okul müdürleri olmak üzere, yandaş sendika üyesi olmayan okul müdürlerinin çok büyük bir bölümü görevden alınmış, beklenildiği gibi yandaş sendikanın üyelerine alan açılmıştır. Eğitim Sen üyelerinin önemli bir bölümüne 75’in altında puanlar verilerek bulundukları eğitim kurumlarında görev yapmaları engellenmiştir. Bazı üyelerimize dalga geçer gibi 74 puan verilirken, yandaş sendika üyelerine yüksek puanlar verilmiştir. İller genelinde yapılan değerlendirme sonuçlarına bakıldığında özellikle Eğitim Sen üyesi okul müdürlerinin tek tek belirlenerek görevlerine son verilmiş olması ve çok az sayıda üyemizin müdürlüğe devam edecek olması, eğitim yöneticilerine yönelik olarak yapılan değerlendirmenin ne kadar objektif olduğunu gözler önüne sermektedir." dedi.

'YANDAŞ SENDİKA ÜYELERİ ATANDI İDDİASI'

Yapılan atamaların adil yapılmadığını ve yapılan atamalarda yandaş sendika üyelerinin atamalarının yapıldığını iddia eden Eğitim-Sen Tatvan Şubesi Eş Başkanı Savaş Gönüldaş, "Büyük bölümü girdiği sınav sonucunda yönetici olarak atananların görevine son verilirken, yerlerine siyasi iktidardan torpilli yandaş sendika üyeleri atanarak eğitim kurumları siyasi iktidarın 'arka bahçesi' haline getirilmek istenmekte ve bu bahçede farklı renklere asla yer verilmemektedir. Değerlendirme sürecinde üyelerimize ve yandaş olmayan diğer sendika üyelerine yönelik 'sendika değiştirme' yönünde tekliflerde hatta şantajlarda bulunarak baskı uygulanmıştır. Kimi eğitim kurumu müdürleri bu baskılara boyun eğmek durumunda kalmıştır. Baskıyla üyelerimizi sendika değiştirmeye zorlayan ve yandaş sendika üyesi olan kimi eğitim kurumu müdürlerinin yüksek puanlar aldıklarını sendikamız tarafından tespit edilmiştir. Başından sonuna siyasal kadrolaşma operasyonu olarak gerçekleştirilen eğitim yöneticilerinin değerlendirilmesi ve görevlendirilmesi uygulamaları, hukuktan, adaletten ve objektiflikten tamamen uzak, adrese teslim görevlendirmeler yapılarak hayata geçirilmiştir. Siyasi iktidarın en temel hukuk kurallarını çiğneyerek uyguladığı yönetici atama girişimleri birer birer yargıdan dönmektedir." görüşlerine yer verdi.

Yapılan şaibeli atamalarla ilgili sendika olarak adli süreç başlattıklarını ifade eden Eş Başkan Gönüldaş, "Sendikamız üyesi olan eğitim kurumları müdürlerinin çalıştıkları okullarda okul paydaşları tarafından sevilen, okulun akademik başarısını artıran, sosyal projelerde imzası olan ve hakikaten çalışan yöneticiler olmasına rağmen ilçe milli eğitim müdür ve yöneticilerinin verdikleri puanlarla okul müdürlükleri düşürülmüştür. İlçemizde 4 yıllık çalışma süresini dolduran okul müdürlerinin düşük puan verilerek yöneticilikleri sona erdirilmiştir. Yandaş sendikanın baskısı altında kalan ilçe milli eğitim müdürü ve şube müdürlerinin puanlaması kabul edilebilir değildir. Okulunda başarılı olan, aynı idareler tarafından yılın öğretmeni seçilen okul müdürlerinin sadece ve sadece Eğitim-Bir Sen üyesi olmadıklarından dolayı düşük puanlarla değerlendirilmişlerdir. Yine hiçbir akademik ve bilimsel çalışmalarda imzası olmayan, adilane davranış sergilemeyen, tutarsız, çalışma barışından uzak bazı eğitim yöneticilerinin çok yüksek puanlarla değerlendirilmesi bu atamaların nasıl olduğunu gözler önüne seriyor." şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Türkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan Tekin
SIRADAKİ HABER