HaberlerGündemEdirne"de cam atıkları kumbaralarda toplanacak

Edirne"de cam atıkları kumbaralarda toplanacak

Edirne merkezdeki mahallelere cam atıklarının toplanacağı 105 adet kumbara yerleştirilecek.Edirne Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ile Cam Kırığı firması ortak bir çalışma yapıldı.Çalışma kapsamında cam atıklarının çevreyi kirletmemesi ve insanlara zarar vermesi için özel cam toplama istasyonları oluşturuldu.25 mahallede belirlenen istasyonlara 900 ile bin 200 litre kapasiteli kumbaralar yerleştirilecek.Bunun içinde Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne özel bir toplama aracı görev yapacak.Toplama ar

Edirne"de cam atıkları kumbaralarda toplanacak
Edirne merkezdeki mahallelere cam atıklarının toplanacağı 105 adet kumbara yerleştirilecek.
Edirne Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ile Cam Kırığı firması ortak bir çalışma yapıldı.
Çalışma kapsamında cam atıklarının çevreyi kirletmemesi ve insanlara zarar vermesi için özel cam toplama istasyonları oluşturuldu.
25 mahallede belirlenen istasyonlara 900 ile bin 200 litre kapasiteli kumbaralar yerleştirilecek.
Bunun içinde Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne özel bir toplama aracı görev yapacak.
Toplama aracıyla şehrin farklı noktalarına yerleştirilecek kumbaralardaki çöpler toplanacak.
Aylık 250 ton civarında camın toplanmasının beklendiği yeni sistem hakkında Belediye Başkanı Recep Gürkan ve firma yetkilisi Serkan Şenay basına bilgi verdi.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’nin insanlığın kadim ve Türkiye’nin ise müstesna şehirlerinden birisi olduğunu belirtti.
Bütün dünyada bugün en büyük sorunlardan birisinin atıklar olduğunu vurgulayan Gürkan, “Gerek çevresel, gerek evsel gerek cam atıkları veya diğerleri… Tabii insanız. İhtiyaçlarımız var. Bu ihtiyaçlarımızı çeşitli biçimlerde gidermemiz gerekiyor. Ama geride de bu dünyada bizden sonra yaşayacak olan kuşaklara sağlıklı bir doğa, sağlıklı bir çevre, ekolojisi korunmuş bir çevre bırakmamız gerekiyor.” dedi.
Bu alandaki sorunların çözümü için bilim adamları ve firmaların arayış içerisinde olduğunu kaydeden Gürkan, “Bugünkü çalışmamızla şehrimizin çeşitli yerlerine cam atıklarını tekrar toplayarak bunları tekrar değerlendirerek insanların hizmetine sunmak. Bu anlamda hem kaynaklarımızı daha efektif kullanmak hem de çevreyi temizlemeyi amaçlıyoruz.” diye konuştu.
Cam Kırığı Firması’nın Satın Alma Müdürü Serkan Şenay da, firma olarak tarihi, kültürel bir şehirde bulunmaktan gurur duyduklarını söyledi.
Cam ambalajı toplama işinde kendilerine verdiği destekten dolayı belediye başkanına teşekkür eden Şenay, 900 ve bin 200 litre olarak cam ambalajı atıklarının toplanması için kumbaraları toplama aracıyla yerinde toplama işini gerçekleştireceklerini kaydetti.
Şenay, amacımız doğaya karışan cam ambalajı atıklarının ayrıştırılması, ekonomiye kazandırılması, belediyenin evsel atıklarının depolanmasının yapıldığı yerlerin cam ambalaj atıklarından arındırılmasını sağlamak olduğunu ifade etti.

İLGİLİ HABERLER

Mardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildiŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildi
SIRADAKİ HABER