HaberlerGündemDüzbağ İçme Suyu İsale Hattı hizmete girdi

Düzbağ İçme Suyu İsale Hattı hizmete girdi

Gaziantep'in 2050'ye kadar içme suyu sorununu çözmesi planlanan “Düzbağ İçme Suyu Projesi”nin birinci aşaması olan Düzbağ İçme Suyu İsale Hattı ile Doğanpınar Barajı düzenlenen törenle hizmete girdi.

Düzbağ İçme Suyu İsale Hattı hizmete girdi

Türkiye’nin “İstanbul Melen Projesiénden sonra içme suyu alanındaki ikinci en büyük yatırımlarından biri olan “Düzbağ İçme Suyu Projesi”nde çalışmalar tamamlandı.

Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit ilçesine bağlı Düzbağ beldesinden Doğan ve Fırat Nehri'nin bir kolu olan Göksu Çayı'nın suyunu Gaziantep'e akıtacak olan "Düzbağ İçme Suyu Projesi"nin birinci aşaması olan Düzbağ İçme Suyu İsale Hattı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans yöntemi ile katıldığı törenle açıldı.

Vahdettin Köşkü’nden canlı bağlantıyla törene katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışı yapılan Düzbağ İçme Suyu İsale Hattı ile Doğanpınar Barajı’nın Gaziantep’e, bölgeye ve Türkiye’ye hayırlı olmasını diledi.

Coronavirus salgınının dünyayla birlikte Türkiye’yi de etkilediği bir dönemde, ne sağlık hizmetlerinden ne de yatırımlardan taviz vermediklerini belirten Erdoğan, “Önümüzdeki bahar aylarından itibaren her şeyi, salgın gerçeği çerçevesinde olabilecek en iyi seviyesine getirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Çıkış yolunun yatırım, üretim, ihracat, istihdam olduğu inancıyla ülkemizi yeniden cazibe merkezi yapacak reformların hazırlıkları içindeyiz. Hukuki ve idari reformlarla ülkemizi, yeniden yapılanan küresel siyasi ve ekonomik düzende ilk 10’a sokmayı hedefliyoruz.” dedi.

Hayata geçirilen tedbirlerle salgının artış hızını kestiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah vaka ve ağır hasta sayılarının hedeflediğimiz seviyelerin altına düşmesiyle, sınırlamaları peyderpey kaldırmaya başlayacağız. Bunun için 83 milyon hep birlikte ‘tamam’ diye kısalttığımız temizlik, maske ve mesafe kurallarına sıkı bir şekilde uyması gerekiyor.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çiftçiyi, esnafı asla unutmadıklarını vurgulayarak, kiralarla ilgili düzenlemeye gideceklerini, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yapacağı bu düzenlemeleri de en kısa zamanda, büyük ihtimalle Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısının ardından açıklayacaklarını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sanayicinin, küçük ve orta ölçekli işletmelerin, esnafın finansman ihtiyacını karşılamaya yönelik pek çok destek programını da hayata geçirdiklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “su hayattır” diyerek, Türkiye’nin zengin su kaynaklarına sahip olmadığı için mevcut imkânlarını en verimli şekilde kullanmasının şart olduğunu söyledi. 

Oldukça kurak bir yıl geçirildiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, hep birlikte su tasarrufuna önem vermek gerektiği uyarısında bulundu.

“Etkili ve tasarruflu bir su yönetimine ihtiyacımız var”

Salgın tehdidi sebebiyle temizlik amaçlı su kullanımında ciddi artış yaşandığını dile getiren Erdoğan, “Kurumlar ve vatandaşlar olarak el ele vererek hem etkili hem tasarruflu bir su yönetimine ihtiyacımız bulunuyor. Tıpkı sağlıkta olduğu gibi su kaynaklarının değerlendirilmesi hususunda da böyle sıkıntılı dönemleri düşünerek çok ciddi yatırımlar yaptık. Son 18 yılda inşa ettiğimiz 585 baraj, 584 hidroelektrik santrali, 385 gölet, 1.382 sulama tesisi, 247 içme suyu tesisi, 5 bine yakın taşkın koruma tesisi ile bu alanda adeta destan yazdık.” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eldeki imkânları küçük tedbirlerle destekleyerek, barajların yeniden su ile dolana kadar dikkatli hareket etmek gerektiğinin altını çizdi.

Açılışı yapılan Gaziantep’in 2050 yılına kadar olan su ihtiyacını karşılayacak “Düzbağ İçme Suyu Projesi”nin Türkiye’nin ikinci büyük içme suyu projesi olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, projesi Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne, inşası Devlet Su İşleri’ne ait olan bu eserin, Fırat’ın kollarından biri olan Göksu Çayı’nın suyunu Gaziantep’e naklettiğini aktardı.

Erdoğan, Suyun doğal eğimle temini sayesinde tek kuruş enerji masrafı yapılmadan şu ana kadar şehre 110 milyon metreküp su sağlandığını bildirdi.

“Doğantepe Barajı bereket kaynağı bir projedir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Düzbağ İçme Suyu İsale Hattı ve Doğanpınar Barajı’na ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Hizmete açtığımız ilk etap yıllık 100 milyon metreküpe yakın suyu aktarma kapasitesine sahiptir. Barajı ve arıtma tesisiyle diğer etap da devreye girdiğinde bu rakam 174 milyon metreküpe çıkacaktır. Doğantepe Barajı ise 153 milyon metreküp su depolama kapasitesiyle 80 bin dekar alanı sulayacak, bereket kaynağı bir projedir. İnşası 7 yıl süren ve yüksekliği 55,5 metreyi bulan, maliyeti 660 milyon lira olan bu baraj, sulama kanalları tamamlandığında, ülkemize yılda 51 milyon lira katkı ve 28 bin kişiye de ilave istihdam sağlayacaktır.  Hâlen Kayacık Barajı ve sulaması ile 120 bin hektarı sulanan topraklarımıza, Doğanpınar Barajı ve sulamasıyla 80 bin dekar daha ilave ederek, Gaziantep ve Kilis arasındaki bölgeyi ülkemizin en önemli tarım üretim merkezlerinden biri hâline dönüştürüyoruz. İlk etapta, 18 bin hektarlık kısmı, önümüzdeki sulama mevsimine yetiştirecek, kalanları da peyderpey tamamlayacağız.”

Erdoğan, Gaziantep’te hâlen devam eden ve 600 bin dekar araziyi sulayacak Çetintepe Barajı’nda da yüzde 75 fiziki gerçekleşme sağlandığını, Kayacık ve Kılavuzlu barajlarının sulama projelerinin de etap etap sürdüğünü, Yesemek ve Burç-Çamlık göletlerinin inşatlarının devam ettiğini, Nizip ve Karkamış’ta 35 bin dekar alanı sulayacak, şebekesi de hazır olan Nizip Pompaj Sulaması Derz Dolgu ve Koruma Tedbirleri işinin de ihalesinin yapıldığını bildirdi.

Gaziantep’in bölgedeki sanayinin üçte ikisine sahip, bölge dış ticaretinin de neredeyse tamamını gerçekleştiren bir şehir olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu dinamizmin başta ulaşım olmak üzere bazı sıkıntıları da beraberinde getirdiğini, şehirde güçlü bir ulaşım altyapısına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

“Gaziantep’te güçlü bir ulaşım altyapısına ihtiyaç var”

Sanayi bölgesiyle entegre bir depolama alanının, ağır vasıta trafiğinin şehir üzerindeki yükünü azaltacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hâlen ön hazırlıkları yürütülen 500 hektarlık bir alanda kurulacak ‘Lojistik Köy Projesi’ ile Gaziantep’e, Mersin ve İskenderun limanlarıyla irtibatlı bir kuru liman kazandıracağız. Organize Sanayi bağlantı yollarının süratle inşası da üretim tesislerine hammadde gelişini ve ürün çıkışını kolaylaştıracaktır.” açıklamasında bulundu.

Erdoğan, havalimanına yeni ve modern bir terminal binası ve otopark kazandıracaklarını, şehir merkezi ile sanayi bölgelerini birbirine bağlayacak “Banliyö Hattı Projesi” Gaziray’ın inşası süren 16 istasyonundan 12’sinin tamamlandığını, hızlı tren hattının Bahçe-Nurdağ kısmında yüzde 25’lik, Nurdağ-Başpınar kısmında ise yüzde 50’lik ilerleme sağladığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep’e bin 875 yataklı bir şehir hastanesi inşa edildiğini, hem bölgenin potansiyeli hem de küresel sağlık krizlerinin ortaya çıkardığı ihtiyaçlar çerçevesinde şehir hastanesinin bir an önce tamamlanmasını sağlayacaklarını belirterek Gaziantep’te gerçekleştirilen yatırımlar ile ilgili bilgi verdi.

“İlk etapta Gaziantep’in 2028 yılına kadarki su kullanımı güvende”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de yaptığı konuşmada Tarım ve Orman Bakanlığı olarak “su medeniyettir düsturundan’ hareketle suyun bir damlasını bile ziyan etmeden milletle buluşturmak için yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını söyledi.

Pakdemirli, Gaziantep’te Türkiye’nin en büyük 2’inci içme suyu projesini hayata geçirdiklerini anımsatarak, “Birinci aşaması tamamlanan ‘Düzbağ Projesi’ ile Gaziantep’in 2028 yılına kadarki su ihtiyacını garanti altına aldık. Projenin ilk aşamasını toplam 2,6 milyar liralık bir harcamayla 2 yıllık kısa bir sürede hizmete açmış olduk. Projenin diğer iki aşamasını da önümüzdeki dönemlerde tamamlayarak kentin 2050 yılına kadarki içme ve kullanma suyu ihtiyacını da çözmüş olacağız.” şeklinde konuştu.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ise 2050 yılına kadar kentin içmesuyu problemini çözecek “Düzbağ Projesi” ve yine 80 bin dekar arazinin su ile buluşacağı Doğapınar Barajı’nın açılışını gerçekleştirdiklerini ifade etti.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER