HaberlerGündemEğitim-Bir-Sen Mardin Şubesinden öğretmenin Kürtçe tahammülsüzlüğüne kınama

Eğitim-Bir-Sen Mardin Şubesinden öğretmenin Kürtçe tahammülsüzlüğüne kınama

Eğitim-Bir-Sen Mardin Şube Başkanı Eyyüp Değer, Nusaybin’de bir öğretmenin sosyal medyada, “İnsanların Kürtçe konuşmasına tahammülüm kalmadı.” nefret paylaşımını kınadı.

Eğitim-Bir-Sen Mardin Şubesinden öğretmenin Kürtçe tahammülsüzlüğüne kınama

Mardin'in Nusaybin ilçesinde, bir öğretmenin sosyal medya hesabından Kürtçe ile ilgili nefret içeren paylaşımına tepkiler gelemeye devam ediyor.

İddiaya göre, Büşra T isimli şahıs öğretmen, sosyal medya hesabından ırkçı paylaşımda bulunarak, “Artık tayinim çıkabilir mi Allah'ım. İnsanların Kürtçe konuşmasına tahammülüm kalmadı” diye yazdı. Şahsın bu paylaşımı sosyal medyada tepkiyle karşılandı.

Nusaybin Kaymakamlığından açıklama geldi

Bunun üzerine yazılı açıklama yapan Nusaybin Kaymakamlığı, öğretmenin sosyal medya hesabından bilgisi dışında Kürtçe ile ilgili kendisine ait olmayan ifadeler kullanıldığını ileri sürdü.

Kaymakamlık açıklamasında, "Öğretmenimiz, durumu fark etmesi üzerine, Nusaybin İlçe Emniyet Müdürlüğüne suç duyurusunda bulunmuş olup, adli tahkikata ilişkin süreç başlatılmıştır." ifadesi kullanıldı.

Eğitim-Bir-Sen Mardin Şubesi: Faşizan açıklamaları esefle kınıyoruz

Konuya ilişkin bir tepki de Eğitim-Bir-Sen Mardin Şubesinden geldi. Şube Başkanı Eyyüp Değer tarafından yapılan açıklamada, “Allah (Celle Celaluhu) Kur’an-ı Kerim’de Rum Suresinin 22. ayetinde tüm insanlığa şu çağrıda bulunmuştur: ‘Göklerin ve yerin yaratılması, dillerinizin ve renklerinizin farklı olması da O’nun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda bilenler için elbette ibretler vardır.’ Yüce Rabbimiz Kur’an-ı kerimde buyurduğu üzere bütün diller Allah’ın ayetleridir. Bir dili inkâr eden veya bir dile karşı nefret besleyen tüm ayetlere karşı aynı düşünceyi taşımaktadır.” dedi.

Mezopotamya’nın kadim topraklarının binlerce yıldır birçok farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığın hatırlatan Şube Başkanı Değer, “İnsanların bu farklılıklara rağmen kardeşçe yaşadığı, çan ve ezan sesinin harmanlandığı Mardin’de, ne yazık ki Nusaybin’den bir öğretmenin ayrımcı, faşizan bir paylaşımı tüm eğitim camiasını derinden üzmüştür.” dedi.

Değer, “Hiç düşünmedik, aklımızın en ufak bir köşesinden bile geçmedi ama bir öğretmen düşünün, içinde insan sevgisi yok, bir öğretmen düşünün kendisini bağrına basan şehrin insanlarına üstten bakıyor, onların konuştuğu dile tahammül edemiyor, bir öğretmen düşünün tahammül edemediği dili konuşan öğrencilerin gözlerine bakarken gülüyor ama içinde onlara karşı tahammülsüzlük ve nefret besliyor.” diye konuştu.   

Öğretmenin ırkçı söylemlerini kınadıklarını açıklayan Değer, şöyle dedi:

“Gerek Avrupa’da ve gerekse dünyanın birçok yerinde ne yazık ki hortlayan ırkçılık rüzgârının, bin yıldan uzun süredir Türk, Kürt, Arap kardeşçe yaşamış olduğu bu topraklarda bu ırkçılık furyasının olmasını asla istemiyoruz ve kabul etmiyoruz. Öğretmenlik mesleği gibi kutsal bir görevi ifa eden birinin bu şekilde yaptığı açıklamaları esefle kınıyoruz. Çanakkale’de Türk, Kürt, Arap omuz omuza şehit olmuş ecdadımız, Fatihler Akşemseddin’den ders alırken bir yandan da Molla Gürani’nin tedrisatından geçmiştir. Ahmet Arif’in tavuklarımız bile birbirine karışmış dediği, İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un; Arab'ın Türk'e, Laz'ın Çerkez'e yahud Kürd'e, Acem'in Çinliye rüçhanı mı varmış, nerede? Müslümanlıkta anasır mı olurmuş? Ne gezer? Fikrî kavmiyyeti tel'in ediyor Peygamber, diye dile getirdiği bu topraklarda hiç kimse kardeşliğimi bozmadı, bozamayacaktır. Söz konusu öğretmen ayrıca Anayasanın 10. maddesinde yer alan ‘Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.’ ilkesine ve 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanununun ‘Genellik ve eşitlik’ başlıklı 4. maddesinde eğitim kurumlarının dil, ırk, cinsiyet ve din ayırımı gözetilmeksizin herkese açık olduğu ve eğitimde hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamayacağı düzenlenmiştir, maddesine aykırı davranmıştır. Ayrıca bu nefret söylemiyle insanlığa karşı da suç işlemiştir. Bu sebeple yetkili makamlardan ilgili kişiyle ilgili acilen tedbirler almalarını ve soruşturma başlatılmalarını bekler, konunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz.”

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER