HaberlerGündemEğitim-İş: Bu kıyıma sessiz kalmayacağız

Eğitim-İş: Bu kıyıma sessiz kalmayacağız

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okul idarecilerinin puanlarının düşürülmesi sonucu görevlerinden alınmalarına sendikaların tepkisi sürüyor.

Eğitim-İş: Bu kıyıma sessiz kalmayacağız
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okul idarecilerinin puanlarının düşürülmesi sonucu görevlerinden alınmalarına sendikaların tepkisi sürüyor.

Eğitim-İş Karaman Şubesince yapılan açıklamada, "Bilindiği gibi, mart ayında çıkarılan kanun, idarecilikte 4 yılını dolduran tüm okul yöneticilerinin görevden alınmasını öngörmekteydi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın çıkardığı yönetici görevlendirme yönetmeliği çerçevesinde yapılan puanlama sonuçları ilimizde de açıklanmıştır. Yapılan puanlamada idarecilerimizi yakından tanıyan okuldan verilen puanların gerçekçiliği yanında, Milli Eğitimden idarecilerimizi yakından tanımayan idarecilerin verdiği puanların, yanlı, taraflı, kasıtlı, hiçbir gerçekçi veriye dayanmadan subjektif olduğu apaçık bellidir. Özverili ve gayretli çalışmaları ile okulunu dengi okullar içinde her yönüyle başarısını kanıtlamış okul müdürlerinin başarıları görmezden gelinmiş, başarı ve emek yok sayılmıştır. Yandaş sendika üyesi idareciler ve sendika değiştirerek yandaş sendikaya üye olan idareciler ödüllendirilmişlerdir. Devleti yönetenler adil olmalıdır. Adaletin bir gün herkes için gerekli olduğunu bilerek hareket etmelidirler. Bu yapılan değerlendirme herkesin adalet duygusunu kanatmıştır. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın eğitimine zarar verecektir. Eğitimcilerin çalışma barışını bozacaktır. Okullarımızdaki huzur ve güven ortamını olumsuz etkileyecektir." denildi.

Milli Eğitim Bakanlığı sınavını kazanarak göreve gelenler dahil 4 yılını dolduran tüm okul müdürlerinin görevden alındığına dikkat çekilen açıklamada şu görüşlere yer verildi: "Görevden alınan okul müdürlerinin yerine yandaş sendika üyesi öğretmenlerin müdür olarak görevlendirileceği bugünden bellidir. Milli Eğitim Bakanlığı, AKP zihniyetinde olmayan müdürlerin adeta kıymıştır. Haksız ve hukuksuz uygulamalarına bir yenisini daha eklemiştir. On binlerce yöneticinin görevinden alınması okulların açılması ile birlikte kaos yaşanmasına neden olacak, kariyer ve liyakat gözetmeksizin yapılan görevlendirmeler okullarımızda iş barışını bozacak ve eğitimin niteliğini daha da düşürecektir. İktidar partisinin sevk ve idaresi altında bulunan Milli Eğitim Bakanlığı, yıllardır yandaşlarına göre kayırmacı bir sistem oluşturabilmek hiç durmadan yasa ve yönetmelikleri değiştirmektedir. Söz konusu durum da eğitim kurumlarına yandaş yönetici görevlendirme hevesinin güncel örneğidir. Artık atamalarda liyakat ölçütü askıya alınmış, tek ölçü yöneticinin AKP’ye bağlılık derecesi ile AKP’nin yerelleştirmeci ve özelleştirmeci politikalarına hizmet edecek olması haline gelmiştir. Yıllarca okullarını başarı ile yönetmiş yöneticilerin, öğretmenlerinden, öğrenci temsilcilerinden, velilerden yüksek puan almalarına rağmen, bu puanların Milli Eğitim yöneticilerinin verdiği puanların dörtte birini bile bulmaması, iktidarın bırakın kadrolaşmayı kendisine tamamen ve kayıtsız şartsız biat etmiş yönetici aradığını göstermektedir. Hedef çok açıktır. Hedef, kamusal temel bir insan hakkı olan eğitimi, paydaş, katılımcılık ve yönetişim adı altında yerellere ve ardından şirketlere hizmet alım yoluyla peşkeş çekmektir. Bu açıdan bakıldığında ise hedef klasik kadrolaşma hedefini çoktan aşmıştır. Genel hedef eğitimin, GATS kapsamında hızla piyasaya açılmasını sağlamak, yerelleşme ve özelleştirme politikasına en iyi hizmeti sunabilecek CEO’ları görevlendirmektir. Sonuç olarak eğitim yöneticilerinin belirlenmesi ve değerlendirilmesi sürecinde siyasi referanslar değil, liyakat ilkesi temel alınmalıdır. Hukuk büromuz, söz konusu yönetmeliğin yayımlanmasından sonra gerekli hazırlıklarını tamamlayarak yöneticilik için yeterli puan alamayan üyelerimize yönelik dava dilekçesi hazırlamıştır. Eğitim-İş olarak, bu haksız ve hukuksuz uygulamaya karşı gerekli demokratik ve meşru mücadelemizi sürdüreceğiz."

İLGİLİ HABERLER

PKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vuruldu
SIRADAKİ HABER